Zamarznięta szyba od środka? To poważny problem...
REKLAMA
REKLAMA
Zamarznięta szyba wewnątrz samochodu. Skąd problemy?
REKLAMA
Czemu szyby zamarzają od środka? Powód jest jeden i chodzi o nagromadzenie wilgoci w kabinie pasażerskiej auta. Tak, problemowi ciężko zapobiegać - szczególnie w sezonie zimowych. Czemu zamarza szyba od środka? Bo wnętrza auta jest pełne wilgoci. W końcu chyba nie da się wsiąść do pojazdu bez wniesienia śniegu na butach czy nie da się uniknąć gromadzenia się pary w czasie dalszych wyjazdów z kompletem pasażerów. To jednak nie oznacza, że zamarznięte szyby w aucie od wewnątrz można zbagatelizować. To w końcu kwestia bezpieczeństwa! Pojawienie się szronu na wewnętrznej stronie szyby sprawia, że kierowca nie widzi nic.
REKLAMA
Po rozruchu pojawia się zamarzanie szyby od środka, a gdy kabina rozgrzeje się problem zamienia się w parowanie szyb. A kierowca powinien szczególnie dbać o przednią szybę. W końcu to ona gwarantuje prawidłową widoczność, a więc decyduje o bezpieczeństwie. W skrócie, gdy szyba zamarza od środka, właściciel pojazdu musi podjąć działanie.
Zamarznięta przednia szyba od środka. Jak poradzić sobie z problemem?
Co zrobić żeby szyby nie zamarzały od środka w samochodzie? Zapobieganiu zamarzania przedniej szyby od środka to przede wszystkim pozbycie się wilgoci. W jaki sposób? Metod jest kilka. Wszystkie opisujemy poniżej:
- przewietrzenie wnętrza w ciepłym garażu, ogólnie garażowanie sprzyja wydobywaniu się wilgoci z wnętrza,
- ustaw dmuchawę na najwyższy stopień, ustaw ciepłe powietrze i otwórz delikatnie szybę, w ten sposób para wodna będzie się mogła wydobyć z auta,
- staraj się na bieżąco dbać o czystość dywaników - w razie potrzeby susz te tekstylne,
- sprawdź czy układ wentylacyjny jest drożny - przede wszystkim skontroluj stan filtra przeciwpyłkowego,
- zostaw w aucie na noc miskę z solą i odrobiną ryżu - wciągną wilgoć,
- stosuj pochłaniacze wilgoci - te można kupić w każdym markecie już za kilkanaście złotych.
REKLAMA
Jak poradzić sobie z zamarzaniem szyb? Kierowca na zimę może zmienić wycieraczki na gumowe i zamontować nowy filtr kabinowy. Co więcej, można zostawić w kabinie auta na noc pochłaniacz wilgoci lub w razie samochodów garażowanych, uchylić lekko szyby. To główne metody, aby zapobiec zamarzaniu szyby. Zamarzanie szyb od środka to problem, którego ignorować nie można. I wcześniej wspomniana kwestia bezpieczeństwa to jedno. Drugim i niewiele mniejszym zagadnieniem są kwestie prawne. Tak one także generują sankcje wtedy, gdy szyba zamarza. Zamrożone szyby od środka uniemożliwiają jazdę, ale też nie pozwalają na... uruchomienie silnika.
Zamarznięte szyby w aucie od wewnątrz w razie kontroli drogowej mogą narazić kierowcę na mandat. Ten będzie wynosił od 20 do nawet 500 zł. Z grzywną wynoszącą nawet 300 zł powinien liczyć się ten kierujący, który odmraża szyby w aucie z pracującym silnikiem na postoju. Gdy szyba zamarza, w zgodzie z literą prawa trzeba ją skrobać, a nie rozmrażać ogrzewaniem.
Gdy szyby zamarzają, prowadzący mniej widzi. W efekcie może dość szybko stać się sprawcą kolizji. A gdy przyczyną zdarzenia stanie się zamarznięta szyba w środku samochodu, może się okazać, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA