REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Alfa Romeo 166: wymiana tulei w zwrotnicy tylnej. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Alfa Romeo 166: wymiana tulei w zwrotnicy tylnej. fot. Alfa Romeo
Alfa Romeo 166: wymiana tulei w zwrotnicy tylnej. fot. Alfa Romeo

REKLAMA

REKLAMA


W poradniku tym przeprowadzimy wymianę tulei pływających w zwrotnicy tylnej. Konieczność wymiany tulei w Alfie Romeo 166 objawia się najczęściej zbyt dużym zewnętrznym pochyleniem tylnych kół.

Co będzie nam potrzebne do wymiany tulei pływających w zwrotnicy tylnej w Alfie Romeo 166?

REKLAMA

• Klucze rozmiar od 10 do 24
• 2 młotki
• WD-40

Zobacz też: Fiat Stilo: jak zamontować osłonę silnika. Poradnik

REKLAMA

Wymianę tulei pływającej w zwrotnicy tylnej polecamy wykonywać przy pomocy kanału, jednak w przypadku braku takiej możliwości można wykonać naprawę również z pozycji standardowego podnośnika. Zabezpieczamy przód samochodu, unosimy go i zdejmujemy tylne koło. Dla bezpieczeństwa polecamy podłożenie drewnianego klocka pod samochód. Następnie zaciągamy hamulec ręczny i odkręcamy bolec na tarczy za pomocą klucza nr 12.

Teraz spuszczamy samochód z ręcznego i przechodzimy do odkręcania mocowania klocków. Zacisk hamulcowy zamocowany jest za pomocą dwóch śrub. Wykręcamy je i przystępujemy do demontażu. Za pomocą dwóch śrubokrętów należy podważyć i zdjąć zacisk. W tym momencie zdejmujemy tarczę. Obracamy ją i uderzamy młotkiem w powierzchnie styku z felgą. Kolejny krok to wyczyszczenie miejsca łączenia tarczy z piastą. Robimy to za pomocą małego śrubokręta i preparatu WD-40.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alfa Romeo 166: demontaż osłony tarczy

REKLAMA

Pozostaje nam demontaż śrubki mocującej blaszaną osłonę tarczy - odkręcamy ją kluczem nr 10. Teraz odkręcamy także czujnik ABS. Będzie nam do tego potrzebny klucz imbusowy. Następnie wybijamy czujnik od drugiej strony za pomocą małego młotka, najlepiej przez kawałek drewna. Warto poluzować mocowania dolnego wahacza, nie ma potrzeby całkowitego wyjmowania. Natomiast wykręcamy całkowicie następujące śruby: wahacza pionowego, wahacza dolnego (długa śruba) oraz łącznik stabilizatora i mocowanie amortyzatora.

Kiedy wyjmiemy wahacz pionowy, montujemy z powrotem jego śrubę przednią. Następnie uderzamy w nią i wybijamy wahacz (tak zwany banan) ze zwrotnicy. Kolejny element to amortyzator, wyciągamy go z tulejki zwrotnicy. Teraz pozostaje nam wybicie starej tulei pływającej w zwrotnicy tylnej. Tutaj polecamy wykonać tą czynność na prasie. Oczywiście można samemu próbować wybijać jednak jest przy tym bardzo dużo pracy i łatwo uszkodzić nową tuleję.

Problem leży w gumowym kołnierzu. Przy wybijaniu nie przeszkadza, bo i tak wymieniamy tuleję. W przypadku montażu nowej nie można pozwolić sobie na uszkodzenie kołnierza tulei.

Składamy wszystko w odwrotnej kolejności i na koniec zabieramy naszą Alfę Romeo 166 na ustawienie zbieżności kół.

Zobacz też: Hyundai S coupe: naprawa nadkoli. Poradnik

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

REKLAMA

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

REKLAMA

Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

REKLAMA