Jak bezpiecznie używać pneumatycznego sygnału dźwiękowego?
REKLAMA
REKLAMA
Jak to działa?
REKLAMA
Pneumatyczny sygnał dźwiękowy działa korzystając ze sprężonego powietrza, które przepływając przez trąbkę z dużą prędkością na skutek rozprężania, wytwarza przenikliwy i głośny dźwięk. Takie sygnały najczęściej montowane są w ciężarówkach, pociągach lub statkach. Używają ich również takie służby, jak straż pożarna, pogotowie czy policja. Użycie go stanowi komunikat o tym, że należy niezwłocznie ustąpić im drogi. Sygnał jest tak głośny i przenikliwy, że nie pozostawia wątpliwości co do jego źródła. Dlatego właśnie, jeśli decydujemy się na zamontowanie takiego sygnału w swoim samochodzie, musimy wiedzieć, jak go używać.
Zobacz również: Używanie klaksonu
Jak go używać?
Przede wszystkim taki sygnał nie może być jedynym, zamontowanym w samochodzie osobowym. Kategorycznie nie powinniśmy używać go w terenie zabudowanym, a tym bardziej na zatłoczonych ulicach aglomeracji miejskiej, gdyż możemy w ten sposób spowodować zagrożenie dla ruchu drogowego. Taki sygnał może przestraszyć lub wywołać niewłaściwe wrażenie, że jedziemy pojazdem uprzywilejowanym i inni powinni ustąpić nam drogi.
Zobacz również: Jak walczyć z fotoradarami?
Nie powinniśmy w żadnym wypadku używać takiego sygnału właśnie w celu utorowania sobie drogi. W sytuacji zagrożenia, w szczególności w mieście, powinniśmy używać jedynie tradycyjnego sygnału dźwiękowego. Sygnał pneumatyczny powinniśmy traktować raczej jak zabawkę i nie nadużywać go. Na drodze możemy go użyć w celach ostrzegawczych najwyżej wtedy, gdy niebezpieczeństwo stwarza ciężarówka, w której z założenia jest głośno i kierowca rzeczywiście może nie usłyszeć tradycyjnego sygnału.
REKLAMA
REKLAMA