REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Narzędzia: klucze

Podstawowy zestaw kluczy, umożliwiających jedynie wykonanie najprostszych prac naprawczych, składa się z kluczy płaskich (widełkowe) lub bardziej uniwersalnych kluczy płasko-oczkowych o rozmiarach od 8 do 19 mm, oraz ze specjalnego klucza do świec (z wkładką gumową, umożliwiającą wyjęcie świecy z głębokiego gniazda) i z klucza do kół (do nakrętek mocujących koła).

Układ zapłonowy, klasyczny

Układ zapłonowy należy do najważniejszych urządzeń w silniku z zapłonem iskrowym (np. silnik benzynowy), a od jego sprawności zależy łatwy rozruch silnika, oraz wielość zużycia paliwa, toksyczność emitowanych spalin, osiągi samochodu i wiele innych.

Hamulce tarczowe

W tego typu hamulcach siła hamująca powstaje w wyniku tarcia pomiędzy płaską tarczą hamulcową, wirującą wraz z kołem a nieruchomymi klockami hamulcowymi, które są do niej dociskane przy pomocy specjalnych urządzeń, zwanych zaciskami hamulcowymi.

Miernik uniwersalny

Miernik uniwersalny jest bardzo przydatnym przyrządem pomiarowym, znajdującym zastosowanie we wszystkich pracach, związanych z instalacją elektryczną samochodu.

REKLAMA

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Jeżeli planujemy dopiero zacząć naszą przygodę z narciarstwem to podstawową sprawą jest wybór odpowiedniego sprzętu. Jeżeli jesteśmy laikami w kwestii narciarstwa to najlepszym rozwiązaniem będzie porada eksperta.

Układ korbowy silnika

Układ korbowy silnika spalinowego zajmuje się zamianą ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka na ruch obrotowy wału korbowego.

Hamulce

Hamulce samochodowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: tarczowe, oraz bębnowe. Spotykane w niektórych starszych typach pojazdów hamulce taśmowe (działające na wał napędowy), używane jako hamulce postojowe, nie są już stosowane.

Rozrusznik

Rozrusznik samochodowy jest silnikiem prądu stałego o stosunkowo dużej mocy, z urządzeniem sprzęgającym, dzięki któremu obroty jego wirnika są przekazywane za pośrednictwem koła zamachowego na wał korbowy silnika podczas rozruchu.

REKLAMA

Oleje w samochodzie

Oleje w samochodzie pełnią bardzo ważną funkcję: smarują i równocześnie oczyszczają bardzo wiele mechanizmów. Bez należytego smarowania silnik przestałby pracować już po kilku minutach. Niewiele dłużej wytrzymałyby skrzynia biegów i mechanizm różnicowy.

Sprzęgło

Sprzęgło jest urządzeniem (elementem lub zespołem elementów), dzięki któremu obroty jednego wału są przenoszone na drugi wał. W samochodzie sprzęgło przenosi obroty wału korbowego, a tym samym sprzężonego z nim koła zamachowego na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów.

Alternator

Alternator jest prądnicą prądu przemiennego z wbudowanym wewnętrznym układem prostownika, dzięki czemu może być używany do zaopatrywania w energię elektryczną stałoprądową instalację samochodową.

Synchronizator, synchronizowana skrzynia biegów

Te proste, z punktu widzenia techniki urządzenia są tak pomocne przy zmianie biegów, że dziś posługiwanie się manualną skrzynią biegów nie wymaga od kierowcy jakichś specjalnych umiejętności czy wyczucia.

Panewki i półpanewki

Z uwagi na charakter obciążeń, z jakimi mamy do czynienia w czterosuwowych silnikach samochodowych, w układzie korbowym silników czterosuwowych stosuje się w nich z zasady łożyska ślizgowe. Ich najistotniejszą częścią są panewki.

Zawory

Zawór to element silnika spalinowego tłokowego umieszczony w głowicy silnika lub w bloku silnika , sterujący przepływem powietrza mieszanki paliwowo-powietrznej i spalin.

Tłok

Tłok stanowi jedyną ruchomą ścianę komory spalanie silnika spalinowego. Ponadto tłok musi być tak skonstruowany, aby skutecznie odprowadzał ciepło z denka do znacznie od niego chłodniejszych ścian cylindra.

Doładowanie

Doładowanie to zasilenie silnika powietrzem o większej gęstości.

Chłodnica

Każdy silnik spalinowy wytwarza ciepło, które należy jak najszybciej odprowadzić do atmosfery. Do tego celu służy chłodnica.

Głowica silnika

Zadaniem głowicy silnika jest zamkniecie przestrzeni, w której następuje spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej, a którą z drugiej strony zamyka denko tłoka.

Rozdzielaczowa (rotacyjna) pompa wtryskowa

W silnikach samochodowych, zasilanych wtryskowo, coraz częściej zamiast stosowanej od dziesiątków lat sekcyjnej pompy wtryskowej stosuje się doskonalszą i równocześnie tańszą w produkcji pompę rozdzielaczowi, zwaną także rotacyjną.

Blok silnika

Blok, inaczej zwany kadłubem silnika, jest największym i najcięższym z jego wszystkich elementów, wiążącym wszystkie jego podzespoły.

Mechaniczne pompy wtryskowe: pompa sekcyjna

Sekcyjna pompa wtryskowa jest zespołem kilku pomp wtryskowych, mieszczących się we wspólnej obudowie.

Rozrząd

Dzięki niemu otwierają się i zamykają zawory nie tylko we właściwych cylindrach, ale także w najodpowiedniejszych momentach.

Pompa oleju

Zadaniem pompy jest dostarczenie silnikowi oleju pod odpowiednim ciśnieniem do układu hamowania.

Mechaniczne podnośniki samochodowe

Są one zazwyczaj lekkie, o bardzo prostej konstrukcji, a ich zasadniczym przeznaczeniem jest unoszenie samochodu podczas doraźnych napraw lub wymiany koła.

Hydrauliczny kolumnowy podnośnik samochodowy

Do podnoszenia bardzo ciężkich pojazdów stosuje się kolumnowe podnośniki hydrauliczne. Przy niewielkich wymiarach mają one bardzo duży udźwig, dochodzący nawet do kilkunastu tysięcy kilogramów.

Hydrauliczny podnośnik samochodowy (tzw. żaba)

Najpowszechniej stosowanym podnośnikiem warsztatowym jest tzw. żaba. Jest to urządzenie, składające się ze stalowej ramy na kółkach w której osadzone jest obrotowo specjalne ramię, sterowane siłownikiem hydraulicznym.

Pompa wodna

Pompa wodna jest jednym z najważniejszych elementów elementów silnika spalinowego, chłodzonego cieczą. Wymusza on obieg cieczy chłodzącej, co znacznie podnosi jego efektywność.

Klucz nasadowy

Klucze nasadowe należą do podstawowych narzędzi, służących do napraw samochodów. Z uwagi na swoją budowę są przydatne zwłaszcza do odkręcania zapieczonych śrub i nakrętek.

Hyundai rusza na podbój segmentu premium


Hyundai Motor Company zaprezentował szkice sedana Grandeur, znanego Koreą pod nazwą Azera. Modelem tym producent aspiruje do segmentu premium.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego zajmie się transportem międzynarodowym

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejmie dotychczasowe kompetencje ministra infrastruktury w zakresie międzynarodowego transportu drogowego - poinformował wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz. Przewoźnicy mają nie odczuć zmian.

Przyciemnianie szyb - zrób to sam cz. 2


Zapraszam do drugiej części poradnika dotyczącego obklejania szyb folią. Mamy już przygotowane wcześniej (cz.1) kawałki folii odpowiadające kształtem do naszych szyb. Czas przejść do meritum.

Techniki driftingu cz.1.


Wszyscy profesjonalni zawodnicy driftingowych zmagań wiedzą, że nie wystarczy zaciągnąć hamulec ręczny i cieszyć się efektem. Na torze trzeba pokazać prawdziwe umiejętności oraz techniki pozwalające na jak najbardziej efektowny i długi kontrolowany poślizg.

Jak sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych?

Liczbę punktów karnych można sprawdzić zgłaszając się na komendę policji właściwej dla miejsca naszego zameldowania. Policja prowadzi ewidencję kierowców, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego.

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Choć szkół nauki jazdy jest w Polsce wiele, tylko nieliczne z nich oferują osobom niepełnosprawnym możliwość przeszkolenia wymaganego do zdobycia prawa jazdy. A prawo jazdy, to dla wielu osób z dysfunkcją narządów ruchu, często jest niezbędne do życia.

Kolizja czy wypadek drogowy?

Mówiąc o zdarzeniu drogowym często posługujemy się pojęciami kolizja lub wypadek drogowy. Kiedy mamy do czynienia z kolizją, a kiedy z wypadkiem?

Nowe Centrum Infiniti w Katowicach


Importer marki – Grupa PGD – zdecydowała, że nowy salon Infiniti powstanie w Katowicach. Punkt dilerski Infiniti powstał w biurowcu „Business Point” zlokalizowanym w samym centrum aglomeracji śląskiej, obok „Silesia City Center”.

Swift zdobył nagrodę “Samochód Roku 2011” RJC


Nowy Swift otrzymał nagrodę „Samochód Roku 2011” RJC podczas Konferencji Japońskich Naukowców i Dziennikarzy Motoryzacyjnych, która odbyła się w Japonii.

Technologia Fiata nagrodzona w USA


Technologia MultiAir opracowana przez Fiat Powertrain Technologies (FPT) zdobywa nagrody za oceanem. Amerykańskie czasopismo „Popular Science" nominowało technologię MultiAir do nagrody „Najlepsza z nowości" 2010 („Best of What's New" 2010).

Nissan Ellure

Na targach w Los Angeles Nissan zaprezentował nowy samochód koncepcyjny o nazwie Ellure. Być może auto wyznaczy nowe trendy w stylizacji kolejnych modeli producenta.

Infiniti M35h wiosną wejdzie do sprzedaży


Wiosną 2011 roku wejdzie do sprzedaży najnowsza hybryda Infiniti o nazwie M35h. Auto oprócz zastosowanego napędu różnić się będzie od modelu M35 zawieszeniem i dodatkowym zestawem wskaźników.

Peugeot 206: montaż aluminiowych pedałów

Mogłoby się okazać, że kupując oryginalne aluminiowe pedały nie będzie problemu z ich montażem. Jednak okazuje się, że cały proces będzie wymagać dużo cierpliwości. W poradniku tym, dowiesz się jak najszybciej i najsprawniej przeprowadzić całą wymianę.

Peugeot 206: wymiana kierownicy

W poradniku tym, przeprowadzimy wymianę kierownicy w modelu 206. Nasze auto jest z 2003 roku. Mając zdemontowaną kierownicę, postaramy się również zamontować przełącznik zespolony.

Na czym polega pierwsza pomoc?

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdej osoby, która znajduje się w pobliżu wypadku. Podpowiadamy, do czego jesteśmy zobowiązani w rozumieniu prawa, a czego nie powinniśmy robić.

Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Często słyszymy o konsekwencjach, które możemy ponieść udzielając pierwszej pomocy w sposób nieprofesjonalny. Czy warto zatem próbować? Co grozi nam za ewentualne pogorszenie stanu ofiary na skutek naszych działań w trakcie udzielania pierwszej pomocy?

Nowa Impreza, już nie przypomina Lanosa


Na targach w Los Angeles Subaru zaprezentowało koncepcyjną wersję następnej generacji modelu Impreza.

Ubezpieczenie OC a kupno i sprzedaż auta - poradnik

Zarówno kupujący jak i sprzedający ma swoje prawa i obowiązki związane z polisą OC, których dopełnienie pozwoli ustrzec się przed ewentualnymi problemami. W naszym serwisie dowiesz się jak postępować właściwie.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Poradnik

Zarówno kupując jak i sprzedając samochód warto wiedzieć jakie dane są niezbędne do umieszczenia w umowie, gdyż może to nas uchronić przed ewentualnymi problemami.

Darowizna samochodu - krok po kroku

Przeniesienie praw własności samochodu może się odbyć nie tylko drogą kupna, ale również darowizny. W obu przypadkach trzeba ściśle przestrzegać obowiązujących zasad i terminów.

Audi RS3 Sportback – kompakt na sterydach


Audi przygotowało sportową odmianę modelu A3. Samochód ma napęd na cztery koła i turbodoładowany silnik, który wcześniej był montowany w Audi TT-RS.

Peugeot 206: zmiana podświetlenia panelu Climatronic


Wymieniając podświetlenie w naszym Peugeocie, warto również zrobić to w panelu Climatronic. Efekt końcowy, jaki uzyskamy jest bardzo zadowalający, co więcej będziemy mieć wszystko w jednym kolorze.

REKLAMA