REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

STOP kradzieżom w transporcie – kampania społeczna „Rzetelny Przewoźnik”

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowane kroki w walce z procederem kradzieży i wyłudzeń w branży transportowej zdecydowali się podjąć inicjatorzy kampanii społecznej „Rzetelny Przewoźnik”, która właśnie wystartowała.

10 mld euro - tyle według Niemieckiego Zrzeszenia Towarzystw Ubezpieczeniowych wynosi całkowita kwota wartości towarów, które każdego roku giną w Europie na skutek kradzieży i wyłudzeń w transporcie. Międzynarodowy serwis policyjny TruckPol podaje, że tylko w I kwartale 2011 r. liczba kradzieży ciężarówek na terenie Wielkiej Brytanii wzrosła aż o 83% w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim.

REKLAMA

REKLAMA

Głównym celem kampanii jest ograniczenie rosnącej skali kradzieży i wyłudzeń w transporcie, której ofiarami każdego roku pada tysiące polskich i europejskich przedsiębiorstw. Wg ankiety, którą przeprowadziła Polska Izba Spedycji i Logistyki w okresie sierpień - grudzień 2005 roku w ramach akcji "Bezpieczny Transport" ofiarą kradzieży lub wyłudzenia na przestrzeni 5 lat padło ponad 73% firm transportowo-spedycyjno-logistycznych w Polsce.

Zmorą branży są nie tylko kradzieże na parkingach podczas postoju ciężarówek. Przestępcy napadają na tiry podczas jazdy, a ci bardziej wyrafinowani budują zaufanie i po prostu wyłudzają towar pod pretekstem wykonania zlecania przewozowego np. jako podwykonawca.

- Gdy moi kierowcy stoją na parkingu bez ładunku, podnoszą rogi plandeki. Wszystko po to, by uniknąć jej zniszczenia. Lepiej żeby złodziej od razu widział, że nie ma co ukraść niż przekonywał się o tym dopiero, gdy ją rozetnie – mówi Dariusz Blicharczyk, który razem z bratem prowadzi polską firmę transportową DGB-Team.

Kampania "Rzetelny Przewoźnik” opiera się na trzech filarach

Pierwszym jest edukacja uczestników branży, czyli praktyczne szkolenia i kursy dla przewoźników i spedytorów na tematy związane z zabezpieczeniem firmy przed kradzieżami. Już teraz każdy zainteresowany może wejść na stronę internetową kampanii – www.rzetelnyprzewoznik.pl – i sprawdzić swoją w wiedzę w internetowym kursie wiedzy transportowej przygotowanym przez organizatorów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla osób, których wiedza okaże się największa przygotowano nagrody, m.in opony ciężarowe Continental czy nawigacje samochodowe Tom Tom.

Kolejnym filarem akcji jest weryfikacja firm świadczących usługi przewozowe. Na stronie kampanii każdy zainteresowany może sprawdzić czy dany przewoźnik rzeczywiście funkcjonuje na rynku oraz czy posługuje się prawdziwymi dokumentami.

Promocja firm transportowych

REKLAMA

Trzecim filarem kampanii jest promocja sprawdzonych i zweryfikowanych firm transportowych, które gwarantują, że ładunek dotrze na miejsce w określonym czasie. Takie firmy otrzymują Certyfikat Rzetelnego Przewoźnika, co w praktyce oznacza pewność bezpieczeństwa współpracy z taką firmą. Obecnie taki certyfikat posiada już kilkaset firm transportowych z Polski, Litwy oraz Czech.

Inicjatorem kampanii „Rzetelny Przewoźnik” jest operator giełdy TRANS wspólnie z firmami DKV Euro Service oraz Continental Opony Polska. Patronat medialny nad akcją objęły m.in. dziennik Rzeczpospolita, portal Money.pl, czasopisma branżowe TSL Biznes oraz Truck&Van, program Na Osi (emitowany w TVN Turbo) oraz serwisy Policyjni.pl, etransport.pl, Tabor24.pl, Pracujwlogistyce.pl i Logistyka.infor.pl.

Zagadnienia do kursu wiedzy o transporcie przygotowała Kancelaria Prawna Iuridica.

Swojego wsparcia kampanii „Rzetelny Przewoźnik” udzielił również m.in. Poseł Janusz Piechociński z Sejmowej Komisji Infrastruktury. We wpisie zamieszczonym na stronie kampanii można przeczytać cytat z Posła Piechocińskiego: Rzetelny Przewoźnik nie jest postawą na pokaz, ale rzeczywistą formą inwestowania przez firmę i jej załogę w swoją przyszłość.

„Rzetelny Przewoźnik” jest też obecny na Facebooku. Na profilu akcji pod adresem facebook.com/rzetelnyprzewoznik można podzielić się swoją opinią dot. zjawiska kradzieży w transporcie, poznać opinie innych uczestników branży czy poznać najnowsze wiadomości związane z akcją. 

Inicjatorzy kampanii planują zwrócić się do instytucji państwowych m.in. Policji, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz Ministerstwa Infrastruktury o wsparcie akcji przeciw kradzieżom oraz podjęcie niezbędnych kroków do skutecznej walki ze zjawiskiem kradzieży i wyłudzeń w branży TSL.

Więcej o akcji na stronie www.rzetelnyprzewoznik.pl oraz facebook.com/rzetelnyprzewoznik

O giełdzie ładunkowej TRANS.eu:

Europejska Giełda Transportowa TRANS to największa giełda wolnych ładunków i pojazdów w Europie Środkowo- Wschodniej.

Dzięki giełdzie szybko i bez większych problemów można wyszukać ładunek do przewiezienia, znaleźć fracht powrotny czy zaoferować swoje usługi przewozowe. Poprzez zaawansowany system bezpieczeństwa giełda zapewnia wysoki poziom transakcji zawieranych za jej pośrednictwem.

Wiarygodność swojego zleceniodawcy czy podwykonawcy można poznać dzięki ocenom i komentarzom innych uczestników rynku, Certyfikatowi Rzetelny Przewoźnik czy indeksowi wiarygodność płatniczej TransRisk.

Obok firm spedycyjnych i przewoźników na giełdzie mogą zarejestrować się także firmy produkcyjne i handlowe oferujące towar do przewiezienia.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA