Certyfikat dla Lotniska Poznań-Ławica
REKLAMA
REKLAMA
Z wnioskiem o przedłużenie certyfikatu wystąpił zarządzający lotniskiem - Port Lotniczy Poznań-Ławica Sp. z o.o. Wraz z wnioskiem zarządzający dostarczył dokumenty niezbędne do przygotowania i przeprowadzenia procesu certyfikacji, w tym między innymi uzupełniony wstępny harmonogram certyfikacji, w którym określono główne obszary funkcjonalne lotniska, komórki organizacyjne i służby podlegające sprawdzeniu w czasie audytu certyfikacyjnego, a także deklarowane terminy gotowości zarządzającego lotniskiem do poddania tych elementów audytowi.
REKLAMA
REKLAMA
Proces certyfikacji lotniska przebiegał kilku etapach. Pierwszy z nich obejmował ocenę dostarczonych dokumentów oraz przegląd instrukcji wykonawczych, którymi są: Instrukcja operacyjna lotniska (INOP), Plan działania w sytuacjach zagrożenia (PDSZ) oraz Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego lotniska.
Kolejnym etapem był audyt certyfikacyjny którego celem było praktyczne sprawdzenie spełniania przez zarządzającego lotniskiem norm i zalecanych metod postępowania Załącznika 14 ICAO, Tom I „Lotniska” oraz wymagań krajowych w zakresie eksploatacji lotniska i zdolności do bezpiecznego wykonywania operacji lotniczych.
Audyt certyfikacyjny składał się z szesnastu inspekcji (audytów cząstkowych) obejmujących główne obszary funkcjonalne działalności lotniska, mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo operacji lotniczych.
Audyt zakończył się wynikiem pozytywnym i potwierdził, że Lotnisko Poznań-Ławica (EPPO) spełnia normy i zalecane metody postępowania Załącznika 14 do Konwencji ICAO, Tom 1 „Lotniska”, oraz wymagania przepisów krajowych, a także posiada odpowiednią infrastrukturę, wyposażenie, potencjał ludzki i procedury operacyjne niezbędne, aby zapewnić bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych. Certyfikat wydano na maksymalny okres ważności, tj. 36 miesięcy.
Terminal cargo
Lotnisko Poznań- Ławica dysponuje terminalem cargo o powierzchni 1.490 m2.
W budynku znajdują się siedziby agenta handlingowego, Urzędu Celnego, Straży Granicznej, spedytorów i agencji celnych. Magazyn terminalu dzieli się na magazyn eksportowy, importowy i krajowy oraz boksy załadunku i wyładunku. W magazynie eksportowym wydzielono pomieszczenia specjalistyczne dla przesyłek wartościowych, materiałów radioaktywnych i niebezpiecznych, prochów i zwłok, zwierząt oraz depozytu.
Dla zachowania bezpieczeństwa zamontowano system kontroli dostępu oraz system antynapadowy i antywłamaniowy. Każdy towar w ruchu cargo jest prześwietlany na urządzeniach typu Heimann.
Korzystna lokalizacja terminalu Cargo (około 5 km od autostrady A2), rozwijajaca się gospodarka regionu oraz napływ inwestycji zagranicznych sprawiają, ze jest on ważnym ogniwem Centrum Logistyczno - Inwestycyjnego Poznań oraz powstającego w Poznaniu Centrum Logistycznego Żegrze.
źródło: ULC, port lotniczy Poznań-Ławica
REKLAMA
REKLAMA