Czy warto sprowadzić auto z USA? Ekspert radzi
REKLAMA
REKLAMA
Powstało nawet wiele firm zajmujących się pośrednictwem w sprowadzaniu takich aut. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, poważnie się zastanówmy. Tym bardziej, że pokusa zakupu wymarzonego auta z USA jest duża. Wpływa na to fakt, że nowe dobrze wyposażone auto wyższej klasy, możemy kupić tam za 70% ceny tego samego auta w polskim salonie. Warto także nadmienić, że amerykańskie wersje często są dużo lepiej wyposażone od tych przeznaczonych na rynek europejski, o polskim nie wspominając. Najczęściej z USA sprowadzane są duże i drogie SUV-y, typu Mercedes ML, BMW X5, Jeep Grand Cherokee czy Lexus. Przy cenach nowych takich aut w Polsce sięgających kilkuset tysięcy złotych, różnica w cenie rzędu blisko 100 tys. zł sprawia, że wielu klientów korzysta z takiej możliwości.
REKLAMA
Zobacz również: Jak sprawdzić grubość lakieru w aucie? Ekspert radzi
REKLAMA
Z używanymi autami amerykańskimi rzecz ma się już nieco inaczej niż z nowymi. Przede wszystkim bezsensowne może się okazać sprowadzenie np. kilkuletniego auta kompaktowego, gdyż koszty, jakie będziemy musieli ponieść z tytułu opłat celnych i transportu auta drogą morską, mogą przekroczyć nawet kilkukrotnie jego wartość. Zastanówmy się, więc dobrze, czy sprowadzenie np. używanej Hondy Civic z roku 2001, czy to na pewno gra warta świeczki. Pamiętajmy także, że dużo ogłoszeń, które spotkamy w Internecie, to ogłoszenia firm ubezpieczeniowych wystawiających do sprzedaży auta powypadkowe. Uważnie, więc czytajmy, oglądajmy i przede wszystkim sprawdzajmy.
Przeszłość aut z USA możemy sprawdzać w internetowych bazach danych, jak Autocheck i Carfax, które są uzupełniane przez firmy ubezpieczeniowe i policję. Koszt możliwości skorzystania z takiego serwisu wynosi blisko 20 USD. Warto jednak z nich skorzystać, gdyż wpisanie numeru VIN auta sprawi, że wyświetli nam się cała historia samochodu.
Zobacz również: Jak rozpoznać auto popowodziowe? Ekspert radzi
O pomoc w sprowadzeniu auta ze Stanów, możemy się zwrócić do wyspecjalizowanych w tym pośredników, do których kontakt możemy znaleźć Internecie. Możemy przez pośrednika sprowadzić z USA auto, które wyszukaliśmy przez Internet sami bądź zlecić pośrednikowi wyszukanie i ściągnięcie do kraju wymarzonego przez nas auta, w wymarzonym kolorze i wersji. Jeżeli jednak czas, a przede wszystkim budżet pozwala nam na zrobienie sobie wycieczki po auto do USA, na pewno będzie to plusem, gdyż oszczędzimy trochę kosztów oraz będziemy mogli sami stwierdzić, czy rzeczywiście chcemy dane auto kupić.
REKLAMA
REKLAMA