REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odstępstwa od czasu pracy kierowców. Tymczasowe regulacje

Odstępstwa od czasu pracy kierowców, czyli ważne zmiany, które w obecnej sytuacji mogą pomóc prowadzącemu uniknąć konsekwencji.

Transport drogowy 2022: O czym będzie mówić branża?

Transport drogowy 2022, czyli dziś omówimy trendy i zagadnienia, które będą dotyczyć branży transportowej w roku 2022.

Branża transportowa... przeżywa renesans

Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.

REKLAMA

Zarządzanie transportem to nawet o... 15 proc. większy zysk!

Zarządzanie transportem usprawnia pracę floty pojazdów i poprawia efektywność logistyczną. Oznacza oszczędności. Co jeszcze warto wiedzieć o TMS?

Transport na wschód, czyli nowy Jedwabny Szlak?

Transport na wschód, czyli polskie firmy transportowe obrały nowy kierunek. Jakie przeszkody czekają je na trasie do Chin? O tym w tej analizie.

Transport a brexit: sytuacja się unormuje?

Transport: brexit miał ogromny wpływ na tą dziedzinę działalności. I choć początkowo spowodował chaos, sytuacja z czasem powinna się unormować.

Firmy transportowe: polski lider rusza na Stany

Firmy transportowe stawiają na ekspansję. Polski i europejski lider - Hegelmann rusza na Stany Zjednoczone. Nowa filia została zlokalizowana w Chicago.

REKLAMA

Karta drogowa - relikt przeszłości czy konieczny dokument?

Karta drogowa - zajmiemy się nią dziś. Jakie są jej zalety i czy tradycyjne dokumenty mogą zostać zastąpione wydrukami generowanymi komputerowo?

Grudzień w branży TSL: intensywny czy prawie bez pracy?

Święta w transporcie oznaczają zwiększoną intensywność lub są zupełne wygaszenie. Jak poradzić sobie ze specyfiką tego czasu w branży TSL?

Do 11,5 tony na oś: kary legalne czy nie?

Nacisk do 11,5 tony na oś już wkrótce będzie oznaczać brak ograniczeń na drogach publicznych w Polsce. To echo wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Hegelmann Polska: dalszy rozwój firmy nad Wisłą

Firma posiada największą w Polsce flotę pojazdów, kilka centrów logistycznych i zatrudnia ponad 3000 kierowców. A to dopiero początek.

Brexit: co oznacza dla transportu?

Polscy przewoźnicy powinni przygotować się do brexitu. Jakie dodatkowe formalności pojawią się po 1 stycznia 2021 roku? Sprawdźcie nasz poradnik.

Brexit a EORI. Co musisz wiedzieć?

Z punktu widzenia brexitu kluczowe staje się pojęcie numeru EORI. Czemu ma znaczenie dla transportu i jak go zdobyć?

Przyszłość transportu drogowego, czyli ETA i e-commerce

Wzrost branży e-commerce to wyzwanie dla operatorów logistycznych. Spotęgowana jest rola systemów ETA, czyli wyliczenia czasu pokonania trasy.

Pakiet mobilności - nowe przeszkody dla transportu?

Pakiet mobilności powoli zaczyna obowiązywać. Co to oznacza dla przedsiębiorców zajmujących się transportem? Brak rozumienia przepisów może być kosztowny.

Eco-driving ciężarówką: o czym należy pamiętać?

Rentowny przejazd? To przejazd generujący małe koszty. A głównym kosztem jest zakup paliwa. Jak go obniżyć? Poznaj zasady eco-drivingu ciężarówką.

Elektroniczny nadzór transportu: jak wygląda i jak działa?

System SENT, czyli System Elektronicznego Nadzoru Transportu, ma za zadanie monitorować przewóz tzw. towarów wrażliwych. Zapisuje dane dostawcy, nabywcy oraz przewoźnika związanego z obrotem paliwa, alkoholu czy tytoniu. Na pytania dotyczące jego działania odpowie Tomasz Czyż, ekspert GBOX z Grupy INELO.

CAN i FMS, czyli obecni bohaterowie z długą przeszłością (rozmowa z ekspertem)

Lata 80. to był czas motoryzacyjnych innowacji. To wtedy powstawała magistrala CAN i bramka FMS. Urządzenia, które dziś są podstawą cyfrowej rewolucji w transporcie. W naszym materiale rozmowa z Tomaszem Czyżem, ekspertem GBox z Grupy INELO.

Sposoby na rentowne frachty w transporcie drogowym. O czym pamiętać, szukając cargo?

Jak podaje Eurostat, od momentu przystąpienia Polski do UE do 2017 r. tonaż ładunków transportowanych przez ciężarówki na polskich tablicach rejestracyjnych zwiększył się ponad sześciokrotnie.

Kabotaż i cross-trade w 2022 r. - nowe zasady

W transporcie międzynarodowym w 2022 r. zaczną obowiązywać nowe zasady kabotażu i cross-trade. Co to oznacza dla polskich przewoźników? Dlaczego trzeba przygotować się na pakiet mobilności?

Pakiet mobilności przyjęty w Parlamencie Europejskim. 38 proc. przewoźników niepokoi się konsekwencjami

8 lipca w Parlamencie Europejskim przegłosowany został pakiet mobilności. To ostatni krok do zatwierdzenia przepisów niekorzystnych w szczególności dla polskich przedsiębiorców. Co warto wiedzieć o pakiecie mobilności?

Praca kierowcy dziś i 30 lat temu

Ciekawe jak bardzo dzisiejsza praca kierowcy różni się od tej sprzed 30 lat. Do przeszłości należą już niejednolite przepisy i budki drogowe, meldunki z budki telefonicznej, wielokilometrowe korki czy papierowe tarczki do tachografu. Z jakich udogodnień korzysta się współcześnie?

Transport a koronawirus. O czym należy wiedzieć?

Koronawirus oznacza ograniczenia transportowe. Jakie regulacje aktualnie dotyczą Polski? W tym materiale opowiemy o kwarantannie kierowców, przewozie osób i leków, a także zmianie natężenia ruchu na drogach.

Wracasz do kraju? Zobacz ile kosztuje przeprowadzka do Polski!

Raport polskiego serwisu aukcji transportowych Clicktrans.pl pokazuje ciekawą tendencję. Aż 87 proc. wszystkich zleceń przeprowadzkowych między Polską i innymi krajami stanowiły powrotu do kraju. Ile kosztuje przewóz takich rzeczy?

Rewolucja transportowa w XXI wieku, czyli rozmowa z Derekiem Bryanem z Verizon Connect

Jakie są trendy na rynku transportowym? Jak autonomizacja i 5G zrewolucjonizują przewóz towarów? Oraz jak usprawnić ruch w miastach? O tych wszystkich zagadnieniach rozmawiałem z Derekiem Bryanem, wiceprezesem ds. Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w Verizon Connect.

Jakie dokumenty kierowca ciężarówki musi mieć ze sobą za granicą?

Kierowcy ciężarówek najczęściej pytają o to, jakie dokumenty powinni mieć przy sobie podczas transportu zagranicznego. Należą do nich przede wszystkim: dowód rejestracyjny, dowód zawarcia polisy OC, list przewozowy, przetłumaczona umowa o pracę, zaświadczenie A1. Jakie kary grożą za brak dokumentów?

Duże rabaty dla małych firm. Receptą nowy system zakupowy

Małe firmy transportowe do tej pory nie mogły liczyć na duże rabaty podczas zakupu nowych ciężarówek. Teraz może się to jednak zmienić. A wszystko za sprawą systemu zakupowego Exabid.

Polski biznes nieprzygotowany na brexit

Do dziś wiele firm nie podjęło żadnych kroków, aby zabezpieczyć własne interesy przed skutkami brexitu bez umowy. Niestety, bierność tych przedsiębiorstw wpłynie negatywnie na firmy, które przygotowały się na brexit i w efekcie może wydłużyć nawet 6-dniowe kolejki w portach. Międzynarodowy operator logistyczny apeluje do polskich firm o podjęcie stosownych działań.

Najważniejsze zmiany dla polskich przewoźników w 2019 r.

Od stycznia 2019 roku zaczynają obowiązywać nowe sankcje wynikające z ustawy dotyczącej SENT, czyli obowiązkowego przekazywania informacji o przewożeniu towarów wrażliwych. Jakie jeszcze zmiany czekają polskich przewoźników w 2019 r.?

Kierowca w firmie transportowej - umowa o pracę nie dla wszystkich

Przepisy wprowadzane przez Unię Europejską oraz poszczególne jej kraje doprowadziły do zmiany sposobu zatrudniania kierowców w przedsiębiorstwach transportowych. W wielu przypadkach umowy o pracę zostały zastąpione tzw. samozatrudnieniem. O ile u przewoźników ciężkich skala tego zjawiska jest niewielka, taka forma zatrudniania kierowców stała się powszechna u BUS-przewoźników. Jakie skutki dla kierowców ma taka forma zatrudnienia? Czym ryzykują podejmując taką współpracę z przewoźnikami?

Nowe kary za spanie w kabinie ciężarówki

Już nie na gorącym uczynku, tylko nawet 28 dni wstecz kontrolerzy mogą karać za spędzanie 45godzinnego odpoczynku w kabinie ciężarówki. Do restrykcyjnej Francji dołączyły też Holandia, Belgia, Anglia, Niemcy, a nawet Włochy, do których kierowcy często podróżowali, by odpocząć w samochodzie. Najwyższe kary mogą sięgać nawet 30 tysięcy euro. Polscy przewoźnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na nową praktykę zagranicznych urzędników.

Mocowanie i zabezpieczanie towarów – rozporządzenie tak, regulacje nie

Mocowanie i zabezpieczanie przesyłek na środkach transportu od wielu lat jest kością niezgody pomiędzy nadawcami i przewoźnikami. Brak szczegółowych uregulowań doprowadziło do utrwalenia poglądu, że to przewoźnicy ponoszą wszelkie konsekwencje zaniedbań w tym zakresie. Nieważne, czy szkoda była skutkiem nieprawidłowego opakowania przesyłki, czy nieprawidłowego zamocowania lub zabezpieczenia, zawsze szkodą jest obciążany przewoźnik. Kto odpowiada za opakowanie i przygotowanie przesyłki do przewozu? Kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za zamocowanie i zabezpieczenie przesyłki na środku transportu? Czy nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury rozwiązało dotychczasowe problemy?

SENT: nowe obowiązki dla przewoźników i kierowców

Od 1 października wchodzi w życie kolejna regulacja wynikająca z nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Na przewoźników nałożony został nowy obowiązek – wyposażenia pojazdu w urządzenie przekazujące dane geolokalizacyjne. Nowe przepisy mają na celu skuteczniejsze monitorowanie transportu towarów wrażliwych.

Już jest - oto nowy Mercedes Actros!

Firma Mercedes ma bardzo duże doświadczenie w produkowaniu ciężarówek, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że nowa generacja modelu Actros wyróżnia się nietypową nowinką technologiczną. To pierwsza ciężarówka z kamerami zamiast lusterek bocznych!

3 września weszły w życie zmiany w transporcie

Polska uchodzi za bardzo mocnego gracza na europejskim rynku transportowym, dlatego wszelkie zmiany prawne dotyczące transportu są dla polskich przedsiębiorców bardzo ważne. 3 września weszły w życie zmiany, z którymi warto się zapoznać.

Pijany Ukrainiec podczas kontroli poprosił inspektorów o... przyniesienie piwa

Piętnujemy jazdę po spożyciu alkoholu, dlatego każda wiadomość o zatrzymaniu pijanego kierowcy jest dobrą wiadomością. Tym razem inspektorzy ITD zatrzymali kierowcę ciężarówki z Ukrainy, który miał w wydychanym powietrzu 2,5 promila alkoholu. Co więcej, Ukrainiec nie chciał skończyć na takiej ilości alkoholu...

Panek i Empark Mokotów Business Park promują carsharing w warszawskim „Mordorze”

Carsharing z roku na rok zyskuje na popularności. Idea współdzielenia pojazdów świetnie sprawdza się w zatłoczonych miastach. Panek CarSharing i Empark Mokotów Business Park nawiązali współpracę, dzięki czemu pracownicy warszawskiego „Mordoru” mogą skorzystać z bezpłatnych parkingów na terenie kompleksu.

Jak działa car-sharing? Test Panek CarSharing

Car-sharing to alternatywa dla komunikacji miejskiej i taksówek. Testujemy Panek CarSharing oraz sprawdzamy ile to kosztuje.

Jak ograniczyć puste przebiegi dzięki telematyce?

Puste przebiegi to problem, z którym nieustannie zmagają się firmy transportowe. Według danych statystycznych z GUS, stanowią one 33 proc. wszystkich przejazdów w Polsce oraz 15 proc. przejazdów międzynarodowych. Jak ograniczyć puste przebiegi dzięki telematyce?

Od 2019 r. kontrole kierowców bez zatrzymywania pojazdów

Od 15 czerwca 2019 r. kierowcy wykonujący usługi transportowe na terenie UE będą kontrolowani przez tzw. inteligentne tachografy. Na jakie zmiany muszą się przygotować?

Przewóz paliw i alkoholu etylowego będzie monitorowany elektronicznie

Przewóz m.in. paliw, czy wyrobów zawierających alkohol etylowy będzie monitorowany elektronicznie. Za brak wyposażenia pojazdu w lokalizator są przewidziane wysokie kary pieniężne.

Rozwój projektu Citylogin

Citylogin to ciekawy projekt FM Logistic, który ma na celu ograniczenie negatywnych skutków dostaw towarów w centrach miast. Na czym polega i jak się rozwija ta ciekawa koncepcja?

Własna działalność gospodarcza w pracy kierowcy – wady i zalety

Zawodowi kierowcy coraz częściej stają przed dylematem, czy decydować się na samozatrudnienie. Jakie są zalety i wady prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w branży transportowej?

Odliczenie podatku ze zbyt wcześnie wystawionej faktury zaliczkowej z tytułu usługi transportowej

Czy można odliczyć podatek naliczony związany z zaliczką, w przypadku gdy faktura zaliczkowa została wystawiona zbyt wcześnie (przed 30 dniem od wpłaty)?

Czy warsztaty samochodowe będą musiały za każdym razem zgłaszać transport nawet niewielkiej ilości oleju?

Czy warsztaty samochodowe będą musiały za każdym razem zgłaszać transport nawet niewielkiej ilości oleju? Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacji przyjęła poprawki w tym zakresie.

Leasing na samolot jest coraz popularniejszy

Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej biorą w leasing samoloty oraz śmigłowce. Ile to kosztuje? Podajemy dwa przykłady.

Skonto przy świadczeniu usługi transportowej

Firma logistyczna (polski podatnik VAT) wykonała 15.1.2017 r. na rzecz innego polskiego podatnika usługę transportową. Usługodawca przewidział rabat w formie 5% skonta, jeśli zapłata nastąpi do 10.3.2017 r. Podatnik powziął wątpliwość, czy może ująć na fakturze z tytułu sprzedaży należność z uwzględnieniem skonta oraz, jak powinien rozliczyć skonto z punktu widzenia VAT, jeżeli usługobiorca zapłaci w przewidzianym terminie.

Przyspieszony zwrot VAT w przedsiębiorstwie transportowym po zmianach od 1 stycznia 2017 r.

W praktyce działalności podatników podatku od towarów i usług (podatników VAT) z branży transportowej może pojawić się sytuacja nadwyżki naliczonego podatku VAT nad podatkiem należnym.

Transport z Polski do Iranu

Polska firma spedycyjna podjęła wyzwanie transportu maszyn do pakowania pojedynczych saszetek herbaty na trasie z Polski do Iranu. Na trasie liczącej ponad 5 tys. km trzeba było sprostać wielu wyzwaniom. Ładunek przetransportowano drogą lądową w 14 dni.

REKLAMA