REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo transportu chce szybkiej prywatyzacji PKP Cargo

REKLAMA

REKLAMA

Resort transportu chce poprawy zarządzania w ramach Grupy PKP, i prywatyzacji PKP Cargo. "Dla mnie jako ministra i dla mojego resortu kolej jest dzisiaj najważniejszym priorytetem i na niej w dużej mierze się skupiamy- mówi  minister Nowak.

Kolej jest najważniejszym wyzwaniem dla resortu transportu - przekonywał w czwartek minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak.

REKLAMA

Minister chce prywatyzacji PKP Cargo

Chodzi m.in. o poprawę zarządzania w ramach Grupy PKP, prywatyzację PKP Cargo, TK Telekom. "Dla mnie jako ministra i dla mojego resortu kolej jest dzisiaj najważniejszym priorytetem i na niej w dużej mierze się skupiamy.

REKLAMA

Dlatego będę konsekwentnie wdrażał program poprawy zarządzania Grupą PKP" - powiedział Nowak podczas obrad sejmowej komisji infrastruktury, przedstawiając zamierzenia resortu w obecnej kadencji. "Będziemy przeprowadzali restrukturyzację w ramach Polskich Linii Kolejowych, prywatyzację PKP Cargo, TK Telekom, Polskich Kolei Linowych, stworzymy sieć dworców PKP, a także zmodernizujemy tabor" - wyliczał.

Minister podkreślił, że pasażer powinien być "w centrum zainteresowania kolei". "To staramy się robić od pierwszych dni urzędowania" - zapewnił. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o prace inwestycyjne i modernizację taboru. "Jeśli chodzi o drogi, naszym celem jest dalsza rozbudowa infrastruktury, dokończenie, nadzór nad obecnymi inwestycjami, a także opracowanie planu sieci dróg krajowych i autostrad w Polsce na 2020 r." - powiedział minister transportu. Mówiąc o transporcie lotniczym, Nowak wymienił m.in. zamiar dokończenia inwestycji lotniskowych, komercjalizację przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, czyli przekształcenie go w spółkę prawa handlowego. "Myślę, że w grudniu 2012 roku stosowny projekt ustawy, po wszystkich konsultacjach, zostanie komisji przedstawiony" - zapowiedział minister.

Pracownicy z obawą o prywatyzacji PKP Cargo

Posłowie pytali m.in. o prywatyzację PKP Cargo, Polskich Kolei Linowych, zgłaszali wątpliwości dotyczące zaawansowania realizacji programu budowy dróg i źródeł jego finansowania. Obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele kolejowych związków zawodowych wyrażali obawy wobec toczących się procesów prywatyzacyjnych spółek Grupy PKP. Przewodniczący Konfederacji Kolejowych
Związków Zawodowych Leszek Miętek zwracał uwagę, że dla znacznej części załogi spółek przedsiębiorstwa te są pierwszym i jedynym miejscem pracy, a prywatyzacja może negatywnie wpłynąć na byt pracowników.

Posłowie opozycji zwracali uwagę m.in. na brak propozycji zmian ustawowych dotyczących komercjalizacji PPL, krytykowali stan taboru kolejowego oraz czas przejazdu pociągami między największymi polskimi miastami.

(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    REKLAMA

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA