REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przy zakupie auta sprawdzić stan amortyzatorów? Ekspert radzi

Piotr Mieszkowski

REKLAMA

REKLAMA

Amortyzatory mają wielki wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Powinny być zawsze sprawne także choćby z tego powodu, że mają ogromny wpływ na panowanie nad pojazdem.

Pamiętajmy, że gdy mamy niesprawne amortyzatory, jazda naszym autem może stać się niebezpieczna, gdyż auto nie będzie się należycie trzymało drogi. W takiej sytuacji droga hamowania wydłuża się. O uszkodzenia zawieszenia szczególnie łatwo zimą, kiedy na drogach jest bardzo dużo dziur i niezmiernie łatwo o uszkodzenie auta. Najechanie autem na dziurę w jezdni może spowodować m. in. pęknięcie sprężyny znajdującej się na amortyzatorze, co naturalnie wymusza konieczność wymiany jej na nową. Może dojść także do wycieku oleju z amortyzatora. Do wycieków często dochodzi zimą, podczas dużych mrozów. Rozszczelnienie spowodować może gęstniejący w niskiej temperaturze olej.

REKLAMA

Zobacz również: Jak sprzedać używane auto? Ekspert radzi

Sprawność amortyzatorów możemy sprawdzić w wyspecjalizowanym warsztacie wyposażonym w specjalny sprzęt. Nie wystarczy jednak komputerowe badanie. Niezbędne są także oględziny dokonywane bezpośrednio przez mechanika, który sprawdzi m. in. czy nie nastąpił wyciek.

Zużyte amortyzatory objawiają się:

REKLAMA

- niestabilnością auta podczas jazdy
- drganiami, które w normalnej sytuacji powinny być tłumione
- kołysaniem i przechyłami na zakrętach
- wydłużoną drogą hamowania
- skakaniem koła w samochodzie z ABS-em podczas hamowania
- wyciekami oleju z amortyzatora
- nierównym zużyciem opon

Amortyzatory powinno się przeglądać co najmniej dwa razy w roku. Są one bowiem jednym z podstawowych elementów zawieszenia samochodu. Przeglądy takie nie tylko wydłużą żywotność amortyzatorów, ale znacząco poprawią bezpieczeństwo oraz komfort naszej jazdy. Przy okazji sprawdzania amortyzatorów, sprawdźmy także osłony przegubów półosi napędowych. Jeżeli spod osłony wypływa smar, powinniśmy jak najszybciej taką osłonę wymienić. W przeciwnym razie może dojść do zniszczenia przegubu.

Zobacz również: Jak sprawdzić grubość lakieru i stan karoserii? Poradnik

Warto wiedzieć, że robiąc coroczne obowiązkowe badanie techniczne w Stacji Kontroli Pojazdów, możemy dowiedzieć się od diagnosty jak zużyte są nasze amortyzatory i wyrażone jest to w procentach. Dobrze jest, więc poprosić wówczas diagnostę o wydruk z tego badania. Będziemy wówczas mogli okazać taki dokument w warsztacie mechanikowi, któremu zlecimy wymianę amortyzatorów, aby tym samym potwierdzić konieczność wymiany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    REKLAMA

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    REKLAMA

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA