REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wykazane na fakturze dostawcy koszty załadunku towaru są elementem podstawy opodatkowania WNT

Anna Potocka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na fakturze za zakup maszyn wyszczególniono jeszcze kwotę załadunku? Czy tę kwotę powinnam rozliczyć oddzielnie, czy też zwiększa ona podstawę opodatkowania WNT?

Wykazaną na fakturze wartość załadunku maszyny powinna Pani wliczyć do podstawy opodatkowania WNT.

REKLAMA

Dla wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) przepisy określają specjalne zasady ustalania podstawy opodatkowania (art. 31 ustawy o VAT). Podstawę opodatkowania WNT stanowi kwota należna, jaką nabywca zobowiązany jest zapłacić dostawcy towaru. Ponadto obejmuje ona również: inne koszty związane z tym nabyciem, takie jak:

podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem VAT, oraz

REKLAMA

● inne wydatki dodatkowe związane z tym nabyciem, takie jak: prowizje, koszty opakowania, transportu, ubezpieczenia towaru, pobierane przez dostawcę od nabywcy towarów. Katalog tych czynności nie jest zamknięty. Zaliczyć do nich zatem należy również innego rodzaju koszty, np. dotyczące załadunku (co ma miejsce w omawianej sytuacji), przeładunku itp.;

● wartość podatku akcyzowego, jeżeli przedmiotem nabycia są wyroby akcyzowe. W przypadku otrzymania zwrotu tego podatku zapłaconego na terytorium państwa członkowskiego, z którego wysłano lub transportowano towar, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwotę zwróconego podatku akcyzowego na podstawie posiadanych dokumentów potwierdzających ten zwrot.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z powyższego wynika, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania WNT nabywca uwzględnia w niej zarówno wartość nabytego towaru, jak i wartość innych dodatkowych kosztów związanych z tym nabyciem, ale tylko wtedy, gdy zostaje nimi obciążony przez dostawcę towaru. Koszty te są wliczane do podstawy opodatkowania WNT niezależnie od tego, czy dostawca towaru wykaże ich wartość na fakturze dokumentującej dostawę towaru, czy też obciąży nimi nabywcę odrębną fakturą z tego tytułu.

W przedstawionej w pytaniu sytuacji wykazaną na fakturze wartość załadunku powinna Pani zatem uznać za element podstawy opodatkowania WNT.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że firma nabyła maszyny produkcyjne od niemieckiego dostawcy – podatnika podatku od wartości dodanej. Na fakturze dostawcy (po przeliczeniu euro na złote) wyszczególniono odpowiednio:

wartość maszyn – 35 000 zł,

koszt załadunku maszyn – 1500 zł.

REKLAMA

Za podstawę opodatkowania WNT firma powinna przyjąć kwotę 36 500 zł i wyliczy od niej należny VAT, stosując właściwą dla maszyny stawkę opodatkowania. Przy założeniu, że maszyna podlega opodatkowaniu w kraju stawką VAT 23%, kwota należnego VAT z tytułu WNT wyniesie 8395 zł.

Gdy wartość usługi jest wliczana do podstawy opodatkowania WNT, podatnik nie rozlicza VAT od importu usług. Tak wynika z art. 29 ust. 17 ustawy. Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wartość usługi – na podstawie odrębnych przepisów – zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.

• art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 7 ust. 1, art. 9, 11 i 31 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 257, poz. 1766

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA