REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak współdziałać z motocyklistami na drodze?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Najwięcej niebezpiecznych sytuacji zdarza się, gdy kierowca nagle zmienia pas ruchu i polega wyłącznie na widoku z lusterek. fot. Newspress
Najwięcej niebezpiecznych sytuacji zdarza się, gdy kierowca nagle zmienia pas ruchu i polega wyłącznie na widoku z lusterek. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio coraz częściej słyszy się, że motocykliści to utrapienie kierowców, a kierowcy motocyklistów. Brak porozumienia często jest przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Zmiana pasa ruchu

Najwięcej niebezpiecznych sytuacji zdarza się, gdy kierowca nagle zmienia pas ruchu i polega wyłącznie na widoku z lusterek. Niestety, motocykl jest stosunkowo niewielki w porównaniu do samochodu i bardzo łatwo jest mu się schować w naszym martwym polu. Oznacza to, że go po prostu nie zauważymy i możemy na niego najechać. Faktycznie, motocykliści generalnie poruszają się szybciej niż samochody i czasem jako kierowca auta nie jesteśmy w stanie tak szybko zareagować. Motocykliści powinni być tego świadomi i jeśli jadą zbyt szybko, to na własną odpowiedzialność. Często motocykliści jeżdżą na tzw. "światłach długich" (czyli drogowych) w dzień. Światła te jednak przyczyniają się do polepszenia widoczności motocyklisty. Policja teoretycznie może ukarać takiego motocyklistę mandatem, jednak w praktyce robi to rzadko - a kierowcy nie powinni irytować się na widok motocykla jadącego na światłach drogowych.

REKLAMA

Zobacz również: Jak pozbyć się szosowego terrorysty z ogona?

Skrzyżowania

Podczas skrętów również dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem motocyklistów. Wynika to z tego, że motocykl trudniej jest zauważyć, niż samochód i podczas warunkowego skrętu w prawo łatwo jest zajechać im drogę. Dlatego właśnie w trakcie sezonu motocyklowego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania tego manewru.

Zobacz również: Jak ustrzec się przed wypadkiem?

Korek drogowy

Motocykliści nie muszą stać z nami w korku drogowym. Weźmy pod uwagę fakt, że prowadzenie motocykla wymaga pewnych umiejętności i jest bardziej niebezpieczne, niż kierowanie samochodem. Jest to cena, jaką motocykliści ponoszą za szybkie przemierzanie zakorkowanych ulic. Pozwólmy im na to, ustępujmy miejsca jadąc blisko krawędzi drogi, aby mogli nas swobodnie wyprzedzić. Nie bądźmy zazdrośni o to, że będą szybciej w pracy. Jeśli sami chcemy poruszać się szybciej i irytuje nas, że inni mogą to robić, możemy również przesiąść się z samochodu na motocykl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co wolno motocykliście w korku?

Prawo nie reguluje jednoznacznie kwestii "przepychania się" motocykli w korku ulicznym, choć są w tym zakresie określone przepisy. Motocyklista może jechać między samochodami w korku tylko w sytuacji, kiedy pojazdy stoją w miejscu. Wykonywany jest wtedy manewr omijania, do którego nie trzeba zmieniać pasa, ani zachowywać bezpiecznego odstępu (wymagana jest tylko szczególna ostrożność). Jeśli auta ruszyły, motocyklista wykonuje wtedy manewr wyprzedzania, który wymaga zachowania bezpiecznego odstępu (co w korku nie jest zwykle możliwe), szczególnej ostrożności (różnie interpretowanej!) i zmiany pasa ruchu. Motocykliście nie wolno też w czasie manewru omijania przekraczać podwójnej ciągłej. Nie wolno mu też przekraczać zajmować dwóch pasów ruchu naraz - jazda "po linii" jest wykroczeniem karanym mandatem.

Kierowca nie ma obowiązku ustępowania miejsca motocykliście w korku. Warto jednak pamiętać, że każda uprzejmość na drodze ułatwia życie wszystkim uczestnikom ruchu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA