REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kupić używane auto? Ekspert radzi

Piotr Mieszkowski
Niestety, opisy auta z ogłoszeń często mijają się z prawdą.
Niestety, opisy auta z ogłoszeń często mijają się z prawdą.

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy chcemy kupić używany samochód, zaczynamy zwykle od lektury ogłoszeń. Analizujemy co i za ile moglibyśmy kupić, oceniamy na jakie auto nas stać i gdzie możemy go szukać. Bądźmy jednak bardzo uważni, ponieważ ogłoszenia w prasie i w Internecie pełne są nieprawdziwych stwierdzeń.

Okazja, stan idealny, serwisowany, bezwypadkowy, pierwszy właściciel – to jedne z najczęściej powtarzających się zwrotów w ogłoszeniach dotyczących sprzedaży aut używanych. Niestety opisy takie często nie są do końca zgodne z prawdą lub bardzo się z nią rozmijają, a po obejrzeniu takiego auta nie możemy absolutnie powiedzieć, żeby to była okazja czy ideał.

REKLAMA

Nie oznacza to oczywiście, że nie można jednak znaleźć satysfakcjonującej nas oferty, poszukując auta przez ogłoszenie. Przede wszystkim, jeśli znajdziemy używany samochód, który nas zainteresuje, spróbujmy umówić się z jego właścicielem na oględziny i jazdę próbną. Sprzedający zwykle nie robią w tej kwestii żadnych problemów. Jeśli jednak sprzedający nie chciałby zgodzić się na jazdę próbną, to lepiej dajmy sobie spokój z takim autem. Może to bowiem oznaczać, że ktoś chce przed nami ukryć bardzo burzliwą przeszłość swojego samochodu.

Zobacz również: Jak ustrzec się przed kupnem kradzionego auta? Ekspert radzi

REKLAMA

Jedną z najważniejszych spraw przed ewentualnym zakupem jest sprawdzenie pojazdu od strony technicznej. Sprawdźmy bezwzględnie stan elementów karoserii, hamulców, amortyzatorów, zawieszenia i silnika. Z uwagi na obecność elektronicznych układów sterujących w wielu nowszych pojazdach, warto zainwestować nieco więcej na sprawdzenie interesującego nas auta i wykonać diagnostykę komputerową. Koszt takiego badania, to ok. 300zł.

Niezmiernie ważne jest także sprawdzenie grubości powłoki lakierniczej na poszczególnych elementach nadwozia. Jeżeli grubość lakieru nie wszędzie jest taka sama, oznaczać to może, że auto było już lakierowane po wypadku bądź stłuczce. Podczas takich oględzin zwracajmy uwagę na spasowanie elementów nadwozia - w całym samochodzie szczeliny powinny być jednakowe. Poszukując auta możemy zaopatrzyć się w miernik grubości lakieru. Ceny przyzwoitych mierników zaczynają się od około 150 zł. Warto tutaj pomyśleć o mierniku elektronicznym, gdyż są one dużo bardziej dokładne od zwykłych mierników magnetycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokładnie i starannie przygotujmy na piśmie umowę kupna – sprzedaży. Powinna ona zawierać takie informacje, jak marka i typ samochodu, numer podwozia i silnika, rok produkcji, dane osoby sprzedającej i kupującej oraz cena auta jaką ustaliły strony. Umowa taka zwykle zawiera też sformułowanie, że „kupujący oświadcza, że stan kupowanego pojazdu jest mu znany”. Na to zdanie powołują się, często później sprzedający, jeśli zaraz po kupnie wychodzą ukryte wady auta. Pamiętajmy także o tym sformułowaniu wpisując w umowę kupna-sprzedaży cenę pojazdu. Często jest ona bowiem zaniżana w umowie na wniosek kupującego, aby mógł on zapłacić niższy podatek po zakupie auta, a który wynosi 2% od kwoty wpisanej w umowie. Może to się jednak okazać pułapką w przypadku problemów z autem, gdyż wówczas sprzedający odpowiada tylko do kwoty wskazanej w umowie kupna - sprzedaży.

Zobacz również: Kupujesz auto – jaki silnik wybrać? Porada

REKLAMA

Ważne jest sprawdzenie dokumentów, czyli dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu. Kartę pojazdu muszą posiadać wszystkie samochody rejestrowane w Polsce po 1999 roku. Żądajmy także okazania innych dokumentów auta, np. książki gwarancyjno - serwisowej, faktury zakupu auta, czy dokumentów odprawy celnej. Uważnie czytajmy wpisy w książkach serwisowych aut sprowadzonych. Często zdarza się bowiem, że fałszowane są wpisy w książkach lub całe książki są tworzone od nowa przez nieuczciwych sprzedawców w Polsce.

Sprawdźmy, czy numery silnika/podwozia (VIN) są takie same, jak te wpisane w dowodzie rejestracyjnym auta. Zwróćmy uwagę na to czy numery na tabliczce znamionowej lub wytłoczone w nadwoziu auta są czytelne, znaki są równe i czy nie noszą śladów przebijania. Numery nadwozia mogą znajdować w komorze silnika, przestrzeni pasażerskiej lub w bagażniku.

Szukając auta ostrożnie podchodźmy do zakupów w komisach czy na giełdach samochodowych. Nie ma bowiem w tych miejscach warunków do skontrolowania stanu technicznego auta. I targujmy się. Warto, gdyż cena auta jest niemal zawsze sporo zawyżona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA