REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przewozy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MI: przewoźnicy drogowi do 15 stycznia mają przesłać oświadczenia o bazie eksploatacyjnej

Oświadczenia o posiadaniu bazy eksploatacyjnej. Przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na przewozy drogowe mają do 15 stycznia br. obowiązek złożenia oświadczenia o posiadaniu bazy eksploatacyjnej przystosowanej do prowadzenia działalności transportowej - przypomniało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

Przewozy kabotażowe

Od czasu uwolnienia rynku europejskiego dla przewoźników z krajów nowo przyjętych do UE, Parlament Europejski pracował nad wspólnotową regulacją, która miała określać wspólne zasady wykonywania działalności transportowej oraz świadczenia usług w zakresie przewozów kabotażowych. Efektem prac było rozporządzenie nr 1072/2009 z dnia 21.10.2009 r., które weszło w życie z dniem 4 grudnia 2011 r. (z wyjątkami). Rozporządzenie wprowadziło kilka kluczowych regulacji, które powinny być znane każdemu przewoźnikowi wykonującemu przewozy kabotażowe.

Problemy polskich przewoźników na granicy z Rosją - nowe ustalenia

Polska i Rosja podpisały instrukcję w sprawie wykonywania przewozów drogowych. Czy to już koniec problemów polskich przewoźników z wjazdem na terytorium Rosji?

Polscy przewoźnicy mogą opuścić Rosję do 15 lutego

Federacja Rosyjska zgodziła się, by polscy kierowcy mogli pozostać na jej terenie do 15 lutego 2016 r. Wciąż nie wiadomo, czy Rosjanie wydadzą zezwolenia na 2016 r. dla polskich kierowców wykonujących przewozy na terenie FR.

REKLAMA

Prawo do odstąpienia od umowy

W jakich przypadkach możemy odstąpić od umowy? Czy można odstąpić od umowy w przypadku nie wykonania usługi w ściśle określonym terminie?

Nowe połączenie kolejowe Chiny-Europa

Nowe połączenie kolejowe Chiny-Europa znacznie skraca czas dostawy towaru względem transportu morskiego i jest tańsze niż transport lotniczy.

Co to jest AEO (Authorised Economic Operator)?

Strategia działania Służby Celnej na lata 2010-2015, zakłada m.in. że Służba Celna dąży do ułatwiania legalnej działalności gospodarczej i doskonalenia współpracy z przedsiębiorcami. Między innymi dlatego wydaje świadectwa AEO dla przedsiębiorstw. Jakie korzyści mają firmy z takiego wyróżnienia?

Tachograf - w jakich samochodach i jaki rodzaj?

W jakich samochodach mamy obowiązek zamontować tachograf oraz jakiego rodzaju tachograf - analogowy, czy cyfrowy - powinniśmy zamontować w naszym samochodzie?

REKLAMA

Giełdy ładunków: Staranność kupiecka wspiera bezpieczeństwo transakcji

Im więcej etapów kontrolnych tym większa pewność co do kontrahenta, ale pamiętajmy, że całkowite bezpieczeństwo transakcji na giełdzie ładunków zależy w dużej mierze od zachowania należytej staranności kupieckiej.

Utrudnienia dla ciężarówek w Białymstoku

Od godz. 18 w środę do godz. 18 w czwartek tiry będą miały trudności z przejazdem przez Białystok.

Będą zakazy ruchu dla ciężarówek podczas Euro 2012

Od 8 do 29 czerwca będą obowiązywały okresowe ograniczenia i zakazy ruchu dla ciężarówek na drogach krajowych i autostradach stanowiących dojazdy do miast gospodarzy turnieju - poinformowała inspekcja drogowa.

Największe firmy logistyczne dyskutują o transporcie materiałów niebezpiecznych

Przedstawiciele 14 największych firm z branży paliwowej, chemicznej i logistycznej w Polsce dyskutuje o bezpieczeństwie w logistyce przewozowej. W Płocku trwa dwudniowa narada sygnatariuszy Ogólnopolskiego Systemu Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych - SPOT.

Fałszywy przewoźnik wyłudził stal wartą kilkanaście mln zł.

W Poznaniu Centralne Biuro Śledcze rozbiło gang przechwytujący transporty stali z portów. Wykorzystywali do tego fałszywą firmę transportową.

DSV Road zainwestował w naczepy chłodnicze

DSV Road rozwija całopojazdowy transport w temperaturze kontrolowanej. Naczepy o ładowności od 1,5 do 22 ton, przystosowane do przewozu towarów w kontrolowanej temperaturze od -25 st. C do +25 st. C na stałe zagościły we flocie DSV.

Polscy przwoźnicy żądają jednolitej interpretacji umów z Rosją

Przewoźnicy specjalizujący się w transporcie międzynarodowym domagają się, by rząd doprowadził do powstania jednolitej interpretacji umów z Rosją dotyczących zezwoleń na przewozy. Ostrzegają, że strona Rosyjska próbuje wyeliminować polskich przewoźników z rynku i zapowiadają protest.

TimoCom: Słaby początek roku w branży transportowej

Według danych z barometru transportowego TimoCom branża transportowa przeżyła najgorszą końcówkę roku od czasów wielkiego kryzysu gospodarczego w roku 2008.

System Alliance Europe: Coraz większa sieć drobnicowa

Europejska sieć drobnicowa System Alliance Europe obejmuje już 51 partnerów w 26 krajach.

Jak sobie radzić, gdy zleceniodawca nie płaci

Niewypłacalność kontrahentów i przeterminowane faktury to rzeczywistość, z którą na co dzień spotykają się niemal wszyscy przewoźnicy. Operator systemu Trans.eu, udostępnił swoim klientom nową wersję indeksu TransRisk – niezależnego wskaźnika określającego ryzyko zawarcia transakcji ze zleceniodawcą.

TimoCom to go: Jak klienci oceniają serwis

Od roku  TimoCom oferuje kierowcom będącym w trasie, bezpłatną usługę „to go”. Za pośrednictwem telefonu komórkowego można otrzymać informacje o aktualnych ładunkach na giełdzie ofert transportowych TC Truck&Cargo® oraz umieszczać w niej własne oferty transportowe.

TimoCom Identify - ma być jeszcze bezpieczniej

Giełda ładunków TimoCom wprowadziła nową usługę, dzięki której wzrośnie bezpieczeństwo zawieranych transakcji.

Podlaskie/ Mniejsza kolejka ciężarówek w Kuźnicy

Kierowcy ciężarówek na przejściu granicznym z Białorusią (Kuźnica, Podlaskie) czekają już tylko 19 godzin. Wtorkowy protest przyniósł efekty. Wcześniej kierowcy czekali na wyjazd nawet 35 godzin.

Giełda ładunków TimoCom po raz kolejny ze znakiem jakości "Zakup ładunków"

Przejrzyste oprogramowanie, prostota użytkowania bezpieczeństwo przetargów zdecydowało, że giełda TimoCom otrzymała certyfikat "Zakup ładunków".

Kierowcy ciężarówek już nie blokują drogi do granicy

Kierowcy ciężarówek blokowali drogę dojazdową do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy (Podlaskie). Domagali się m.in. usprawnienia odpraw. Dzisiaj protest został zakończony.

Jakie obowiązki ma uczestnik przewozu towarów niebezpiecznych

Czego klient nie może wymagać od operatora w obsłudze towarów niebezpiecznych a czego domagać się powinien?

Ministerstwo transportu chce szybkiej prywatyzacji PKP Cargo

Resort transportu chce poprawy zarządzania w ramach Grupy PKP, i prywatyzacji PKP Cargo. "Dla mnie jako ministra i dla mojego resortu kolej jest dzisiaj najważniejszym priorytetem i na niej w dużej mierze się skupiamy- mówi  minister Nowak.

GEFCO: Sposób na transport motocykli

GEFCO rozwija usługi transportowe dla producentów motocykli i skuterów. Coraz większy rynek jednośladów w Polsce sprawia, że ofertą mogą być zainteresowani także klienci indywidualni.

Jest nowe rozporządzenie w sprawie ADR

Od 21 lutego 2012 roku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie świadectwa dopuszczenia pojazdu ADR.

DHL Express: Wzrost przewozów o o 1,077 ton

Firma DHL Express (Poland) w ubiegłym roku przewiozła z/do Lotniska Chopina o 1,077 ton cargo więcej niż w roku 2010. Otrzymała za to nagrodę Skrzydła Sukcesu,

PKP Cargo: Zakładany spadek przewozów do 127,5 mln ton w 2012 r.

W 2012 roku przewozy ładunków realizowanych przez PKP Cargo spadną do 127,5 mln ton ze 130,5 mln ton przewiezionych w 2011 roku.

Na czym polega usługa project cargo

Realizowane na rynku duże inwestycje, niezmiennie wiążą się z koniecznością przemieszczania urządzeń i innych elementów, o gabarytach znacznie przekraczających wymiary naczep czy kontenerów. Wymagają one skomplikowanych operacji spedycyjnych i planowania - project cargo.

TimoCom: Jak firma transportowa może bronić się przed przestępcami

Kradzieży ładunku można zapobiec. TimoCom wyjaśnia jak przeciwdziałać temu procederowi. Prezentuje możliwości, za pomocą których firmy spedycyjne, transportowe i logistyczne mogą zmniejszyć ryzyko.

GUS: Przewozy ładunków w grudniu wzrosły o 10,4 proc. rdr

Tradycyjnie już koniec roku był dobrym okresem dla branży transportowej. Przewozy ładunków wzrosły o 10,4 proc. do 38,0 mln w porównaniu do grudnia 2010 r.

PKP Cargo: 130 mln ton przewozów w 2011 roku

W grudniu 2011 r. spółka PKP Cargo przekroczyła poziom 10 mln ton przewozów. Ubiegły rok  zakończyła z wynikiem ponad 130 mln przewiezionych ładunków.

PKP Cargo: 120 mln ton towarów po 11 miesiącach

W 2011 roku PKP Cargo prognozowało ilość przewiezionych towarów na poziomie 128,4 mln ton. Prawdopodobnie ta prognoza zostanie nieznacznie przekroczona.

Jak skutecznie monitorować przesyłki drogowe?

W dzisiejszych czasach zagrożeń utraty ładunku wynikających z różnych czynników zewnętrznych podczas transportu jest wiele. Dlatego międzynarodowe firmy spedycyjne oferują coraz częściej swoim klientom dostęp on-line do informacji na temat statusu przesyłki za pomocą specjalnej platformy. 

Kontrole w Olsztynie: Po tysiąc zł kary dla przewoźników

Starostwo powiatowe w Olsztynie nakłada po tysiąc złotych kary dla firm transportowych, które nie poinformowały na czas o zmianie adresu czy numeru NIP. To przez znowelizowaną ustawę o transporcie. Wcześniej nie było mowy o karach. 

DHL skorzysta z kontenerów chłodniczych od CSafe

DHL rozpoczął współpracę z CSafe w zakresie specjalistycznych kontenerów chłodniczych. Dzięki temu DHL Global Forwarding rozszerzyło swój serwis w zakresie przewozu przesyłek wrażliwych na temperaturę.

Skuteczne monitorowanie przesyłek drogowych

W dzisiejszych czasach zagrożeń utraty ładunku wynikających z kradzieży albo innych czynników zewnętrznych podczas transportu jest wiele. Dlatego wiele firm oferuje swoim klientom dostęp on-line do informacji na temat statusu przesyłki za pomocą specjalnej platformy. Za pomocą systemu klient może śledzić na bieżąco drogę przesyłki od momentu rejestracji zlecenia, poprzez załadunek po końcową dostawę.

Reklamacje w drodze elektronicznej „e-reklamacje” – część II

W dobie komputeryzacji pojawia się pytanie, czy w procesie transportu, którego jednym z elementów jest rozpatrywanie reklamacji klientów, możliwe jest wprowadzenie systemu elektronicznego zastępującego tradycyjną formę składania reklamacji - na piśmie. Przedmiotem niniejszego opracowania jest dokonanie prawnej oceny takiej możliwości na tle przepisów „transportowych” regulujących kwestię reklamacji.

Reklamacje w drodze elektronicznej „e-reklamacje” cz. I

W dobie komputeryzacji pojawia się pytanie, czy w procesie transportu, którego jednym z elementów jest rozpatrywanie reklamacji klientów, możliwe jest wprowadzenie systemu elektronicznego zastępującego tradycyjną formę składania reklamacji - na piśmie. Przedmiotem niniejszego opracowania jest dokonanie prawnej oceny takiej możliwości na tle przepisów „transportowych” regulujących kwestię reklamacji.

M&M Militzer & Münch Polska w grupie ET

Operator logistyczny M&M Militzer & Münch Polska dołączył do grupy ET Logistik i zmienił nazwę na ET Multimodal Sp. Z o.o.

Spółka PKP Cargo we wrześniu przewiozła 11 mln ton ładunków

Wrzesień 2011 roku był piątym miesiącem z rzędu, w którym PKP Cargo przewiozło ponad 11 mln ton ładunków.

Czym różni się spedycja od przewozu w kontekście podpisywanych umów

Jakie treści zawarte w umowie decydują o tym, czy mamy do czynienia z umową przewozu, czy spedycji? Co musi zawierać dobrze przygotowana umowa? Jakie są konsekwencje zaniedbań? - o tym w artykule Pawła Budrewicza.

Na czym polega procedura tranzytu?

Co to jest procedura tranzytu. Czy w trakcie jego realizacji można zmienić środek transportu Czy można podzielić towar, zmniejszyć lub dołożyć nowy. Szczegóły w artykule radcy prawnego Ewy Krysztofiuk.

Zasady przewozu ładunków nienormatywnych bez poprawek Senatu

Senat nie zgłosił w środę poprawek do nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Nowelizacja warunkuje przewozy tzw. ładunków nienormatywnych, czyli np. wyjątkowo ciężkich.

Jak wysłać towar w kontenerze drogą morską?

Jak zorganizować transport towaru drogą morską. Co trzeba wiedzieć, aby nie popełnić błędu we współpracy ze spedytorem. Jak uniknąć niespodziewanych kosztów.

Prezydent podpisał ustawę o przewozie towarów niebezpiecznych

Prezydent podpisał ustawę o przewozie towarów niebezpiecznych. Teraz polskie przepisy są zgodne z regulacjami unijnymi.

W Płocku będą ważyć ciężarówki

W Płocku powstanie drugi na Mazowszu i czwarty w Polsce punkt preselekcyjnego ważenia samochodów ciężarowych. System będzie dokonywał ważenia pojazdów, znajdujących się w ruchu. Koszt inwestycji to około 700 tys. zł.

Co trzeba wiedzieć o reklamacjach w prawie przewozowym

Wydaje się, że o reklamacji w prawie przewozowym napisano już wszystko. Pozornie, bo jakkolwiek powstało wiele publikacji na ten temat, większość akcentuje wyłącznie wybrane zagadnienia, podczas gdy istnieje potrzeba zebrania i krótkiego omówienia kluczowych aspektów reklamacji w prawie przewozowym.

Nadchodzą trudne czasy dla przewoźników drogowych

W tym roku rynek transportowy czekają wielkie zmiany. W dużej mierze dotkną głównie niewielkie firmy przewozowe, w szczególności te, które świadczą usługi przewozu międzynarodowego.

REKLAMA