REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. IV

Podczas tej trasy odwiedzimy Górę Zborów, Kroczyce, Morsko oraz skałę Okiennik Duży, znajdującą się niedaleko wsi Piaseczno. Będziemy podziwiać piękne krajobrazy i zabytki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat Góra Zborów będzie przez nas eksplorowany od ścieżki znajdującej się przy hotelu Ostaniec w Podlesicach.

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. III

Jeżeli chcemy podziwiać widoki północnej części Jury z perspektywy dwóch bliźniaczych zamków: mirowskiego i bobolickiego, pochodzić po kocich łbach na rynku w Koziegłowach to warto wybrać się w tę trasę. Z tego rejonu już tylko kilkadziesiąt minut jazdy dzieli nas od stolicy Śląska – Katowic. To jedna z propozycji objazdowych wycieczek po krainie skał wapiennych.

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. II

Podczas tej wycieczki znajdziemy się pod wpływem uroku Jaskini Studnisko i flory rezerwatu, spojrzymy na Pałac Raczyńskich okiem poety Krasickiego. Wycieczkę krajoznawczą po drogach biegnących wzdłuż rezerwatu Parkowe zakończymy obiadem w hotelu Kmicic.

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz.I

Podróżujemy po północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z klasztoru jasnogórskiego podziwiamy okolice Częstochowy, w kaplicy kontemplujemy przy „cudownym” obrazie Czarnej Madonny. W Mstowie spacerujemy chwilę po malowniczym ryneczku. W Olsztynie warto napić się kawy u podnóża XIV-wiecznych ruin zamku.

REKLAMA

Samochodem na weekend : gmina Janów

Rekomendujemy spędzenie weekendu w Janowie na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. W bliskiej odległości – Złoty Potok z rezerwatem Parkowe i Pstrągarnią Raczyńskich czy rezerwat przyrody Bukowa Kępa. Gmina położona jest 30 kilometrów od Częstochowy.

Samochodem na weekend: Muzeum Sztolni walimskich w Górach Sowich

Rekomendujemy odwiedzenie muzeum, znajdującego się na terenie województwa dolnośląskiego. Podróż po terytorium Gór Sowich będzie posiadała dużą wartość krajoznawczą. Na miejscu zetkniemy się z muzeum owianym dużą aurą tajemniczości a to za sprawą tajnych prac przeprowadzanych przez III Rzeszę.

Na co zwrócić uwagę kupując auto pofirmowe? Ekspert radzi

Kupując auto, szczególnie w komisie, warto sprawdzić, czy nie jest to samochód pofirmowy. Oczywiście auto flotowe może być dobrą okazją, jeśli jest kilkuletnie i zadbane. W przeciwnym wypadku, nawet jeśli cena zakupu jest atrakcyjna, później mogą czekać nas kosztowne naprawy.

Jak przy zakupie auta sprawdzić stan amortyzatorów? Ekspert radzi

Amortyzatory mają wielki wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Powinny być zawsze sprawne także choćby z tego powodu, że mają ogromny wpływ na panowanie nad pojazdem.

REKLAMA

Jak rozpoznać przekręcony licznik? Ekspert radzi

Przed zakupem samochodu z bardzo małym przebiegiem warto zwrócić szczególną na stan licznika. Często zdarza się, że wystawione do sprzedaży kilkunastoletnie samochody mają przebiegi rzędu 100 tysięcy kilometrów.

Jak rozpoznać auto popowodziowe? Ekspert radzi

Niektóre regiony Polski są nawiedzane przez powodzie. Wszyscy na pewno dobrze pamiętamy telewizyjne relacje, na których dwupiętrowe domy schowane były pod wodą aż po dach. Na zalanych terenach doszło, więc także do zalania ogromnej liczby pojazdów. 

Jak czytać ogłoszenia o sprzedaży aut? Ekspert radzi

Szukając używanego auta przeglądamy dziesiątki, jeśli nie setki ogłoszeń w Internecie. Wiele z nich pełnych jest nieprawdziwych stwierdzeń. Na co zwrócić szczególną uwagę i jak czytać ogłoszenia o sprzedaży auta?

Jak przy zakupie auta sprawdzić stan oświetlenia? Ekspert radzi

W Polsce, tak jak w wielu innych krajach, istnieje obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania w okresie od 1 listopada do 1 marca. Stan oświetlenia auta jest szczególnie ważny w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest krótki, zaś warunki drogowe są trudniejsze niż w okresie wiosenno-letnim.

Jak sprawdzić stan wnętrza kupując używane auto? Ekspert radzi

Zdarza się, że osoby sprzedające auto ze sporym przebiegiem, starają się je nieco odmłodzić. Takie zabiegi dotyczą nie tylko karoserii auta. Bardzo często odświeżane a nawet częściowo wymieniane są elementy wnętrza auta.

Czy warto sprowadzić auto z USA? Ekspert radzi

Sprowadzanie używanych aut ze Stanów Zjednoczonych jest od kilku lat wręcz modne. Zjawisko to spowodowane jest dużą różnicą między cenami nowych aut w Polsce i w USA oraz niskim kursem dolara.

Jak sprzedać używane auto? Ekspert radzi

W prasie motoryzacyjnej oraz w branżowych portalach internetowych często spotykamy artykuły doradzające nam, jak kupować samochód. Jednak oprócz kupujących auta, istnieją także dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy, osób, które chcą swoje auta sprzedać. Nie  zawsze wiemy, jak się do tego zabrać.

Czy warto kupować auto sprowadzone z Anglii? Ekspert radzi

Kiedy przeglądamy ogłoszenia dotyczące sprzedaży samochodów używanych często spotykamy adnotację - „anglik”. Oznacza to, że auto zostało sprowadzone z Wysp Brytyjskich. Samochody takie mają bardzo atrakcyjne ceny. Uważajmy jednak na nie, gdyż mogą one mieć w niewłaściwy sposób przełożoną kierownicę na lewą stronę.

Jak dbać o akumulator w samochodzie? Ekspert radzi

Akumulator to w naszym aucie bateria, skrzynka z prądem. Ważne więc, szczególnie zimą, żeby był dobrze naładowany. Zdarza się bowiem często, że z powodu niskiej temperatury akumulator odmawia posłuszeństwa.

Jak sprawdzić grubość lakieru w aucie? Ekspert radzi

Kiedy chcemy kupić samochód najbardziej obawiamy się, by nie kupić auta po wypadku. Aby tego uniknąć szczególną uwagę należy zwrócić na lakier. Jak sprawdzić, w jakim stanie się on znajduje? Oto kilka podpowiedzi.

Jak kupić używane auto? Ekspert radzi

Kiedy chcemy kupić używany samochód, zaczynamy zwykle od lektury ogłoszeń. Analizujemy co i za ile moglibyśmy kupić, oceniamy na jakie auto nas stać i gdzie możemy go szukać. Bądźmy jednak bardzo uważni, ponieważ ogłoszenia w prasie i w Internecie pełne są nieprawdziwych stwierdzeń.

Jak sprawdzić stan drążków kierowniczych przed zakupem auta? Porada eksperta

Zbyt duże luzy na kierownicy mogą w bardzo poważny sposób utrudniać użytkowanie auta. Ich stan ma także duży wpływ na bezpieczeństwo podróżujących. Sprawdźmy zatem, czy w samochodzie, który chcemy kupić, nie ma miejsca taka sytuacja.

Fiat Uno: problem z obudową filtra powietrza. Poradnik


Jeżeli jesteśmy w posiadaniu Fiata Uno 1.0 Fire prawdopodobnie mamy problem z odpinającą się obudową filtra powietrza. Efekt jest taki, że spada bezpośrednio na kolektor wydechowy.

Fiat Uno: jak wymienić poduszki tylnych amortyzatorów?


Jeżeli podczas jazdy po nierównościach dobiegają do nas dźwięki z bagażnika, może to oznaczać, że mamy wybite poduszki amortyzatorów. Poniżej znajduje się opis naprawy tej usterki.

Fiat Uno: wymiana termostatu w silniku 899. Poradnik


Poradnik ten jest skierowany do posiadaczy Fiata Uno z silnikiem 899. Poniżej znajduje się opis, który umożliwia samodzielną wymianę termostatu w Fiacie Uno z silnikiem o pojemności 899.

Fiat Uno: jak wymienić termostat w silniku 1.5? Poradnik


Wymiana termostatu jest jedną z czynności, które możemy wykonać sami w naszym Uno. Poradnik ten, przedstawia wymianę termostatu w silniku 1.5 (kod silnika 1249C1.000).

Fiat Uno 1.4: wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów. Poradnik

Wyciek oleju spod pokrywy zaworów w Fiacie Uno 1,4 jest dosyć często spotykany. Naprawa jest bardzo prosta i polega na wymianie uszczelki pod pokrywą zaworową.

Fiat Uno: jak wymienić pompę wodną w silniku Fire? Poradnik


Wymianę pompy wody w Uno Fire można przeprowadzić samemu. Jeżeli będziemy postępować zgodnie z opisem, możemy być pewni, że całą wymianę pompy w Uno Fire wykonamy poprawnie.

Fiat Uno: wymiana paska rozrządu. Poradnik

W poradniku tym pokażemy, w jaki sposób wymienić pasek rozrządu w modelu Fire. Opis ten sprawdza się dla silników 1.0, 1.1, 1.2. Jest to łatwa czynność, więc nie powinniśmy mieć problemów.

Fiat Uno: jak odpowietrzyć nagrzewnicę?


Dosyć często podczas przyspieszania pojawia się bulgot wydobywający się z nagrzewnicy - najprawdopodobniej jest zapowietrzona. Można to naprawić w bardzo łatwy sposób.

Fiat Uno: wymiana sworznia wahacza. Poradnik


Wymiana sworznia wahacza jest dosyć pracochłonna. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu wymienić sworznie w swoim Fiacie Uno. Czytając ten poradnik dowiesz się, jak zamontować nowe sworznie.

Fiat Uno: wymiana wahacza – opis krok po kroku


Wymiana wahacza, to kolejna czynność, która możemy wykonać we własnym zakresie. W poradniku tym pokażemy, jak poprawnie wymienić wahacze w Uno.

Fiat Uno: jak wymienić łożysko kolumny McPhersona?


Występujące dźwięki podczas skręcania mogą oznaczać konieczność wymiany łożyska kolumny McPhersona. Czytając ten poradnik dowiesz się, jak pozbyć się odgłosu hałasujących sprężyn.

Fiat Uno: wymiana przednich amortyzatorów. Poradnik


W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić przednie amortyzatory w Fiacie Uno. Mając odpowiednie narzędzia nie będzie problemów z demontażem kolumny McPhersona.

Fiat Uno: jak poprawić działanie hamulca ręcznego?


Słabe działanie hamulca ręcznego jest zazwyczaj spowodowane zablokowaniem rozpieraka hamulca, wewnątrz bębna hamulcowego. W poradniku tym pokażemy, jak samemu naprawić taką usterkę.

Fiat Uno: wymiana przednich klocków hamulcowych. Poradnik


Wymiana klocków hamulcowych to jedna z wielu czynności, które możemy wykonać samodzielnie. Czytając ten poradnik dowiesz się, jak szybko i sprawnie wymienić klocki w swoim Fiacie Uno.

Jak ustrzec się przed kupnem kradzionego auta? Ekspert radzi

Zanim zdecydujemy się na zakup używanego samochodu, powinniśmy sprawdzić nie tylko jego stan techniczny, ale również to czy auto nie jest kradzione.

Fiat Uno: wymiana uszczelnień aparatu zapłonowego. Poradnik


Wymiana uszczelniacza aparatu zapłonowego nie jest kosztowna. Jeżeli poświęcimy trochę czasu, przy pomocy tej porady, sami wymienimy uszczelnienie aparatu zapłonowego w Fiacie Uno.

Fiat Uno: radzimy jak wymienić osłonę przekładni kierowniczej


W poradniku tym skoncentrujemy się na wymianie osłony przekładni kierowniczej w Fiacie Uno. Postaramy się to zrobić w ten sposób, żeby nie przestawić zbieżności.

Daewoo Nubira: jak wymienić skraplacz klimatyzacji. Poradnik


Skraplacze klimatyzacji w Daewoo Nubirach nie należą do żywotnych podzespołów. W poradniku tym znajduje się opis, jak samodzielnie wymienić skraplacz klimatyzacji w Daewoo Nubira.

Daewoo Matiz: wymiana przekładni kierowniczej – opis krok po kroku


Awaria przekładni kierowniczej może być dość kosztowna. Chcąc zaoszczędzić, warto wymienić ją samemu. Z naszym poradnikiem poradzisz sobie bez żadnego problemu.

Daewoo Matiz: jak wymontować kolumnę McPhersona? Poradnik


Demontaż kolumny McPhersona nie jest trudny. Jeżeli mamy odpowiednie narzędzia nie powinniśmy mieć żadnych problemów. Oto sprawdzony sposób na wymontowanie kolumny McPhersona w Matizie.

Daewoo Matiz: czyszczenie filtra powietrza. Poradnik

Bawełniany lub gąbkowy filtr powietrza wymaga regularnego czyszczenia. W poradniku tym zademonstrujemy, w jaki sposób eksploatować wkładkę firmy K&N w Daewoo Matizie.

Daewoo Matiz: jak wymienić płyn hamulcowy?


W wielu markach wymiana płynu hamulcowego zalecana jest raz na 2 lata, ale wielu użytkowników zapomina o regularnej wymianie. W poradniku tym pokażemy sposób, w  jaki samemu wykonać tę czynność.

Daewoo Matiz: wymiana spryskiwaczy na dwu-dyszowe. Poradnik


Standardowe, jedno-dyszowe spryskiwacze w Matizie są mało wydajne. W poradniku tym pokażemy, jak wymienić je na dwu-dyszowe.

Daewoo Matiz: wymiana tarcz hamulcowych. Poradnik


Mocno zużyte tarcze hamulcowe znacznie obniżają skuteczność hamowania. Nie możemy czekać z wymianą, dlatego czytając ten poradnik dowiesz się, jak szybko i sprawnie wymienić tarcze w swoim Matizie.

Daewoo Matiz: jak wymienić filtr paliwa? Poradnik

Regularna wymiana filtra paliwa sprawia, że do silnika docierać będzie zawsze czysta benzyna. Wymiana nie jest trudna i można ją przeprowadzić samemu. Poniżej znajduje się opis wymiany filtra paliwa w Daewoo Matizie.

Daewoo Matiz: problemy z wtryskiwaczami. Poradnik


Awaria wtryskiwaczy może poważnie obciążyć budżet każdego kierowcy. W poradniku tym pokażemy, jak uporać się z problemem z wtryskiwaczami w Daewoo Matizie.

Daewoo Matiz: wymiana tylnych amortyzatorów. Poradnik

Uszkodzony amortyzator znacznie pogarsza komfort jazdy. W poradniku tym, pokażemy, jak samodzielnie wymienić tylne amortyzatory w Daewoo Matiz.

Renault Clio II: naprawa spryskiwaczy. Poradnik


Awaria spryskiwaczy w Clio II jest dosyć często spotykana. Nie ma potrzeby wymieniania żadnego elementu. W poradniku tym dowiesz się, jak tanio i skutecznie naprawić spryskiwacze w Clio II.

Renault Thalia II: jak wymienić żarówki w panelu regulacji nawiewem

W celu wymiany żarówek w panelu sterowania nawiewem, nie musimy jechać do serwisu. W poradniku tym pokażemy, jak samemu przywrócić podświetlenie w naszym panelu regulacji nawiewem.

Daewoo Tico: wymiana oleju - porada

Proces wymiany oleju nie jest trudny. Aby wymienić jeden z głównych płynów eksploatacyjnych w naszym samochodzie wystarczy mieć trochę wolnego czasu i kanał samochodowy.

REKLAMA