REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przy zakupie auta sprawdzić stan amortyzatorów? Ekspert radzi

Piotr Mieszkowski
Niesprawne amortyzatory mogą prowadzić do wypadków, warto więc sprawdzić ich stan przed zakupem pojazdu.
Niesprawne amortyzatory mogą prowadzić do wypadków, warto więc sprawdzić ich stan przed zakupem pojazdu.

REKLAMA

REKLAMA

Amortyzatory mają wielki wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Powinny być zawsze sprawne także choćby z tego powodu, że mają ogromny wpływ na panowanie nad pojazdem.

Pamiętajmy, że gdy mamy niesprawne amortyzatory, jazda naszym autem może stać się niebezpieczna, gdyż auto nie będzie się należycie trzymało drogi. W takiej sytuacji droga hamowania wydłuża się. O uszkodzenia zawieszenia szczególnie łatwo zimą, kiedy na drogach jest bardzo dużo dziur i niezmiernie łatwo o uszkodzenie auta. Najechanie autem na dziurę w jezdni może spowodować m. in. pęknięcie sprężyny znajdującej się na amortyzatorze, co naturalnie wymusza konieczność wymiany jej na nową. Może dojść także do wycieku oleju z amortyzatora. Do wycieków często dochodzi zimą, podczas dużych mrozów. Rozszczelnienie spowodować może gęstniejący w niskiej temperaturze olej.

REKLAMA

Zobacz również: Jak sprzedać używane auto? Ekspert radzi

Sprawność amortyzatorów możemy sprawdzić w wyspecjalizowanym warsztacie wyposażonym w specjalny sprzęt. Nie wystarczy jednak komputerowe badanie. Niezbędne są także oględziny dokonywane bezpośrednio przez mechanika, który sprawdzi m. in. czy nie nastąpił wyciek.

Zużyte amortyzatory objawiają się:

REKLAMA

- niestabilnością auta podczas jazdy
- drganiami, które w normalnej sytuacji powinny być tłumione
- kołysaniem i przechyłami na zakrętach
- wydłużoną drogą hamowania
- skakaniem koła w samochodzie z ABS-em podczas hamowania
- wyciekami oleju z amortyzatora
- nierównym zużyciem opon

Amortyzatory powinno się przeglądać co najmniej dwa razy w roku. Są one bowiem jednym z podstawowych elementów zawieszenia samochodu. Przeglądy takie nie tylko wydłużą żywotność amortyzatorów, ale znacząco poprawią bezpieczeństwo oraz komfort naszej jazdy. Przy okazji sprawdzania amortyzatorów, sprawdźmy także osłony przegubów półosi napędowych. Jeżeli spod osłony wypływa smar, powinniśmy jak najszybciej taką osłonę wymienić. W przeciwnym razie może dojść do zniszczenia przegubu.

Zobacz również: Jak sprawdzić grubość lakieru i stan karoserii? Poradnik

Warto wiedzieć, że robiąc coroczne obowiązkowe badanie techniczne w Stacji Kontroli Pojazdów, możemy dowiedzieć się od diagnosty jak zużyte są nasze amortyzatory i wyrażone jest to w procentach. Dobrze jest, więc poprosić wówczas diagnostę o wydruk z tego badania. Będziemy wówczas mogli okazać taki dokument w warsztacie mechanikowi, któremu zlecimy wymianę amortyzatorów, aby tym samym potwierdzić konieczność wymiany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA