REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tylko 13 przewoźników lotniczych na liście ULC

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ogłosił listę przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym i tym samym uprawnionych do korzystania ze stawki VAT 0 proc.

Swiadectwo dopuszczenia lokomotywy Class 66 dla DB Schenker Rail Polska

Nowoczesne lokomotywy Class66 uzyskały świadectwo dopuszczenia do eksploatacji w DB Schenker Rail Polska. Spółka zamierza nadal inwestować w modernizacje taboru.

Inmarsat dla transportu w ofercie firmy TS2

Polski dostawca usług satelitarnych TS2 dołączył do grona autoryzowanych dystrybutorów Inmarsat. Umowa daje szerokie możliwości w zakresie poszerzania podstawowej oferty o zaawansowane technologie łączności satelitarnej Inmarsat, w tym systemy dla transportu morskiego.

Krzysztof Szymborski: Ogromne korzyści z przebudowy kanału w Porcie Gdynia

Pogłębienie kanału w Porcie Gdynia do 13,5 m ma dla nas szczególnie istotne znaczenie, gdyż wchodzimy tym samym do grona portów, które mogą obsługiwać duże jednostki, w przyszłości również w bezpośrednich zawinięciach oceanicznych, z pominięciem innych portów europejskich -  mówi Krzysztof Szymborski, prezes zarządu Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego BCT

REKLAMA

Komisja upomina się o bezpieczeństwo w portach

Komisja Europejska wezwała Polskę do opracowania procedur poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia kontroli w portach.

Lotos: E- myto także za pomocą kart flotowych

Lotos Paliwa i Kapsch Telematic Services Sp. z o.o., dostawca usług IT, chcą nawiązać współpracę w obszarze realizacji opłat drogowych. Dzięki temu klienci flotowi tankujący na stacjach Lotos będą mogli zarejestrować się w systemie viaTOLL i rozliczać opłaty drogowe m.in. za pomocą kart Lotos Biznes.

Inspektorzy transportu drogowego tolerowali przeładowane ciężarówki

Kara do dziesięciu lat więzienia grozi pracownikom oddziału Inspekcji Transportu Drogowego w Ostrowie Wlkp. i osobom związanym z firmami transportowymi, którym zarzucono korupcję.

Oferty wstępne na PKP Cargo złożyło ponad 10 podmiotów

Memoranda informacyjne PKP Cargo pobrało ponad 50 podmiotów, a oferty wstępne złożyło ponad 10 potencjalnych inwestorów - poinformował dziennikarzy prezes PKP Cargo Wojciech Balczun. Rząd planuje, że przewoźnik może być sprywatyzowany jeszcze w tym roku.

REKLAMA

GUS: Transport wywindował inflację w kwietniu

Największy wpływ na wzrost kwietniowej inflacji miały ceny żywności oraz transportu - wynika z komunikatu GUS. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 4,5 proc. w stosunku do kwietnia 2010 r., a w porównaniu z marcem br. wzrosły o 0,5 proc.

Spółka Koleje Śląskie ma wyjechać na tory 1 października

Tworzona przez samorząd woj. śląskiego spółka Koleje Śląskie nie wyjedzie na tory jak pierwotnie planowano 1 czerwca, a najprawdopodobniej 1 października - poinformował marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz.

Kilkanaście firm zainteresowanych kupnem PKP Cargo

Kilkanaście firm złożyło w PKP SA oferty kupna PKP Cargo - poinformował rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski. Wśród nich są inwestorzy branżowi, jak i finansowi.

Tusk: Gdańsk może się stać portem obsługującym tranzyt na cały region

Premier Donald Tusk uważa, że Gdańsk może stać się portem, który będzie obsługiwał tranzyt na cały region, na kilka, kilkanaście państw europejskich.

Grabarczyk: Czas na prywatyzację PKP Cargo jest optymalny

To optymalny moment na prywatyzację PKP Cargo - powiedział w czwartek minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Zadeklarował, że nie zgodzi się na prywatyzację spółki, jeśli inwestor nie zapewni jej rozwoju.

MI: Będą pieniądze na zatrudnienie inspektorów kontroli e-myta

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział że w najbliższym czasie do inspekcji drogowej trafią pieniądze na zatrudnienie inspektorów, którzy będą kontrolować, czy kierowcy płacą e-myto.

Największy kontenerowiec w terminalu DCT w Porcie Północnym

Największy kontenerowiec, jaki dotąd pływał po Bałtyku, wpłynął w środę do terminalu DCT w Porcie Północnym w Gdańsku. Statek "Maersk Elba", należący do duńskiego armatora,
ma 366 metrów długości i 48 metrów szerokości.

DB Schenker Rail Polska: Umowa o współpracy z kolejami litewskimi

Należąca do grupy kolei niemieckich spółka DB Schenker Rail Polska podpisała z kolejami litewskimi umowę o współpracy w ramach międzynarodowych przewozów towarowych przez polsko-litewską granicę. Planowane są połączenia z Litwy, przez Polskę, do Niemiec.

MI chce, by w święta można było wozić darń rolowaną

Ministerstwo infrastruktury chce, by w święta państwowe można było przewozić darń rolowaną ciężarówkami cięższymi niż 12 ton. Obecnie obowiązujące przepisy na to nie zezwalają.

Większa prędkość na 12 km linii kolejowej Warszawa - Łódź

Jest już decyzja lokalizacyjna 12 km odcinka w powiecie pruszkowskim linii kolejowej Warszawa - Łódź. Po przebudowie pociągi towarowe będą w tym miejscu rozwijać prędkość do 120 km/h.

60 mln zł kary dla PKP Cargo

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o nałożeniu na PKP Cargo ponad 60 mln zł kary za dyskryminowanie części
jej kontrahentów - poinformował UOKiK.

PIP szkoli firmy transportowe

Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi organizuje szkolenie dla pracodawców i osób samozatrudnionych w branży transportowej.

Transport międzynarodowy. Kiedy 0 proc. VAT, kiedy brak opodatkowania, niezbędna dokumentacja

Jaką dokumentację muszą gromadzić przewoźnicy wykonujący usługi transportu międzynarodowego aby zastosować 0 proc. stawkę podatku VAT? W jakich sytuacjach usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce?

BCT realizuje strategię wzrostu przeładunków

Strategia biznesowa realizowana konsekwentnie przez spółkę Bałtycki Terminal Kontenerowy BCT przynosi oczekiwane rezultaty. Dynamiczny rozwój firmy, skrócenie czasu rozładunku statków oraz ok. 50 mln dol. planowane na inwestycje do 2015 roku to tylko niektóre sukcesy Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego BCT w ostatnim czasie.

Kartą paliwową DKV rozliczysz e-MYTO na kredyt

Od 1 lipca klienci DKV będą mogli regulować opłaty drogowe na podstawie faktur wystawianych przez operatora karty paliwowej. Dzięki tej metodzie rozliczeń posiadacz samochodu nie będzie musiał z góry wykładać gotówki na pokrycie opłat – termin płatności wyniesie 21 dni.

Najważniejsze zmiany w przepisach regulujących przewóz towarów niebezpiecznych

Od 1 stycznia 2011 roku, na terytorium Unii Europejskiej, obowiązują nowe przepisy techniczne dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych (ADR 2011).

GEFCO nabyło 70 proc. Gruppo MERCURIO SpA

Gefco, firma należąca do koncernu PSA Peugeot Citroën, podpisała umowę z włoskim funduszem Venice, kontrolowanym przez Palladio Finanziaria, oraz z funduszem RP dotyczącą przejęcia 70 proc. włoskiej spółki Gruppo Mercurio, jednego z wiodących graczy na rynku transportu i dystrybucji pojazdów we Włoszech oraz za granicą.

Pożądany transport drobnicowo- całopojazdowy

Klienci operatorów logistycznych coraz częściej oczekują kompleksowych rozwiązań dystrybucyjnych, które łączą transport drobnicowy i całopojazdowy – mówi Arkadiusz Andruch dyrektor ds. krajowego frachtu całopojazdowego w ROHLIG SUUS Logistics.- W wielu branżach, np. RTV AGD czy FMCG, brak tego typu synergii utrudnia, a niekiedy uniemożliwia stosowanie skutecznych rozwiązań logistycznych.

Podatek od środków transportowych - kara za niezłożenie deklaracji

15 lutego minął ustawowy termin do złożenie deklaracji na podatek od środków transportowych DT1. Duży odsetek podatników nie wypełnia obowiązku i nie składa deklaracji w wymaganym terminie. Organy podatkowe dysponują jednak środkami, które mogą zdyscyplinować podatników.

Stabilny rozwój przeładunków w BCT Gdynia

W 2010 roku Bałtycki Terminal Kontenerowy BCT, osiągnął 26 mln dol. przychodu i zwiększył obroty przeładunków, uzyskując ponad 281 tys. TEU.

Największe kontenerowce świata zawiną do DCT Gdańsk

Największe kontenerowce świata od maja 2011 r. będą wpływać do DCT Gdańsk S.A., jedynego polskiego terminalu kontenerowego, który obsługuje statki oceaniczne.

Komentarz: Zakazy ruchu ciężarowego w miastach podnoszą koszty dostaw

Od 7 marca br. we Wrocławiu zaczęły obowiązywać przepisy zakazujące ciężarówkom powyżej 18 ton wjazdu w wyznaczonych godzinach do miasta. Decyzja wzbudziła wiele dyskusji, szczególnie w branży TSL. W jaki sposób zakazy wpływają na proces realizacji dostaw i działalność operatorów logistycznych?

Kto ma posprzątać? – utylizacja uszkodzonego ładunku w transporcie

Poważnym problemem w przypadku szkód w transporcie jest nierzadko kwestia utylizacji uszkodzonego ładunku. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to koszt, który wchodzi w zakres odpowiedzialności odszkodowawczej przewoźnika.

Jakie zmiany podatkowe w transporcie obowiązują od 1 stycznia 2011 r.

Firma świadczy usługi transportowe na rzecz polskich i zagranicznych nabywców (zawsze przedsiębiorców). Są to usługi transportu świadczone na trasach znajdujących się poza UE (przykładowo Chorwacja-Ukraina, USA-Chiny). Czy dokumentując sprzedaż świadczonych usług winniśmy wystawiać faktury z podstawową 23 % stawką podatku VAT czy też tzw. faktury VAT NP?

Przesyłki drobnicowe. Czy warunki „prepaid” są rzeczywiście lepszą opcją niż „collect” ?

Przesyłki LCL (less than container load) są wykorzystywane głównie do transportu mniejszych ładunków lub części towaru, który nie mieścił się w już załadowanym kontenerze. Często sprzedawcy z kraju pochodzenia towaru oferują organizację takiego rodzaju transportu, wliczając koszty frachtu do ceny towaru lub oferując wyjątkowo atrakcyjne stawki transportu. Warunkiem jest jednak wysłanie towaru na warunkach pre-paid czyli wg formuł INCOTERMS - CFR lub CIF.

Usługi ciągłe w transporcie. Wyjaśniamy trudne kwestie podatkowe

Czy firma transportowa może wystawić jedną, miesięczną fakturę zbiorczą na rzecz klienta, któremu regularnie świadczy od kilku do kilkunastu usług miesięcznie? Co w sytuacji, gdy firma ma stałą umowę z klientem?

Kiedy kontrola jest zasadna? Inspekcja Transportu Drogowego. Prawa i obowiązki, cz. 1

Każdy, kto związany jest z transportem drogowym na podstawie ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 roku może zostać poddany kontroli drogowej lub kontroli w siedzibie przedsiębiorstwa. Jakie prawa i obowiązki mają podczas takiej kontroli zarówno przewoźnik, kierowca, spedytor, nadawca i odbiorca i czy zawsze wszczęcie postępowania administracyjnego ITD jest zasadne?

Nowe przepisy o zezwoleniach na międzynarodowy przewóz drogowy

Transport: 3 listopada 2010 roku weszło w życie rozporządzenie sprawie zezwoleń na międzynarodowy przewóz drogowy oraz drogowy przewóz kabotażowy.

Jak oceniać kondycję finansową firm transportowych

Firmy transportowe są szczególnie narażone na pogorszenie kondycji ekonomiczno – finansowej a nawet bankructwo. W tych warunkach wzrasta ranga narzędzi analitycznych pozwalających przewidzieć zagrożenia i w efekcie odpowiednio wcześniej podjąć działania naprawcze.

Co kierowca musi rejestrować na tachografie

Kierowca, który udaje się do miejsca wskazanego przez pracodawcę w celu odebrania znajdującego się tam pojazdu, wykonuje obowiązki pracownicze, a zatem czynność ta powinna być zaznaczona na wykresówce.

W lipcu 2011 nowe przepisy ADR

W 2011 roku zmieniają się przepisy dotyczące towarów niebezpiecznych (ADR) Najważniejsze zmiany dotyczą systemu szkolenia kierowców, stosowania opakowań a także stosowania zwolnień. Zmiany zaczną bezwzględnie obowiązywać od 1 lipca 2011.

Czy kierowca samochodu ciężarowego ma prawo do emerytury pomostowej

Pracownik jest zatrudniony w firmie od 1995 r. jako kierowca ciężarówki na trasach międzynarodowych. Ma wymagany okres składkowy. W 2011 r. ukończy 60 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy praca, jaką wykonuje, daje mu prawo do emerytury pomostowej?

Nie każdy wypadek kierowcy jest wypadkiem przy pracy

Pracodawca prowadzi działalność polegającą na przewozach towarów na terenie Polski i zagranicy. Charakter pracy kierowców wiąże się z dużą częstotliwością występowania wypadków przy pracy. Podczas sporządzania dokumentacji wypadkowej pojawia się wiele wątpliwości w zakresie ustalenia, czy zdarzenie wypadkowe jest wypadkiem przy pracy czy wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy. Kiedy więc wypadek kierowcy samochodu będzie wypadkiem przy pracy, a kiedy wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy?

Kto płaci podatek od środków transportowych

Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i więcej, przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i więcej, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego oraz autobusy (art. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Kto może odliczać VAT od paliwa

Zmiany ustawy o VAT wprowadzone nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym z 16 grudnia 2010 r. zmieniły zakres, w jakim podatnicy mogą odliczać VAT przy nabywaniu paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów. Najważniejszą ze zmian jest odebranie prawa większości użytkowników tzw. samochodów z kratką do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa wykorzystywanego do ich napędu.

Kogo obowiązują przepisy o czasie pracy kierowców

Rozszerzenie zakresu stosowania dyrektywy 2002/15/WE na kierowców pracujących na własny rachunek budziło wiele kontrowersji. Trybunał rozstrzygnął wątpliwości, uznając m.in., że taka interpretacja nie ogranicza swobody przedsiębiorczości.

Jak często pobierać dane z tachografu i karty kierowcy

Nowe przepisy: 1 grudnia 2010 r weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 5 listopada 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie częstotliwości pobierania danych z tachografów cyfrowych i kart kierowców oraz warunków przechowywania tych danych (Dz.U. Nr 215, poz. 1410)

Jak poprawnie rozliczać usługi transportowe

Jakie są zasady rozliczeń VAT dla usług transportowych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT? W jaki sposób i w jakim terminie prawidłowo wystawić fakturę „handlową” bez VAT? Jak udokumentować (potwierdzić) prawo do odliczenia VAT przy zakupie towarów i usług związanych z usługami transportowymi?

Piotr Wojnarowicz w PEKAES S.A.

Nowym dyrektorem logistyki w PEKAES S.A jest Piotr Wojnarowicz. To manager znany w branży z zarządzania firmami specjalizującymi się w kompleksowej logistyce oraz w rozwijaniu sieci dystrybucyjnych. Jego podstawowym zadaniem w PEKAES jest wzmocnienie i rozwijanie obszaru usług logistycznych.

Niezależni przewoźnicy kolejowi chcą naprawy kolei

Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych wystosował list otwarty do premiera Donalda Tuska, w którym domaga się naprawy polskiej kolei - poinformował prezes zarządu związku Rafał Milczarski. Związek chce m.in. wydzielenia PKP PLK z Grupy PKP oraz reform.

Strajk portugalskich firm transportowych

14 marca 2011 r. rozpoczął się w Portugalii strajk właścicieli i pracowników firm transportowych. Domagają się oni zmniejszenia opłat za korzystanie z autostrad oraz dopłat rekompensujących podwyżki cen paliwa, wprowadzone w lutym i marcu.

Jak rozliczyć import usługi transportu towarów

Po jakim kursie wystawić fakturę wewnętrzną i z jaką datą, gdy nabywamy usługę importu (chodzi o transport towaru za granicę). Zagraniczny kontrahent z UE wystawia na nas fakturę za transport towaru z Polski do Holandii. Na fakturze podaje datę wystawienia faktury i datę załadunku towaru, natomiast pod dokumentami potwierdzającymi wywóz towaru poza terytorium Polski jest data odbioru towaru, czyli rozładunku. Czy prawidłowo wystawiamy fakturę po kursie z dnia rozładunku, czyli obioru towaru, jeśli data wystawienia faktury przez zagraniczną firmę jest inna? W tym momencie powstają różnice kursowe w VAT, bo do przeliczenia VAT w fakturze wewnętrznej bierzemy kurs z daty wykonania usługi, natomiast do VAT naliczonego i do podatku – kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

REKLAMA