REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zaawansowane systemy bezpieczeństwa?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Zaawansowane systemy mają na celu zapewnienie jak najwyższego bezpieczeństwa w trakcie wypadku lub pomóc nam uniknąć kolizji. Przybliżamy ich działanie.

Najbardziej popularnym systemem jest ABS (Anti-Lock Braking System), który pozwala nam na sterowanie samochodem w trakcie mocnego hamowania. Gdy kierowca reaguje gwałtownie, wciska pedał hamulca z dużą siłą, do końca. A aucie bez ABSu sprawia to powoduje, że koła zatrzymują się i tracą przyczepność a my nie jesteśmy w stanie kontrolować pojazdu. ABS zwalnia sekwencyjnie hamulec, symulując jego pulsowanie. Dzięki temu koła odzyskują przyczepność i jesteśmy w stanie np. skręcić i ominąć przeszkodę. Działanie ABS można wyczuć w pedale hamulca przy wciśnięciu go z dużą siłą. Poczujemy pod nogą charakterystyczne pulsowanie. 

REKLAMA

Kolejnym systemem bezpieczeństwa jest BAS (Brake Assist System), czyli asystent hamowania. Działa on, gdy kierowca nagle zdejmie nogę z gazu i zacznie gwałtownie hamować. System zwiększa wtedy ciśnienie w układzie hamulcowym, dzięki czemu droga hamowania jest krótsza.

Zobacz również: Jak zamontować czujniki parkowania?

REKLAMA

Samochody wyposażane są również w ESP (Electronic Stability Program). Zapewnia nam on większą kontrolę nad pojazdem, gdy nie uda nam się dostosować prędkości do warunków drogowych lub wymagań zakrętu. Hamując osobno każde koło w odpowiedniej sekwencji i z adekwatną siłą, system ten zapobiega poślizgom.

System TC (Traction Control) dba o to, aby koła nie buksowały przy nagłym przyspieszaniu. Dzięki temu możemy np. szybciej ruszać na śliskiej nawierzchni. Przydatnym systemem jest AYC (Active Yaw Control), który kontroluje moc przekazywaną przez silnik na każde koło tak, aby samochód mógł jak najszybciej przejechać zakręt. System ten działa odwrotnie niż ESP, ponieważ zamiast hamować, napędza poszczególne koła. Dzięki temu auto nie zwalnia. Stosowany jest on wyłącznie w autach z napędem na cztery koła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Producenci wciąż pracują nad nowościami. Wynikiem jest np. ACC (Adaptive Cruise Control). Jego działanie polega na wykrywaniu pojazdu poprzedzającego za pomocą serii czujników, dzięki czemu samochód automatycznie może dostosować prędkość podróżowania, odpowiednią dla zachowania bezpiecznej odległości. Oznacza to, że samochód może samodzielnie hamować, jeśli zbliży się do przeszkody.

Zobacz również: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

REKLAMA

Ciekawym systemem jest już coraz bardziej popularny LA (Lane Assist). Wykrywa on pozycję naszego samochodu w stosunku do pasa ruchu i informuje nas o przekroczeniu linii np. poprzez wibrowanie fotela kierowcy. W przyszłości system ten ma również pomóc w poprowadzeniu auta w obrębie pasa ruchu.

Przy wyborze samochodu zastanówmy się, który z systemów będzie dla nas najbardziej przydatny. Wiele nowoczesnych samochodów wyposażonych jest w ich kilka, jednak zazwyczaj za każdy trzeba osobno dopłacić. Pamiętajmy też, że nazwy tych systemów mogą być inne dla różnych producentów, warto więc zapytać dealera lub sprzedawcę, co dany skrót oznacza. W przeciwnym wypadku możemy niepotrzebnie opłacić wyposażenie, którego nie potrzebujemy.

Żadne systemy bezpieczeństwa nie zwalniają kierowcy od obowiązku zachowania należytej ostrożności podczas jazdy. Komputer na razie nie potrafi zastąpić człowieka, a na pewno nie jest w stanie myśleć za niego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA