REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustawić lusterka w samochodzie?

Jakubowski Ryszard
Jak ustawić lusterka w samochodzie? fot. Newspress
Jak ustawić lusterka w samochodzie? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jak prawidłowo ustawić lusterka boczne oraz lusterko wewnętrzne w samochodzie? To od ich ustawienia zależy bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów.

Jak ustawić lusterka boczne w samochodzie?

Aby poprawnie ustawić lusterka boczne i wewnętrzne, należy zatrzymać samochód na spokojnej ulicy o znikomym natężeniu ruchu mniej więcej na środku prawego pasa. Następnie należy spojrzeć w prawe lusterko i ocenić widoczny w nim obraz. Powinno być widzieć w nim drogę na jak największą odległość, ale także i nawierzchnię drogi tuż za pojazdem. Mniej więcej 10% powierzchni lusterka powinno zajmować odbicie obrazu karoserii samochodu. To baza, do której odnosi się położenie innych użytkowników drogi, patrząc w lusterko. Powinno być w nim widać nawierzchnię drogi już kilka metrów od tylnego zderzaka, co ułatwi cofanie oraz pozwoli w porę dostrzec małogabarytowych uczestników ruchu drogowego, np. bawiące się za stojącym samochodem dzieci lub złodzieja, odkręcającego tylne koło (co jest popularną zabawą mieszkańców biedniejszych krajów basenu Morza Czarnego). W razie potrzeby ustawienie lusterka należy korygować tak długo, aż uzyska się pożądany rezultat.

REKLAMA

Zobacz również: Co to jest LKM i jak ją stosować?

W drugiej kolejności ustawia się lewe lusterko. Musi być w nim widoczna cała szerokość drogi już w odległości kilku metrów za samochodem. Tu także, jak w przypadku prawego lusterka, powinien być widać odbicie karoserii swojego samochodu, które powinno zajmować do 15% całego obrazu. Musi być także widoczna nawierzchnia jezdni już kilka metrów za tylnym zderzakiem. Pozwoli to na zauważenie mniejszych użytkowników drogi, np. korzystających z minirowerków itp.

Jak ustawić lusterko wewnętrzne?

Teraz najłatwiejsza operacja: ustawienie lusterka wewnętrznego. Ustawia się je tak, aby była w nim widoczna prawie cała tylna szyba samochodu i niewielki kawałek prawej tylnej szyby bocznej, co będzie przydatne miedzy innymi podczas wyprzedzania i przy zmianie pasa w ruchu miejskim.

Zobacz także: Jak wyprzedzać przy dużym natężeniu ruchu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dziś fabryki wyposażają pojazdy w lusterka optymalne i wszelkie poprawki mogą to tylko zepsuć. Nie są więc wskazane żadne modne nakładki na nie itp. Uszkodzone należy zawsze wymieniać na odpowiednie do danego typu samochodu. Lusterko nie “od kompletu” może zmniejszać obraz bardziej lub mniej niż pozostałe. Można w takim przypadku pogubić się w poprawnej ocenie odległości do nadjeżdżającego z tyłu pojazdu i nieszczęście gotowe.

Nie wolno zapominać, aby sprawdzać ustawienie lusterek, siedząc za kierownicą tak, jak podczas jazdy. Należy także pamiętać, że ustawienia lusterek dokonane w pojeździe pustym, tylko z siedzącym w nim kierowcą, wymagają często niewielkiej korekty w pojeździe obciążonym.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA