REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Technika jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tata Indica

Pierwszym wyprodukowanym w całości przez koncert Tata był model Indica. Choć trafił on do sprzedaży w 1997 roku, w Polsce można go kupić dopiero od 2008 roku.

Jak radzić sobie na drodze podczas gołoledzi?

Podczas gołoledzi czy intensywnych opadów śniegu możemy mieć problem z poruszaniem się po krajowych drogach. Wówczas jesteśmy szczególnie narażeni na stłuczki, wypadki, kolizje czy inne zagrożenia drogowe. Aby zminimalizować zagrożenie działajmy zdroworozsądkowo i wyposażmy swój samochód najlepiej jak się da.

Jak jeździć podczas mgły?

Podczas mgły jazda samochodem jest szczególnie niebezpieczna. Napotykając ją na drodze, często decydujemy się na postój na przydrożnym parkingu. Jednak jeśli chcemy zachować zimną krew to zastosujmy się do kilku ważnych zasad.

1/4 mili - zmagania napędów (przód, tył, 4x4)


Przygotowując się do zmagań na 1/4 mili tuningujemy auta, wybieramy odpowiednie nadwozie i zastanawiamy się nad napędem. Jak wygląda podział na klasy w zawodach na 1/4 mili?

REKLAMA

Śladami Kiperów: Gdańsk


Podróż do Gdańska może wywołać pozytywne wrażenia nie tylko w związku z panującą tam morską aurą czy z dobrze rozwiniętą bazą turystyczną. Nasze wrażenia smakowe również zostaną pobudzone za sprawą regionalnego piwa. Zapraszamy na wędrówkę szlakiem gdańskich kiperów.

Jak dobrać strój i obuwie do Nordic Walking?

Dobór odpowiednich butów czy też stroju to bardzo ważna rzecz w tej dyscyplinie sportu. Mało tego , że może uchronić nas to od kontuzji, to jeszcze będzie miało duży wpływ na efektywność ćwiczeń.

O czym pamiętać w czasie holowania?

Oprócz przepisów mówiących o technicznej stronie holowania zawartych w Prawie o ruchu drogowym warto pamiętać o kilku zasadach zwiększających bezpieczeństwo w czasie holowania.

Jakie są najczęstsze błędy podczas hamowania?

Przyzwyczajenia i obiegowe opinie mają spory wpływ na to, w jaki sposób korzystamy z pedału hamulca. A prowadzą one albo do wydłużenia drogi hamowania, albo do zwiększonego zużycia układu hamulcowego.

REKLAMA

Jak bezpiecznie poruszać się po szlakach górskich zimą?

Jest wiele czynników atmosferycznych, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas wędrówek górskich. Należą do nich m.in. wiatr, mgła, słońce czy wyładowania atmosferyczne. Nieprzestrzeganie zasad globtroterów wypracowanych na przestrzeni lat może zakończyć się tragicznie.

"Illusion" - zapraszamy do obejrzenia filmu

Zapraszamy na premierę długo oczekiwanego klipu pt. "Illusion", który ukazuje w swej prostocie piękno motoryzacji.

Jak przewozić długi ładunek?

Wielu kierowcom zdarzają się sytuacje, gdy muszą przewieźć coś, co nie mieści się wewnątrz ich pojazdu. Przewożąc długi ładunek musimy pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

Jak prawidłowo holować samochód?

Na pierwszy rzut oka holowanie samochodu wydaje się być prostą czynnością. Niestety, pozory mylą, więc przed holowaniem pojazdu trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami związanymi z bezpieczeństwem i obsługą holowanego pojazdu.

Jaki wpływ na samochód ma opór powietrza?

Opór powietrza to jeden z czynników stanowiących o osiągach naszego samochodu, a także o spalaniu. Podpowiadamy więc, jaki wpływ na nasz pojazd ma opór.

Samochodem na Stok: Bełchatów

Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk to kompleks narciarski, który został wybudowany na zwałach kopalnianych. Bełchatów – wcześniej znany z wydobycia pokładów węgla brunatnego - obecnie słynie z rekreacji podczas sezonu zimowego.

Kulinarne podróże: co warto wiedzieć o kuchni kujawskiej

Kuchnia kujawska to we współczesnym rozumieniu obszar województwa kujawsko-pomorskiego. Jej głównym składnikiem jest gęś, kaczka czy też drób, który uzupełniany jest obecnością śledzia na stole.

Kulinarne podróże: co jada się na Podlasiu?

Czy wybierając się na wycieczkę objazdową samochodem po Podlasiu jesteśmy przygotowani na lokalną kuchnię? Jeśli nie wiemy za dużo na jej temat to warto przed wejściem do samochodu zapoznać się z kilkoma informacjami na ten temat. Poskutkuje to celniejszym wyborem naszych ulubionych dań.

Kulinarne podróże: co jedzą na Kaszubach i Pomorzu?

Podróżując zimą po rejonie Kaszub zwiedzimy wiele ciekawych zakątków tej części Polski. Przy okazji tych eksploracji warto zaznajomić się z lokalną kuchnią, która obfituje w ryby.

Jak omijać przeszkody?

Manewr omijania nieruchomych przeszkód, jakie mogą znajdować się na drodze, wbrew pozorom nie należy do łatwych, a i przepisy nie są w tym przypadku jednoznaczne.

Jak parkować z przyczepą campingową?

Samo holowanie przyczepy stanowi dla kierowcy sporą niedogodność. Jest ona tym większa, im większa i cięższa jest przyczepa. Najgorzej jest w przypadku przyczepy campingowej.

Kaszubski entertainment – czyli czas wolny w Stężycy cz. II

Wydawać by się mogło, iż w sezonie zimowym w województwie pomorskim panuje martwy sezon. Teoria w tej kwestii nie pokrywa się z całkowicie z praktyką. Bowiem podczas zimy teren Kaszub oferuje turystom równie dużo atrakcji co latem.

Pomorze zimą: Najdłuższa deska świata

W Gminie Stężyca, powiecie Kartuzy znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Na jego terenie ulokowanych jest wiele zabytków i pomników przyrody, które przyciągają coraz większe rzesze turystów na terytorium Kaszub

Podpowiadamy jak jeździć w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza

Co prawda mandat za niewłączenie świateł przeciwmgłowych w uzasadnionych wypadkach jest wyższy niż za zbędne włączenie, ale należy ich używać z głową i dostosować do sytuacji na drodze.

Jak przewozić duże ładunki? Ekspert radzi

Samochód osobowy może przewozić ładunki wykraczające poza jego obrys, ale powinny być one dobrze oznaczone i nie zagrażać bezpieczeństwu. Szczegółowo regulują tę sytuację przepisy.

Mazury zimą – Iceboating cz. I

Bojery są to łodzie poruszające się po zamarzniętej tafli zbiorników wodnych za pomocą siły wiatru. Ich popularność wzrasta szczególnie na Mazurach – Mekce żeglarstwa, które jak dotąd były kojarzone tylko z żeglarstwem śródlądowym.

Jak pokonywać kałuże?

Przede wszystkim nie wjeżdżajmy w płynącą na całej szerokości jezdni wodę. Nawet niepozornie wyglądający strumień może zepchnąć samochód na pobocze.

Na czym polega pierwsza pomoc?

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdej osoby, która znajduje się w pobliżu wypadku. Podpowiadamy, do czego jesteśmy zobowiązani w rozumieniu prawa, a czego nie powinniśmy robić.

Czy kolor auta ma wpływ na nasze bezpieczeństwo?

Na świecie badano niejednokrotnie czy kolor auta ma wpływ na bezpieczeństwo. Firma Carcraft z Wielkiej Brytanii przeprowadziła ciekawe badanie, z którego wynika, że kolor auta może zdradzać cechy charakteru właściciela, a także jego aspiracje. A czy kolor auta może wpływać na psychikę kierowcy?

Jak jesienna aura wpływa na kierowców? Ekspert radzi

Jesienią podczas jazdy w złych warunkach pogodowych zaburzona zostaje nasza percepcja. Niekorzystnie na koncentrację wpływają również lekarstwa, których dużo zażywamy w związku z częstymi przeziębieniami.

Czym jest jazda defensywna? Poradnik eksperta

Jazda defensywna to właściwie najskuteczniejszy sposób zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Podpowiadamy więc, na czym polega taki sposób jazdy oraz czemu warto go propagować wśród innych kierowców.

Jak używać trójkąta ostrzegawczego?


Trójkąt ostrzegawczy, podobnie jak gaśnica, jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Przydaje się on w razie awarii, a właściwie jego użycie jest w niektórych przypadkach konieczne. Podpowiadamy, jak prawidłowo korzystać z trójkąta.

Jak powinien zachowywać się pasażer?


Pasażer niewątpliwie może być dystraktorem dla kierowcy. Podpowiadamy, jak powinien się zachowywać, aby nie utrudniać prowadzenia samochodu, a wręcz pomagać kierującemu.

Co to jest samochód uprzywilejowany i jakie ma prawa?


Samochód uprzywilejowany to taki, który ma większe prawa, niż przeciętny użytkownik dróg. Podpowiadamy, więc jakie to prawa i jak należy się zachować wobec takiego pojazdu.

Na co zwrócić uwagę podczas pory deszczowej?

Jesień i początek zimy to niewątpliwie mokry sezon, niebezpieczny dla kierowców. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, aby móc czuć się bezpiecznie za kierownicą podczas tego trudnego okresu.

Jak zoptymalizować spalanie w samochodzie hybrydowym?

Samochód hybrydowy może przynieść nam oszczędność, ale tylko wtedy, gdy wiemy, jak zoptymalizować spalanie. Podpowiadamy więc, jak obniżyć spalanie w samochodzie hybrydowym.

Jak współdziałać z motocyklistami na drodze?

Ostatnio coraz częściej słyszy się, że motocykliści to utrapienie kierowców, a kierowcy motocyklistów. Brak porozumienia często jest przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Jak przejeżdżać przez wyboje?

Nasze „polskie” drogi znane są już chyba na całym świecie. Niestety, na razie jeszcze musimy sobie z nimi radzić, dlatego podpowiadamy, w jaki sposób bezpiecznie przejeżdżać przez wyboje.

Jak parkować na wzniesieniu?

Zaparkowanie na wzniesieniu może być problemem, o ile nie jesteśmy przyzwyczajeni do precyzyjnego manewrowania. Samochód może staczać się, a poruszanie się do przodu może wymagać mocnego wdepnięcia pedału gazu.

Jak bezpiecznie zjechać z drogi z uszkodzoną oponą?

Przebita opona to problem, który może zdarzyć się każdemu i wszędzie. Niestety, jeśli nam się to przytrafi, kontrola nad samochodem jest bardzo trudna. Podpowiadamy, jak bezpiecznie zjechać z drogi i zatrzymać się z uszkodzoną oponą.

Jak bezpiecznie używać pneumatycznego sygnału dźwiękowego?

Niektórym kierowcom samochodów osobowych nie wystarcza tradycyjny klakson. O wiele głośniejszy, a tym samym zauważalny przez innych jest sygnał pneumatyczny, dlatego podpowiadamy, jak używać go bezpiecznie.

Bezpieczeństwo pieszych – jak widzą ich kierowcy?

Piesi niewątpliwie są użytkownikami dróg tak samo, jak kierowcy. Ze względu na to, że kierowca jest w swoim samochodzie bezpieczny, radzimy, jak powinien zachowywać się pieszy dzieląc drogę z samochodami.

Czy można jeździć w trakcie burzy?

Zmieniający się klimat ma niebagatelny wpływ na częstotliwość i obfitość występowania burz. Co robić, gdy ulewa z grzmotami zastanie nas podczas jazdy? Czy w taką pogodę w ogóle bezpieczne jest ruszanie w podróż?

Sposób na ruszanie w zimie? Żwirek dla kota!

Nie wszyscy muszą lubić koty, ale ich szczęśliwi właściciele w zimę mają z nich dodatkowy pożytek. Może nie dokładnie z samych zwierzaków, ale ze żwirku, który co jakiś czas wsypują do kuwety.

Masz grypę i przyjmujesz leki? Nie wsiadaj za kółko!

Każdy z nas co najmniej raz do roku zmaga się z grypą. Kiedy Polaków dopadną pierwsze objawy grypy, wielu sięga po leki dostępne bez recepty. A zażywanie leków potrafi bardzo wydłużyć czas naszej reakcji. Także za kierownicą.

Jak ruszać z głębokiego śniegu?

W zimie widok kierowcy, który choć wciska gaz do „dechy” stoi w miejscu, nie jest rzadki. Tymczasem warto pamiętać, że letnimi nawykami śniegu i lodu nie pokonamy. Podpowiadamy jak poradzić sobie w przypadku zakopania się w śniegu.

Jak prawidłowo wykonać manewr cofania?

Cofanie nawet doświadczonym kierowcom może sprawić problemy, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych i na niewielkiej powierzchni. I choć rzadko jeździmy do tyłu, warto podczas cofania zachować zwiększoną czujność.

Jak działa napęd 4x4 z centralnym mechanizmem różnicowania?

Płynne i przewidywalne zachowanie samochodu przy nagłej zmianie przyczepności nawierzchni kierowcy aut z takim napędem okupią wysoką ceną i wyższym zużyciem paliwa.

Czy na rondzie należy używac kierunkowskazów?

Problem stary jak…historia ronda. Tym większy im więcej rond buduje się nawet w niewielkich miejscowościach. A opinii tyle ilu kierowców.

Jura Krakowsko - Częstochowska: Ojców

Ruiny Zamku w Ojcowie to prawdziwa perła wśród zabytków Doliny Prądnika, która jest interesująca nie tylko pod względem przyrodniczym.

Mazda MX-5 samczym okiem


O tym aucie marzyłem od dawna. W zeszłym roku przymierzałem się nawet do kupna małego roadstera Mazdy, oferowanego wtedy za niespełna 90000 zł. Miłość do Alfy Romeo była jednak silniejsza. Teraz, po jazdach testowych MX-5 wiem, że podjęta przeze mnie decyzja była słuszna. Wiem też, że obok Alfy, bardzo chętnie zobaczyłbym na swoim parkingu małą Mazdę.

Jak jeździć po nierównościach?

Wielu fachowców powie…w ogóle nie jeździć, bo dziur jest tyle, że nie da się ich ominąć. Są jednak sposoby przejeżdżania przez nie bezpieczne dla naszego samochodu.

REKLAMA