Jak parkować na wzniesieniu?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzęgło
REKLAMA
Przede wszystkim musimy nastawić się na to, że parkowanie na wzgórzu może wymagać nadużycia sprzęgła. Jeśli użyjemy zbyt mało gazu, samochód stoczy się, a jeśli zbyt wiele, nasze parkowanie może skończyć się obtarciem innego samochodu. Warto więc sterować prędkością również za pomocą pedału sprzęgła. W ten sposób będziemy w swoisty sposób zabezpieczeni przed nagłym, niekontrolowanym przyspieszeniem, jednocześnie mając pod nogą zapas mocy w przypadku, gdyby samochód miał się stoczyć.
Zobacz również: Jak ruszać pod górkę bez użycia hamulca ręcznego?
Hamulec awaryjny
Jest to najlepsze zabezpieczenie zarówno przed stoczeniem się, jak i przed niespodziewanym przyspieszeniem podczas parkowania na wzniesieniu. Tak jak na egzaminie na prawo jazdy, musimy zaciągnąć hamulec ręczny i zwalniać go stopniowo wraz ze zwalnianiem pedału sprzęgła i dodawaniem gazu. W ten sposób, nawet, jeśli silnik zgaśnie lub dodamy zbyt dużo gazu, cały czas mamy dodatkową kontrolę nad pojazdem i jesteśmy bezpieczni.
Zobacz również: Jak pokonywać długie podjazdy na górskich drogach?
Po zaparkowaniu
Po zaparkowaniu na wzniesieniu, powinniśmy zaciągnąć hamulec ręczny. Na wypadek, gdyby mógł on zawieść, dla bezpieczeństwa zostawmy samochód na biegu. Wyłączony silnik zablokuje koła i auto nie stoczy się.
REKLAMA
REKLAMA