REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpoznać auto popowodziowe? Ekspert radzi

Piotr Mieszkowski
Handlarzom aut opłaca się profesjonalne czyszczenie auta z praniem tapicerki, a nawet lakierowanie całego nadwozia. Fot. Newspress
Handlarzom aut opłaca się profesjonalne czyszczenie auta z praniem tapicerki, a nawet lakierowanie całego nadwozia. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre regiony Polski są nawiedzane przez powodzie. Wszyscy na pewno dobrze pamiętamy telewizyjne relacje, na których dwupiętrowe domy schowane były pod wodą aż po dach. Na zalanych terenach doszło, więc także do zalania ogromnej liczby pojazdów. 

Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy szukać używanego auta. Wiele aut po powodzi trafia bowiem do komisów i na giełdy samochodowe w całym kraju. Pierwszą i bardzo istotną sprawą jest to, od kogo kupujemy auto. Jeżeli bezpośrednio od właściciela auta, ryzyko kupienia zalanego wodą samochodu jest mniejsze. Możemy bowiem więcej dowiedzieć się o takim samochodzie i dokładniej go sprawdzić. Dobrym znakiem będzie, jeżeli wnętrze auta będzie nosiło ślady użytkowania. Niech natomiast wzbudzi naszą czujność zbyt świeże i pachnące wnętrze.

REKLAMA

Zobacz również: Porada eksperta: Jak poznać rzeczywisty przebieg samochodu?

REKLAMA

Nie mniej uwagi przed zakupem poświęcajmy także autom z komisu czy giełdy, sprzedawanym przez handlarzy. Często bowiem zdarzało się tak, że auto miało polisę auto casco, właściciel dostał odszkodowanie za zalane auto, a następnie sprzedał je za bezcen handlarzowi. Warto także nadmienić, że rzeczoznawcy z firm ubezpieczeniowych, nie mając możliwości dokładnego sprawdzenia auta zalanego podczas fali powodziowej, najczęściej uznają szkody za całkowite. Handlarzom aut opłaca się z kolei zainwestować w profesjonalne czyszczenie auta z praniem tapicerki, myciem podzespołów, a nawet lakierowaniem auta włącznie.

Zwracajmy także uwagę na to, czy pod maską jest czysto, czy wszystko jest bardzo dokładnie umyte i wygląda jak nowe. Jeżeli tak, to znaczy, ze auto zostało starannie przygotowane do sprzedaży i sprawdzajmy je bardzo dokładnie. Aby rozwiać wątpliwości, czy upatrzone przez nas auto nie było zalane, zwróćmy przede wszystkim uwagę na tapicerkę siedzeń. Jeżeli wnętrze auta było zalane i np. tapicerka została wyprana, to w aucie i tak będzie można poczuć zgniliznę, która zadomowić się może w gąbkach foteli i siedzeń samochodowych.

Zobacz również: Ekspert radzi: Jak ustrzec się przed zakupem kradzionego samochodu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwróćmy uwagę na stan dywaników wewnątrz samochodu. Jeżeli w aucie jest komplet nowych dywaników, sugerować to nam może, że ktoś miał istotny powód by je wszystkie wymienić. Zaglądajmy także pod dywaniki i sprawdzajmy stan wykładziny. Może ona bowiem być niedokładnie uprana przed sprzedażą i mieć na sobie zacieki.

Współczesne auta zawierają w sobie mnóstwo elektroniki. Jest ona wszechobecna w każdym niemal elemencie auta. Mamy elektrycznie sterowane lusterka, fotele, światła, o szybach nie wspominając. Ale są w autach także skomplikowane urządzenia komputerowe, sterujące pracą silnika oraz osprzętu. Ważne więc, żebyśmy przed podjęciem decyzji o zakupie udali się z wybranym autem na przegląd do warsztatu. Dobrze jest zrobić badanie komputerowe, choć i ono może nas nie ustrzec przed „nadzianiem się na minę”, czyli zalany złom.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA