REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę kupując auto pofirmowe? Ekspert radzi

Piotr Mieszkowski
Nawet auto pofirmowe należy dokładnie obejrzeć.
Nawet auto pofirmowe należy dokładnie obejrzeć.

REKLAMA

REKLAMA

Kupując auto, szczególnie w komisie, warto sprawdzić, czy nie jest to samochód pofirmowy. Oczywiście auto flotowe może być dobrą okazją, jeśli jest kilkuletnie i zadbane. W przeciwnym wypadku, nawet jeśli cena zakupu jest atrakcyjna, później mogą czekać nas kosztowne naprawy.

Jeśli wchodzimy do komisu i na parkingu stoi np. kilka granatowych Fordów Focusów lub Toyot Corolli to sygnał, że są to samochody pofirmowe. Komisy często kupują hurtowo takie samochody, a potem próbują sprzedać je drożej pojedynczo. Jeśli komis ma w ofercie kilka egzemplarzy danej marki, warto bardzo dokładnie obejrzeć wszystkie. Mogą one bowiem znacznie różnić się, zarówno przebiegiem, jak i stanem zużycia.

REKLAMA

Zobacz również: Jak przy zakupie auta sprawdzić stan amortyzatorów? Ekspert radzi

Licznik

REKLAMA

Wiadomo, że samochody firmowe przejeżdżają tysiące kilometrów, dlatego szczególną uwagę warto zwrócić na licznik. Szczególnie w komisie możemy trafić na przekręcony licznik. W licznikach analogowych należy zwrócić uwagę na to, czy wszystkie liczby są proste oraz czy zmieniają się prawidłowo podczas jazdy, a także czy w tym miejscu nie ma żadnych rys lub tłustych śladów po wewnętrznej stronie szybki, które mogłyby świadczyć o ingerencji. W przypadku liczników elektronicznych oględziny już jednak nie wystarczą. Tu konieczna jest wizyta w stacji diagnostycznej gdzie stan licznika może zostać sprawdzony przy pomocy komputera.

Prawdę o stanie licznika może również powiedzieć stan wnętrza samochodu. Jeśli tapicerka na fotelu kierowcy, pedały i gałka zmiany biegów są wytarte i zniszczone wiadomo, że autem tych przejechano wiele kilometrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawieszenie

Auta, które mają za sobą wiele kilometrów mogą mieć zużyte również zawieszenie. Warto to sprawdzić. Stan amortyzatorów możemy sprawdzić naciskając karoserię nad kołami. Sprawne auto powinno natychmiast powrócić do spoczynku. Jeśli karoseria się buja, to znak, że amortyzatory trzeba będzie wymienić. Podczas jazdy próbnej warto przejechać się zarówno po równiej, jak i nierównej nawierzchni. W pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się auto w momencie, gdy puścimy na chwile kierownicę, czy nie ściąga go na którąś stronę. W drugim przypadku należy zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się auto jadąc po dziurach lub torach tramwajowych i czy nie słychać niepokojących dźwięków z okolic amortyzatorów.

Hamulce

Kupując samochód zawsze warto sprawdzić stan hamulców, bo przecież nigdy nie wiadomo, kiedy mogą nam się przydać. W tym celu najlepiej jest wykonać po prostu manewr hamowania. Jeśli auto ściąga na boki istnieje ryzyko, że tarcze są zużyte, jeśli czujemy drgania na kierownicy zużyte mogą być klocki hamulcowe.

Zobacz również: Jak kupić używane auto? Ekspert radzi

Lakier

Kolejna ważna sprawa to sprawdzenie, w jakim stanie jest lakier. Podstawa to dokładne oględziny samochodu i zwrócenie uwagi, czy są różnice w odcieniach lakieru. W tym celu warto mieć miernik grubości lakieru, dzięki któremu możemy sprawdzić czy w różnych częściach auta nie ma różnic w grubości lakieru. Pamiętajmy też, że samochody firmowe to najczęściej auta z silnikami diesla, a te po większych przebiegach mogą wymagać poważnych napraw silnika, jak np. wymiana lub regeneracja turbiny silnika, wymiana filtru cząstek stałych, dwumasowego koła zamachowego, pompowtryskiwaczy. Dlatego zanim zdecydujemy się kupić auto pofirmowe warto jego stan sprawdzić na diagnostyce komputerowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA