REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie poruszać się po szlakach górskich zimą?

Kajetan Puszek
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jest wiele czynników atmosferycznych, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas wędrówek górskich. Należą do nich m.in. wiatr, mgła, słońce czy wyładowania atmosferyczne. Nieprzestrzeganie zasad globtroterów wypracowanych na przestrzeni lat może zakończyć się tragicznie.

Co należy wiedzieć o halnym?

REKLAMA

Silny wiatr jest w stanie wyrywać i łamać drzewa, wywołać lawinę czy wyrządzić nam realną krzywdę. Musimy pamiętać, że podczas halnego bardzo szybko tracimy ciepło ciała. Jego średnia prędkość waha się od 80-100 km/ h. Jeżeli nie jesteśmy wytrawnymi podróżnikami i nie mamy doświadczenia we wspinaczce górskiej to lepiej, żebyśmy nie wychodzili na zewnątrz, kiedy za oknem wieje halny.

Mgła – największy wróg podczas wędrówki

Mgła ogranicza naszą widoczność, co może doprowadzić do zabłądzenia na górskim szlaku. Ponadto zimą zlewa się z pokrywą śnieżną, co prowadzi do licznych niebezpieczeństw. Jednym z nich może być upadek z grani. Jeśli się już zgubimy to powinniśmy wrócić po własnych śladach do ostatniego oznaczenia szlaku. Nie dla wszystkich truizmem jest fakt, że należy trzymać się razem i poruszać się cały czas z resztą grupy.

Niska temperatura – czyli dzień jak co dzień

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W najgorszym wypadku powoduje odmrożenie i hipotermię. W najlepszym zaś – wychłodzenie organizmu. Pierwszym symptomem wychłodzenia organizmu są dreszcze. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu. Osobie wychłodzonej należy podać ciepły, bezalkoholowy napój. Alkohol bowiem potęguje wychłodzenie.

Zobacz również: Konserwacja auta przed zimą

Wpływ słońca, wyładowania atmosferyczne

REKLAMA

Mocne natężenie promieni słonecznych, może być szkodliwe dla naszej skóry. Ponadto wpływają na oberwanie nawisów śnieżnych i wyzwolenie lawin. Aby zabezpieczyć się przed burzą, należy przede wszystkim nie stawać pod drzewami czy na otwartej przestrzeni podczas wyładowań atmosferycznych. Wówczas najlepiej usiąść na plecaku z podkurczonymi nogami i przeczekać burzę. Po żadnym pozorem nie należy opierać się o skały czy też ukrywać się w mokrych, wilgotnych miejscach.

Jeżeli zdecydujemy się chodzić w takich warunkach to przede wszystkim musimy należy posiadać odpowiedni sprzęt. Niezbędnikiem globtrotera w tym przypadku muszą być: raki, kijki lub czekan. Bez względu na to czy jesteśmy zawodowymi piechurami czy też początkującymi amatorami, zawsze należy stosować się do zaleceń służb ratowniczych.

Co należy wiedzieć o służbach ratowniczych ?

Służby ratownicze obserwują pokrywy śnieżne i na podstawie panujących warunków oceniają stan zagrożenia w górach. Wyróżniamy V stopni zagrożenia lawinowego:
I stopień - zagrożenie lawinowe nieznaczne
II stopień – umiarkowane
III stopień – znaczne
IV stopień - duże
V stopień - bardzo duże zagrożenie lawinowe

Przed wyjściem w góry należy zaczerpnąć informację w ich placówkach. Opuszczając schronisko najlepiej zostawić informacje o planowanym miejscu pobytu w księdze wyjść. Do tej informacji najlepiej dołączyć przewidzianą godzinę powrotu i numer telefonu komórkowego.

Ważne numery :

GOPR: 601 100 300
TOPR: 601 100 300

Pamiętajmy o tym, aby nie nadużywać tego numeru i wybierać go tylko w uzasadnionych przypadkach. Przed wyjściem na szlak koniecznie sprawdźmy prognozę pogody. Można to zrobić w Internecie, jeśli jest dostęp bądź zaczerpnąć informacji gdzie indziej. Podczas pogarszających się warunków, najlepiej pytać turystów jak wygląda dalej trasa i w razie negatywnych prognoz, należałoby się cofnąć z powrotem. Rozsądne działanie może ocalić nam życie.

Jakie raki wybrać?

Zawodowi globtroterzy znają doskonale rodzaje raków, które należy dobrać do warunków atmosferycznych. Raki turystyczne cechują się tym, iż przednia para zębów ustawiona jest płaską stroną do podłoża. Druga para zębów usytuowana jest pod kątem prostym do podeszwy buta. Drugim typem raków są raki wspinaczkowe, które odznaczają się dwoma przednimi zębami pionowymi. Są one zaopatrzone w ząbki ustawione pod kątem prostym do podłoża. Druga para skierowana jest ku przodowi.

Zobacz również: Czy zmieniać olej na zimę?

Ostatnim rodzajem raków są raki ogólnoalpinistyczne, które są formą pośrednią pomiędzy pozostałymi dwoma typami tego sprzętu. Ich kształt przypomina przekrój litery T. Dobór odpowiednich raków jest ważny zarówno dla początkujących piechurów,jak i zawodowych traperów. Posiadanie tego sprzętu może uchronić nas przed licznymi niebezpieczeństwami, w tym śmiercią.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA