REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Alfa Romeo 166: wymiana tylnej piasty. Poradnik

Robert Kuśpiel
mechanik
mechanik

REKLAMA

REKLAMA

Model 166 jest dosyć duży, jednak samodzielna wymiana piasty w tej limuzynie nie powinna sprawić problemów. Oto opis pokazujący jak dokonać tego szybko i skutecznie.

Co będzie nam potrzebne?
• Nowa piasta
• Klucz do kół
• Lewarek
• Klucz płaski 12, 15
• Klucz nasadowy 36
• Ściągacz do łożysk
• Przecinak
• Młotek
• WD40

REKLAMA

Zobacz też: Alfa Romeo 1.8 TS: wymiana świec

REKLAMA

Pierwszy krok to poluzowanie śrub koła tylnego, podłożenie klinów zabezpieczających pod przód auta i uniesienie go. Odkręcamy śruby do końca i zdejmujemy koło. Teraz demontujemy zacisk hamulcowy. W tym celu musimy wykręcić dwie śruby mocujące, które znajdują się za tarczą hamulcową. Następnie odkręcamy szpilkę mocującą tarczę do piasty. Nie ma potrzeby odpinania linki i przewodów hamulcowych, wystarczy odłożyć wszystko na bok tak, żeby wąż nie był naprężony - w tym celu przyda się mały stołek.

Demontujemy dekiel z osi i odkręcamy nakrętkę, do której potrzebny nam będzie klucz 36. Proponujemy zaopatrzyć się w długą przedłużkę, dzięki której nie powinno być żadnych problemów. Zdejmujemy piastę razem z częścią łożyska, które jest stożkowe, a więc łatwo schodzi.

REKLAMA

Nie zapominamy również o odkręceniu osłony tarczy. Na osi pozostaje sama bieżnia łożyska, dosunięta do powierzchni oporowej osi. Ma identyczną średnicę. Polewamy ją WD40 i podejmujemy próbę wbicia noża pomiędzy oś a bieżnie. Odsunięcie na pewną odległość pozwoli na zamontowanie ściągacza. Przykręcamy osłonę i zakładamy nową piastę. Ważne jest, żeby ją dobrze ułożyć i wbić na taką odległość, żeby załapać nakrętką gwint osi. Piasta wchodzi z pewnym oporem, jednak kiedy uda nam się założyć nakrętkę, piasta będzie się posuwać bez problemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po dokręceniu nakrętki piasty zaklepujemy dokładnie kołnierz na rowku osi. Na to wszystko nakładamy dużą warstwę smaru i wbijamy dekielek ochronny. Teraz zakładamy tarcze i przykręcamy zacisk za pomocą dwóch śrub. Wszystkie mocowania sprawdzamy dwa razy - śruby muszą być solidnie dokręcone. Dlatego najlepiej dysponować kluczem dynamometrycznym, którego nakrętka centralna powinna być dokręcona momentem 260Nm. Kiedy mamy tą pewność zakładamy koło i opuszczamy auto.

Jeżeli jest wymagana wymiana po drugiej stronie auta to postępujemy analogicznie. Efektem takiej wymiany powinna być cisza podczas jazdy. Podczas tej pracy warto także skontrolować stan tarczy i klocków hamulcowych.

Zobacz też: Test Alfa Romeo Giulietta: Piękna Włoszka

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA