REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Holowanie samochodu: o czym pamiętać i jak to zrobić?

Dziś opowiemy o tym, jak powinno wyglądać holowanie samochodu. O czym powinni pamiętać kierowcy i jak przygotować pojazdy?

Opłaty za parkowanie: Warszawa 2021 r. z podwyżkami cen!

4 stycznia 2021 roku w Warszawie wzrosną opłaty za parkowanie. Podwyżka dotyczy zarówno rocznych abonamentów, jak i stawek godzinowych.

Czemu czujnik deszczu nie działa po wymianie szyby? My wiemy.

Czemu czujnik deszczu nie działa po wymianie szyby? W dzisiejszym materiale poszukamy odpowiedzi na to pytanie.

Światła przeciwmgielne tylne: kiedy używać je na drodze?

Dziś omówimy światła przeciwmgielne tylne. Kiedy używać ich na drodze? Co tak właściwie dają i jakie mandaty grożą za błędy?

REKLAMA

ViaTOLL: co to jest i gdzie kupić?

Dziś przygotowaliśmy dla was pakiet wiedzy dotyczącej systemu viaTOLL. Co to jest, w jaki sposób działa i gdzie można kupić urządzenie viaBOX?

Plug-iny palą więcej, niż klasyczne hybrydy?

Eksperci Instytutu Fraunhofera ISI oraz Międzynarodowej Rady Czystego Transportu (ICCT) zbadali, ile realnie paliwa zużywają samochody typu plug-in, czyli hybrydy ładowane z gniazdka. Wnioski są smutne: zarówno spalanie, jak i emisje dwutlenku węgla są kilkukrotnie wyższe niż podają producenci.

Co to znaczy że sprzęgło się ślizga? Sprawdźcie!

Dziś postaramy się ustalić co to znaczy że sprzęgło się ślizga. Zobaczcie jak rozpoznać usterkę i ile mogą wynieść potencjalne koszty naprawy.

Maseczka w samochodzie: obowiązek powrócił? Co z mandatami?

Od 10 października 2020 roku powrócił obowiązek noszenia maseczek. Czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa? Sprawdźmy.

REKLAMA

W jakim wieku można rozpocząć kurs na prawo jazdy?

Młodzież zbliżająca się do 18-tych urodzin zawsze zadaje to samo pytanie. Mianowicie w jakim wieku można rozpocząć kurs na prawo jazdy?

Zasada prawej ręki: co oznacza i kiedy ją stosujemy?

Podstawą dla każdego kierowcy jest znajomość znaków i przepisów. Zaraz obok nich pojawia się jednak zasada prawej ręki. Co oznacza?

Gdzie zrobić badania na prawo jazdy? To musisz wiedzieć.

Kandydaci na kierowców często stają przed pytaniem: gdzie zrobić badania na prawo jazdy? My postaramy się zatem na nie odpowiedzieć.

Jak rozpoznać zużyte sprzęgło? Sprawdź nasze wskazówki.

Masz problem ze skrzynią biegów? Nie wiesz jak rozpoznać zużyte sprzęgło? O tym właśnie opowiemy w naszym dzisiejszym materiale.

Co najpierw: sprzęgło czy hamulec? Czyli technika zwalniania

Chcecie zwolnić lub zatrzymać auto? Powinniście zatem wiedzieć co nacisnąć w pierwszej kolejności. A więc co najpierw: sprzęgło czy hamulec?

Teren zabudowany: zasady jasno wynikają z przepisów

Wszyscy kierowcy powinni pamiętać o tym, jak wygląda definicja obszaru zabudowanego. Zasady panujące na nim przypomnimy jednak w tym materiale.

Zaparowane szyby w aucie. Jak pozbyć się problemu?

Szyby gwarantują widoczność, a to ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zatem powstaje pytanie: co poradzić na zaparowane szyby w aucie?

Jesienny przegląd samochodu: porady mechaników

Jesień to opady deszczu i mgły. Jak przygotować swoje auto na takie warunki? Mechanicy opowiedzą co znaczy jesienny przegląd samochodu.

Karta pojazdu 2021 r. Czy nadal będzie obowiązywać?

Od kilku lat zapowiadana jest likwidacja karty pojazdu. Tylko czy to akurat stanie się w roku 2021? Sprawdźmy.

Badanie techniczne: co jaki czas należy je powtarzać?

Obowiązkiem kierowców w Polsce jest poddawanie aut badaniu technicznemu. Co jaki czas należy powtarzać procedurę? Dziś właśnie o tym opowiemy.

Kara za brak OC 2021 r. Ile zapłacą kierowcy?

Ceny rosną. I dotyczy to nie tylko produktów spożywczych, ale nawet... kar za brak polisy OC. Ile będą musieli zapłacić zapominalscy kierowcy w roku 2021? To postanowiliśmy sprawdzić.

Test: Audi A3 Limousine S Line 35 TFSI S tronic - niemiecko nudny? Nic z tych rzeczy!

Audi A3 Limousine w wersji S Line ma wściekłe spojrzenie i sporą ilość uroku. Tylko czy czar tego samochodu nie pryśnie, gdy kierowca odkryje, że ten osiłek ma tylko… 150 koni mocy? Sprawdźmy.

Rejestracja samochodu z darowizny. O czym pamiętać?

Otrzymałeś samochód i chcesz wiedzieć czym jest rejestracja samochodu z darowizny? Zobacz jak wygląda procedura.

Mandat za zbyt dużą liczbę osób w samochodzie. Jaka kara czeka?

Dowód rejestracyjny określa ilość pasażerów. Co gdy kierowca nie zastosuje się do zapisu? Mandat za zbyt dużą liczbę osób w samochodzie jest wysoki.

Mandat za czerwone światło z kamery. Jak wysoka jest kara?

Wjazd na skrzyżowanie na wczesnym czerwonym jest popularnym wykroczeniem. Dlatego sprawdź ile wynosi mandat za czerwone światło z kamery.

Dlaczego wynajem długoterminowy? Zalety tej opcji finansowania

Jak działa wynajem długoterminowy? Trochę tak, jakby kierowca wziął samochód w abonamencie. Przez określoną ilość miesięcy płaci za jego użytkowanie, a następnie oddaje pojazd lub może go wykupić. Czemu ta forma zyskuje na popularności? Oto kilka podstawowych powodów.

Jazda w nocy i LPG, czyli Yanosik sprawdza moto-stereotypy

Analitycy Yanosika postanowili sprawdzić jacy tak naprawdę są młodzi kierowcy. To maniacy prędkości i brawury czy może zawalidrogi mające problem z parkowaniem? Sprawdźmy raport.

Kiedy pieszy jest winny wypadku?

To zawsze kierowca jest winny wypadku z udziałem pieszego? Tak przynajmniej mówi szeroko funkcjonujące przekonanie. Czy to jednak obowiązująca zasada? Kiedy pieszy jest winny wypadku? Są takie przypadki.

Zasada działania: na co mają wpływ świece zapłonowe?

Świeca zapłonowa wytwarza iskrę, która decyduje o zapłonie mieszanki paliwowej. Warunkują tym samym prawidłową pracę silnika. Czy jednak jest jeszcze coś, na co mają wpływ świece zapłonowe? Sprawdźmy.

Co ma pierwszeństwo: znaki czy światła?

Aby wiedzieć jak poruszać się po drogach, kierowca musi patrzeć na oznaczenia. Jaka jest jednak ich hierarchia? O tym właśnie opowiemy dziś. Zobaczcie co ma pierwszeństwo: znaki czy światła?

Na ile wydawane jest prawo jazdy? Termin ważności to...

Nie ma już bezterminowego prawa jazdy. Na ile zatem wydawane są nowe dokumenty? To właśnie postanowiliśmy sprawdzić. Zobaczcie też jakie są konsekwencje jazdy z nieważnym prawem jazdy oraz jak wymienić je na nowe.

Jak sprawdzić EGR? To nie takie proste!

Choć zawór EGR jest urządzeniem mechanicznym, ma on sterowania elektroniczne. A to sprawia, że podczas kontroli poprawności jego działania bez wątpienia przyda się komputer diagnostyczny. Na tym jednak nie koniec...

Problem z EGR: objawy to...

Choć temat zaworu EGR wypłynął tak naprawdę przy okazji omawiania awarii nowoczesnych diesli, mechanizm nie jest nowym wynalazkiem. Jest popularnie stosowany w silnikach jeszcze od lat 80.! Jak często kierowcy mają problem z EGR? Objawy usterki to?

Samochód z LPG: jak często wymieniać świece?

Samochody zasilane gazem są na polskich drogach popularnym widokiem. Powód? LPG oznacza spore oszczędności eksploatacyjne. Co jednak należy zrobić, aby tanie paliwo nie odbiło się na stanie silnika? Kierowca powinien zadać sobie pytanie: jak często wymieniać świece na LPG.

Skręcanie z wciśniętym sprzęgłem. Czemu jest groźne?

Różni kierowcy mają różne nawyki. Jak zatem ocenić zachowanie polegające na skręcaniu z wciśniętym sprzęgłem? Dziś właśnie o tym opowiemy. Zobaczcie czemu takie przyzwyczajenie może być groźne.

Ucieczka z miejsca wypadku? Kara to nawet utrata prawka!

Ucieczka z miejsca wypadku? Kara będzie zatem wynikać nie tylko z kodeksu drogowego, ale przede wszystkim… karnego. A to nie koniec, bo więzienie i odebranie prawa jazdy jeszcze nie wyczerpują listy możliwych skutków.

Test: Mazda 2 Skyactiv-G 1.5 M Hybrid - naprawdę przemyślane modern-art!

Jest krwiście czerwona i… typowo miejska! Tym razem przed naszą redakcją stanęła Mazda 2 Skydream wyposażona w silnik Skyactiv-G 1.5 M Hybrid. Jak sprawdziła się lekka hybryda z Japonii? O tym w naszej relacji.

Dlaczego piesi muszą poruszać się lewą stroną jezdni?

Ruch pieszych co do zasady wyznaczają chodniki. Taka sytuacja dotyczy jednak głównie terenu zabudowanego. Co powinny zrobić osoby poruszające się wzdłuż jezdni poza miastem? Powinny przede wszystkim poznać zasady bezpiecznego poruszania się.

Gdzie pieszy może przejść przez jezdnię? Odpowiadamy.

Prawo o ruchu drogowym to nie tylko zasady ruchu pojazdów. Przepisy określają również reguły, który obowiązują osoby poruszające się pieszo. A więc gdzie pieszy może przejść przez jezdnię? Sprawdziliśmy to.

Skręt w prawo a piesi. Czy mają pierwszeństwo?

Choć piesi i kierowcy co do zasady funkcjonują w dwóch różnych przestrzeniach, powierzchnia drogi i chodnika często spotyka się ze sobą. Co wtedy? Dziś omówimy taki przypadek jak skręt w prawo a piesi. Kto ma pierwszeństwo?

Jak wyczyścić wtryski od gazu? Czy to zawsze jest możliwe?

Używana instalacja LPG - identycznie jak wszystkie pozostałe podzespoły - zużywa się w toku eksploatacji. Dziś sprawdzimy zatem jak wyczyścić wtryski od gazu. Dowiemy się też ile kosztuje czyszczenie i gdzie należy wykonać procedurę.

Wtryski gazu: ile wytrzymują?

Ile wytrzymują wtryski gazu? Jak zapewnić instalacji LPG odpowiednio długi czas bezawaryjnego życia? I wreszcie jak rozpoznać objawy uszkodzonych wtryskiwaczy gazowych? Na te pytania odpowiemy w tym materiale.

Ilu pieszych ginie na drogach? Najwięcej w całej UE!

Policyjne statystyki nie mają dobrych informacji. W Polsce w roku 2019 zginęło 793 pieszych. A to oznacza, że nasz kraj przoduje w niechlubnych statystykach UE. Informacja jest o tyle ważna, że to dziś obchodzimy Dzień Odblasków w ramach programu Hello ICE.

Jazda z wciśniętym sprzęgłem. Czym to grozi?

Kierowcy bardzo często mają nawyk polegający na jeździe z nogą umieszczoną nad pedałem sprzęgła. Czemu jest on groźny dla silnika? Bo może doprowadzić do jazdy z wciśniętym sprzęgłem. A to oznacza spore koszty.

Zgłoszenie montażu LPG: jak załatwić formalności?

Gaz w silniku benzynowym to spore oszczędności. Gaz wymaga jednak dopięcia też kilku formalności, z których główna dotyczy zgłoszenia montażu LPG. Jak go dokonać i ile to kosztuje?

Sprzedaż samochodu za granicę: wyrejestrowanie to konieczność?

Dziś przeanalizujemy przypadek, w którym kierowca postanowi sprzedać samochód za granicę. I o ile sam fakt zbycia auta może cieszyć, kwestia późniejszych formalności już nie jest taka prosta… Wyrejestrowanie wymaga pamiętania o kilku kwestiach.

Nieczytelne prawo jazdy? Możesz stracić dokument...

Przypadków, w których kierowca może stracić prawo jazdy w czasie kontroli drogowej, jest bardzo wiele. Dziś omówimy jeden z nich. Który? Konkretnie scenariusz nieczytelnego dokumentu.

Prawo jazdy międzynarodowe: jak wyrobić dokument?

Kierowca, który ma zamiar podróżować własnym autem poza strefę Unii Europejskiej, powinien zastanowić się nad uzyskaniem prawa jazdy międzynarodowego. Jak wyrobić dokument, ile to kosztuje i ile trwa procedura administracyjna? Sprawdziliśmy to.

Dodatkowa tablica rejestracyjna - jak ją zdobyć i ile to kosztuje?

Chcesz założyć w aucie bagażnik na hak, ale boisz się że zasłoni numer rejestracyjny? Od kilku lat jest pewne wyjście. Kierowca ma możliwość wyrobienia dodatkowej tablicy rejestracyjnej.

Jak wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie?

Co ma zrobić kierowca, który postanowi wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie? Odpowiedź zależy tak naprawdę od kraju, w którym jego dokument został wydany. Sprawdźcie.

Falowanie obrotów: diesel też miewa takie problemy!

Jednym z bardziej niepokojących objawów występujących podczas jazdy jest falowanie obrotów. Diesel w takim przypadku wymaga ingerencji mechanika. Na czym powinna ona polegać? Zaraz podpowiemy.

Kto wyprodukował pierwszą zimówkę? Odpowiedź zaskakuje!

Pytanie na dziś brzmi: wiecie kto wyprodukował pierwszą zimówkę na świecie? Odpowiedź jest zaskakująca, bo nie był to Goodyear, Bridgestone, Pirelli czy nawet Continental. Pierwsze ogumienie dedykowane sezonowi zimowemu i samochodom osobowym stworzyli inżynierowie… Semperita! Zaraz po nich na taką samą innowację zdecydował się Nokian. Jak dalej przebiegała historia opon przeznaczonych na sezon chłodny? O tym w naszym materiale.

REKLAMA