REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transport międzynarodowy. Kiedy 0 proc. VAT, kiedy brak opodatkowania, niezbędna dokumentacja

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jaką dokumentację muszą gromadzić przewoźnicy wykonujący usługi transportu międzynarodowego aby zastosować 0 proc. stawkę podatku VAT? W jakich sytuacjach usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce?

Pytanie:

Świadczymy usługi transportu międzynarodowego (tabor samochodowy; trasa z Polski do Szwajcarii jak również z Norwegii do Polski). Dotychczas odbiorcą usług był zawsze podmiot z siedzibą na terytorium Polski.

REKLAMA

W konsekwencji dla zastosowania preferencyjnej 0 % stawki podatku VAT każdorazowo zbieraliśmy listy przewozowe, z których wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim.

W przypadku towarów importowanych – oprócz faktury i ww. listu, zbieraliśmy dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Obecnie podobne usługi będziemy świadczyć na rzecz firmy z Niemiec. Czy w przypadku świadczenia usług międzynarodowego transportu towarów na rzecz firmy zagranicznej konieczne jest gromadzenie całej ww. dokumentacji?

Odpowiedź

REKLAMA

Rzeczywiście, przepisy ustawy o podatku VAT przewidują możliwość objęcia zerową stawką podatku VAT świadczenia usług międzynarodowego transportu towarów. Przy czym, uzyskanie prawa do ww. preferencyjnej stawki wymaga – co do zasady - zgromadzenia przez podatnika odpowiedniej dokumentacji.

Co do zasady, bowiem w wielu jednak przypadkach dokumentacja ta nie jest konieczna. Dzieje się tak, gdy usługa transportu towarów jest świadczona na rzecz podatnika (firmy, przedsiębiorcy) zagranicznego (czyli takiego, który w Polsce nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej).

W takiej sytuacji usługa ta w ogóle nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Wystawiana jest tzw. faktura VAT NP (a nie z 0 % stawką podatku). Do jej wystawienia nie istnieje natomiast obowiązek posiadania ww. dokumentacji.

Pojęcie podatnika w przypadku usług świadczonych na rzecz podatników zagranicznych

Przypomnieć należy, że przy ustalaniu miejsca świadczenia (kraju opodatkowania) usług w obrocie międzynarodowym pod pojęciem „podatnik” należy rozumieć nie tylko polską firmę zarejestrowaną jako podatnik podatku VAT, lecz również zagranicznego przedsiębiorcę, który prowadzi działalność gospodarczą poza terytorium Polski.

Wniosek ten wynika z brzmienia art. 28a ustawy o podatku VAT, który stanowi, iż na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1) ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2) podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Miejsce opodatkowania usług międzynarodowego transportu towarów świadczonych na rzecz firmy zagranicznej

REKLAMA

W przypadku świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika miejsce opodatkowania tych usług winno być wyznaczone na podstawie regulacji art. 28b ustawy o VAT. Zgodnie z przywołanym artykułem, miejscem świadczenia ww. usług jest miejsce (kraj), w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

Jednocześnie, w myśl art. 28 b ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.

Brzmienie powyższych przepisów pozwala uznać, że usługi międzynarodowego transportu towarów świadczone na rzecz podatników (firm) zagranicznych nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Jeśli więc polska firma świadczy usługę międzynarodowego transportu towarów na rzecz podatnika (firmy) z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, bądź też podatnika (firmy) z kraju nienależącego do Unii Europejskiej, wówczas usługa ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Krajem opodatkowania będzie kraj nabywcy a podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku sam nabywca. Wystąpi tzw. „eksport usług”, co oznacza że nie jest konieczne gromadzenie dokumentów uprawniających do zastosowania zerowej stawki podatku VAT (usługa ta nie będzie opodatkowana w Polsce).

Przykład

Polska firma transportowa świadczy usługę międzynarodowego transportu towarów na rzecz firmy z siedzibą Rosji.

W takiej sytuacji polska firma nie musi gromadzić dokumentacji uprawniającej do stosowania zerowej stawki podatku VAT, ponieważ usługa ta nie będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    REKLAMA

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA