REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpoznać przekręcony licznik? Ekspert radzi

Piotr Mieszkowski
Przekręcony licznik można rozpoznać.
Przekręcony licznik można rozpoznać.

REKLAMA

REKLAMA

Przed zakupem samochodu z bardzo małym przebiegiem warto zwrócić szczególną na stan licznika. Często zdarza się, że wystawione do sprzedaży kilkunastoletnie samochody mają przebiegi rzędu 100 tysięcy kilometrów.

Sprzedający cofają liczniki zarówno analogowe, jak i elektroniczne. Na co należy zatem zwrócić uwagę, aby nie trafić na „zajeżdżony” samochód? Zweryfikowanie czy na liczniku widnieje rzeczywisty przebieg jest niestety bardzo trudne. Nawet specjaliści w ASO twierdzą, że w większości przypadków nie da się ustalić, czy ktoś próbował zmienić stan licznika. Aby jednak zminimalizować ryzyko zakupu auta z dużym przebiegiem, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć wnętrze samochodu. Licznik jest prawdopodobnie przekręcony jeśli kierownica, pedały, dywanik, drążek zmiany biegów oraz fotel kierowcy są bardzo zużyte i zniszczone. Zniszczenia tego rodzaju pojawiają się zazwyczaj w autach, które przekraczają 200 tys. km.

Czujność kupującego powinny jednak wzbudzić również zbyt nowe elementy wnętrza. Handlarze zmieniając stan licznika, zmieniają często również np. zużyte elementy tapicerki czy drążki zmiany biegów.

Zobacz również: Jak sprawdzić grubość lakieru i stan karoserii? Poradnik

Kolejny krok to dokładne obejrzenie samego licznika. Warto zwrócić uwagę na to czy liczby są proste oraz czy zmieniają się prawidłowo podczas jazdy. Wszystkie cyfry oprócz ostatniej powinny być równo ułożone. Jeśli któraś jest przesunięta, przebieg jest podejrzany. O większym rzeczywistym przebiegu mogą świadczyć wszelkie zadrapania w tym miejscu. W przypadku liczników analogowych mogą pozostać widoczne np. tłuste ślady po wewnętrznej stronie szybki lub świeże ślady na śrubach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku liczników elektronicznych oględziny już jednak nie wystarczą, bo cofanie ich nie pozostawia żadnych śladów widocznych gołym okiem. Tutaj system pomiaru odległości jest skomputeryzowany. Dane o przebiegu zapisują się w dwóch pamięciach. W tym przypadku konieczna jest, więc wizyta w stacji diagnostycznej, gdzie stan licznika może zostać sprawdzony przy pomocy komputera.

Zobacz również: Badanie w ASO przed zakupem – podpowiadamy za co warto dopłacić?

Jeśli zostanie zmieniona zawartość tylko jednej pamięci, widocznej na zegarach, mamy szansę poznać prawdę o stanie licznika. Jeśli jednak sprzedający zmienił zawartość obu pamięci, dane z komputera niczego nam nie powiedzą.

Warto jeszcze jednak sprawdzić przypięte pod maską karteczki z informacjami o wymianie oleju czy paska rozrządu. Niektórzy sprzedający zapominają, że znajdują się na nich istotne dla kupującego informacje o przebiegu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA