REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprzedać używane auto? Ekspert radzi

Piotr Mieszkowski
Dobre ogoszenie to podstawa, jeśli nie chcemy oddawać auta do komisu.
Dobre ogoszenie to podstawa, jeśli nie chcemy oddawać auta do komisu.

REKLAMA

REKLAMA

W prasie motoryzacyjnej oraz w branżowych portalach internetowych często spotykamy artykuły doradzające nam, jak kupować samochód. Jednak oprócz kupujących auta, istnieją także dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy, osób, które chcą swoje auta sprzedać. Nie  zawsze wiemy, jak się do tego zabrać.

Jeżeli nie mamy ochoty wstawiać auta do komisu czy jeździć z nim na giełdę, podstawą do sprzedaży auta jest stworzenie odpowiedniego ogłoszenia, np. w portalu aukcyjnym. Publikacja takiego anonsu jest natychmiastowa, zaś zapłacimy, za tę usługę, wysyłając SMS. Do ogłoszenia niezbędne są także zdjęcia auta, na których powinno być ono widoczne ze wszystkich stron, a także zdjęcie wnętrza auta. Kiedy nasz anons zostanie opublikowany, zaczną się prawdopodobnie telefony. Bądźmy cierpliwi, gdyż większość telefonów będzie od handlarzy, którzy nawet bez oględzin od razu zaproponują nam cenę o 30% niższą niż ta, którą chcemy uzyskać.

REKLAMA

Zobacz również: Jak kupować używany samochód? Poradnik

REKLAMA

Gdy dojdzie do spotkania z potencjalnym klientem i oględzin auta, jedną z podstawowych spraw jest pokazanie klientowi wiarygodnych dokumentów. Im więcej posiadamy faktur za np. zakup auta lub części do niego, rachunków za naprawy i im więcej możemy opowiedzieć o przeszłości sprzedawanego auta, tym dla sprzedającego więcej punktów. Liczmy się z tym, że potencjalny klient zapyta o możliwość sprawdzenia auta na własny koszt np. w Stacji Kontroli Pojazdów. Nie wzbraniajmy się przed tym, bo mogłoby to tylko odstraszyć klienta. Odstraszyć może także świeżo prana tapicerka pojazdu lub intensywnie nabłyszczone plastikowe elementy wnętrza, czy świeży bądź wypolerowany lakier. Klient może bowiem dojść do wniosku, że auto zostało "wyczyszczone" na sprzedaż. Złe wrażenie na kupujących robią także z pozoru drobne, a nieusunięte usterki.

Ważne jest, abyśmy posiadali dowód nabycia auta: np. fakturę, dokumenty celne czy rachunek z zagranicy, jeśli auto było sprowadzone. Niezbędna jest także ważna polisa OC. Klienci będą na pewno prosić o książkę pojazdu, książkę gwarancyjną lub książkę napraw. Warto też zachowywać do późniejszego okazania kupującemu faktur czy rachunków za naprawy auta, zakup części i materiałów eksploatacyjnych itp.

Zobacz również: Jak krok po kroku ocenić funkcjonalność samochodu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kupujący zwykle dążą do tego, żebyśmy obniżyli cenę wywoławczą auta. Warto więc podawać np. w ogłoszeniu cenę wyższą niż ta, jaka by nas usatysfakcjonowała. Nie przesadzajmy jednak, gdyż łatwo można sprawdzić rynkową wartość danego modelu auta choćby śledząc ogłoszenia sprzedaży aut. Pamiętajmy też, że w drugą stronę – za bardzo opuszczając cenę, również możemy odstraszyć klienta, gdyż uznać on może, że chcemy pozbyć się auta za wszelką cenę, gdyż ma nieciekawą przeszłość. A przede wszystkim bądźmy bardzo, bardzo cierpliwi i liczmy się z koniecznością odpowiadania na masę, nie zawsze wygodnych dla nas pytań, np.: „Co z nim jest nie tak?”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA