REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wakacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samochodem na weekend: Karpacz - poradnik

Wycieczka samochodowa w rejony Karpacza to nie tylko białe szaleństwo na Śnieżce czy Białym Jarze. Będąc na urlopie z dziećmi warto udać się do Muzeum Zabawek w Karpaczu, które zainteresuje z pewnością najmłodszych uczestników podróży. Po drodze do muzeum, nieopodal hotelu „Piecuch”, będziemy mieli okazje zetknąć się z osobliwym zjawiskiem fizycznym.

Samochodem na narty: Austria

Przed wyjazdem samochodem na narty do Austrii warto zapoznać się przepisami ruchu drogowego, a także z zasadami dotyczącymi przewożonego sprzętu. Podstawową sprawą jest kupno winiety – nawet umieszczenie jej po niewłaściwej stronie szyby, jest powodem do wystawienia mandatu.

Samochodem na narty: Czechy

Wyjazd na narty do Czech wymaga odpowiedniego wyposażenia naszego samochodu. Według nowych przepisów, od 1 listopada do 31 marca, na określonych trasach obowiązuje nakaz jazdy w oponach zimowych.

Samochodem na narty: Francja

Przygotowując się na wyjazd narciarski do Francji własnym samochodem, musimy pamiętać, że we Francji to pieszy jest na pozycji uprzywilejowanej w świetle przepisów ruchu drogowego. Wysokość mandatów także nie należy do najniższych w Europie.

REKLAMA

Samochodem na narty: Słowacja

Przed wyjazdem na narty w słowackie kurorty zaczerpnijmy niezbędnych informacji na temat obowiązujących tam przepisów o ruchu drogowym. Posiadanie kamizelki odblaskowej w kabinie kierowcy jest na terenie kraju naszych sąsiadów obligatoryjne – inaczej niż w przypadku większości krajów europejskich.

Wyjazd do Srebrnej Góry: poradnik


Srebrna Góra jest atrakcyjna turystycznie, położona w województwie dolnośląskim. Usytuowana jest w Kotlinie Kłodzkiej, na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Najbliżej znajdującymi się miastami regionu są - Nowa Ruda i Ząbkowice Śląskie.

Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. II

Zapraszamy do drugiej trasy wycieczki po pojezierzu Drawskim. Wyjeżdżamy z Czaplinka, który niegdyś nazywany był Tempelburgiem. Z miasta Templariuszy udamy się Szczecinka, aby pozwiedzać licznie zgromadzone tam zabytki.

Samochodem na weekend: Elbląg – Krynica Morska

Weekendowy wyjazd, który zaczniemy w Elblągu, wiódł będzie przez terytorium Mierzei Wiślanej. Po przejeździe przez Nowy Dwór Gdański i Stegnę, będziemy delektować się mozaiką nadmorskiego krajobrazu. Ukoronowaniem wyprawy będzie widok Morza Bałtyckiego widziany z perspektywy latarni w Krynicy Morskiej.

REKLAMA

Samochodem na weekend: Gardna Wielka – Kluki

Trasa wycieczki przeprowadzona jest po terytorium Słowińskiego parku Narodowego. W Czołpinie wejdziemy na zabytkową latarnie morską a w Klukach będziemy mogli podziwiać skansen wsi Słowińskiej.

Ford Galaxy: jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Ford Galaxy to jeden z najpopularniejszych minivanów. W ofercie Galaxy znajdziemy szeroką gamę jednostek napędowych oraz trzy odmiany wyposażenia. Podpowiadamy wersję Forda Galaxy, na którą warto się zdecydować.

Test Renault Scenic: Grunt to rodzinka


Trzecia generacja Renault Scenic nie rozczaruje fanów aut tego segmentu. Najnowszy Scenic jest bardzo funkcjonalny, lepiej wykończony niż poprzednik i nadal bardzo komfortowy.

Szlak Zamków Gotyckich: Z Bytowa aż po Ryn cz. I

Szlak Zamków Gotyckich to łącznie 642 kilometrowa trasa, prowadząca po najbardziej atrakcyjnych zamkach biskupich, kapitulnych i krzyżackich. Wycieczka objazdowa samochodem po szlaku łączy w sobie walory turystyczne, rekreacyjne i krajoznawcze. Pierwszy etap wycieczki wiedzie z Bytowa do Malborka.

Szlak Zamków Gotyckich: Lidzbark Warmiński – Kętrzyn – Ryn

Trasę wycieczki objazdowej po Zamkach Gotyckich rozpoczynamy od Lidzbarka Warmińskiego, nazywanego „Wenecją Północy”. Następnie udamy się do Kętrzyna i Rynu, aby w scenerii Wielkich Jezior Mazurskich podziwiać piękno krzyżackich zamków.

Szlak Zamków Gotyckich: Z Bytowa aż po Ryn cz. II

II etap Szlaku Zamków Gotyckich będzie ciągnął się przez Sztum, Kwidzyn, Nidzicę, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn aż po Ryn. Owy odcinek to przeszło 360 kilometrów trasy pełnej zamków krzyżackich i bogatej fauny i flory Warmii i Mazur. Cały szlak Zamków Gotyckich rozpoczyna się w Bytowie w województwie pomorskim i mierzy 642 kilometry.

Szlak Zamków Gotyckich: Kwidzyn - Nidzica - Olsztyn

Proponowana trasa prowadzi z Kwidzyna do Olsztyna. Po drodze zatrzymamy się w Nidzicy, która nie bez powodu nazywana jest „Bramą Warmii i Mazur”. Odcinek Szlaku Zamków Gotyckich pokaże nam dwa oblicza województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Przejazd malowniczą trasą zajmie nam ok. 3,5 godziny.

Szlak Zamków Gotyckich: Gniew - Malbork – Sztum

Podróż szlakiem samochodowym trasą Gniew – Malbork – Sztum to sposób na historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji. Cała trasa liczy niespełna 100 kilometrów i rozpoczyna się wśród malowniczego krajobrazu powiatu tczewskiego.

Szlak Zamków Gotyckich: Bytów – Człuchów - Nowe

Proponujemy podróż samochodowym szlakiem prowadzącym przez Bytów, Człuchów i Nowe. Szlak zapewnia zwiedzenie zabytkowych zamków krzyżackich oraz muzeów. Wycieczkę rozpoczynamy od miasta położonego w sercu Kaszub.

Samochodem na weekend: rejon Smołdzina


Nie wykupując biletu lotniczego możemy poczuć gorący piasek pustyni… mowa tutaj o zlokalizowanych niedaleko Smołdzina w województwie pomorskim ruchomych wydmach, które rozciągają się na terytorium Słowińskiego Parku Narodowego.

Samochodem na weekend: Stężyca

Podróżując samochodem po Kaszubach warto zawitać na dłużej w gminie Stężyca. W szymbarskim Centrum Edukacji i Promocji Regionu będziemy oglądać takie atrakcje jak: Stół Noblisty, Dom Sybiraka czy też Bunkier Gryfa. Od turystycznej mekki Kaszub, jest niespełna godzina drogi do Morza Bałtyckiego.

Podpowiadamy jak można ciekawie spędzić weekend w Sulęczynie

Sulęczyno jest kwintesencją Kaszub – obfituje w dziką przyrodę, regionalną kulturę oraz historyczne zabytki. Nie pozostaje nam nic innego jak zatankować samochód do pełna i ruszyć na podbój „ojczyzny Kaszubów”.

Samochodem na weekend: Gniewino

Gmina Gniewino położona jest na północy województwa pomorskiego, w powiecie wejherowskim. Region należy do niezwykle malowniczego Pobrzeża Kaszubskiego. Dodatkową zaletę stanowi jego położenie – zaledwie 4 kilometry dzieli go od północnej granicy Morza Bałtyckiego.

Samochodem na weekend: Słupsk - poradnik

Słupsk to miasto atrakcyjne przynajmniej z dwóch powodów: z jednej strony jest to bogata historia miasta a z drugiej jego atrakcyjne położenie geograficzne. Na jego terenie od zarania dziejów ścierały się wpływy Kaszubów, Pomorzan, Niemców i Polaków. Poznajmy historię Triny Papistin, która jest jednym z symboli tego miasta.

Muzeum Parowozowni w Wolsztynie

Wolsztyn jest miastem kojarzonym z Muzeum Parowozowni, którego ekspozycja stanowi przekrój przez historię polskiej kolei. Jest to idealne rozwiązanie w sam raz dla turystów chcących odetchnąć od zwiedzania terenów rozciągających się pomiędzy Jeziorem Wolsztyńskim a Berzyńskim.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach


Gratką dla fanów motoryzacji będzie z pewnością Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach i ekspozycja ukazująca początek zakładów starachowickich. Jej drugim skrzydłem jest fabryka zbrojeniowa powstała w latach 1921-1927. Ekspozycja, która została zbudowana na gruzach dawnej fabryki samochodów, posiada w swojej kolekcji Stara 266R – uczestnika X Rajdu Paryż Dakar.

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Miłośnikom szerokich ekspozycji muzealnych rekomendujemy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa znajdujące się w Jaworzynie Śląskiej. Do znajdujących się tam eksponatów zaliczają się nie tylko zabytkowe lokomotywy czy parowozy. O wartości ekspozycji świadczą eksponaty pokroju Harleya Davidsona, pochodzącego z 1924 roku. Fani zabytkowych samochodów również będą mogli zawiesić oko na ciekawych modelach.

Samochodem na weekend: Zielona Góra


Zielona Góra to miasto położone w zachodniej Polsce. Na jej terenie możemy podziwiać liczne pomniki przyrody. Do najciekawszych miejsc można zaliczyć palmiarnię, której najcenniejszym okazem jest daktyl kanaryjski.

Co warto zwiedzić w Lanckoronie?

Lanckorona to miejscowość usytuowana na południowo-wschodnich zboczach Lanckorońskiej Góry. Jej duże walory krajoznawcze od zawsze inspirowały malarzy i artystów.

Jura Krakowsko – Częstochowska: Żarki

Wartym zobaczenia rejonem Jury Krakowsko – Częstochowskiej są Żarki. Bogactwo lasów na tle jurajskich ostańców sprzyja rekreacji i turystyce. Ciekawym szlakiem regionalnym jest Szlak Zagród Agroturystycznych, który prowadzi przez Ostrów, Przybynów i Zaborze.

Województwo lubuskie: Park Narodowy „Ujście Warty”

Na terytorium województwa lubuskiego rozciąga się Park Narodowy „Ujście Warty”. Jest rozciągnięty na powierzchni 8 tys. hektarów. Park charakteryzuje się podmokłymi terenami, wierzbowymi zaroślami czy też rozległymi łąkami.

Województwo zachodniopomorskie: Drawsko Pomorskie

Drawsko Pomorskie usytuowane jest w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim. O jego atrakcyjności świadczy nie tylko malownicza rzeźba terenu, ale również duża liczba zabytków.

Województwo zachodniopomorskie: Cedynia

Podczas wycieczki objazdowej po województwie zachodnio – pomorskim, przynajmniej z dwóch powodów warto odwiedzić Cedynię. Pierwszy – to jej wartość historyczna, która wyraża się w licznych zabytkach. Drugim powodem jest jej położenie geograficzne, które daje możliwość przekroczenia zachodniej granicy.

Województwo zachodniopomorskie: Białogard

Podróżując samochodem po województwie zachodniopomorskim będziemy mieli okazję zagłębić się w historię tego regionu. Jednym z historycznych zabytków Białogardu jest Brama Wysocka, wzniesiona na początku XIV wieku.

Województwo zachodniopomorskie: Barlinek

Barlinek jest miastem położonym w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim. Atrakcyjności temu regionowi dodaje Jezioro Barlineckie i rzeka Młynówka.

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Powierzchnia Parku zajmuje obszar 4410 hektarów, natomiast otulina parku ma powierzchnię 25 812 hektarów, wraz z Zalewem Wiślanym. Terytorium Parku znajduje się na obszarze województwa pomorskiego.

Park Krajobrazowy Doliny Słupi

Park Krajobrazowy Doliny Słupi jest jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Zajmuje powierzchnię 37 040 hektarów. Wraz ze swoją otuliną jego powierzchnia wynosi 83 170 ha. Park Krajobrazowy rozciąga się nad środkowym biegiem rzeki Słupi - od miejscowości Soszyca do drogi Krępa-Łosino.

Pałace Polski: Działoszyn

Pałac w Działoszynie znajduje się na tarasie zalewowym Warty. Wzniesiony jest na sztucznym nasypie, który wzmocniono częściowym obmurowaniem. Tradycja mówi , że stała tu kiedyś pogańska świątynia. Sam budynek zbudowany jest na planie prostokąta o wymiarach 32 x 9,5 m.

Pałace Polski: Borowno

Borowno jest to wieś leżąca na Wyżynie Wieluńskiej, tuż przy granicy z Niecką Nidziańską. Jeżeli wybierzemy się w ten region Polski to będziemy mogli zwiedzić zespół pałacowo - parkowy w Borownie.

Pałace Polski: Balice

We wsi Balice, znajdującej się nieopodal Krakowa, znajdziemy zabytkowy pałac pochodzący z XVI wieku. Miejscowość rozpropagowana jest dzięki znajdującemu się na jej terenie Portowi Lotniczemu.

Kaszubski Park Krajobrazowy

Kaszubski Park Krajobrazowy to obok Tucholskiego Parku Krajobrazowego czy Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego jeden z bardziej atrakcyjnych terenów Pomorza.

Jakie czynności wykonać w razie wypadku w górach?

Największym wrogiem każdego trapera i turysty jest gęsta mgła. Często sprawia, że gubimy orientację w terenie i nie możemy odnaleźć znakowanego szlaku. Wówczas lepiej rozbić biwak i wezwać pomoc, ponieważ zejście w dół możemy przypłacić utratą zdrowia bądź życia.

Beskid Śląski – Skrzyczne

Największym szczytem polskiej części Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne. Znajduje się na wysokości 1257 m n.p.m. polskiej części Beskidu. Na jego stromy wierzchołek można wjechać kolejką krzesełkową tudzież pokonać różnice wysokości górskim szlakiem.

Beskid Śląski: Malinowska Skała

Malinowska Skała wznosi się na wysokości 1152 metrów n.p.m. i usytuowana jest nieopodal Przełęczy Salmopolskiej. Speleolodzy zdecydowawszy się na eksploracje Jaskini Malinowskiej będą musieli liczyć się z zejściem o umiarkowanej trudności.

Beskid Śląski: Barania Góra

Barania Góra (1220 m) jest drugim co do wielkości wierzchołkiem, leżącym po polskiej stronie Beskidu Śląskiego. To właśnie spod Baraniej Góry wypływa największa rzeka w Polsce - Wisła.

Beskid Mały: Kozy

Nazwa miejscowości pochodzi od stad kóz, które wypasano na tym terenie w XIV wieku. Jeżeli ufać by legendzie, to Tatarzy wybili wielkie stado tych zwierząt, z którego uchowały się tylko dwie sztuki. Dzięki temu po dziś dzień zajmują zaszczytne miejsce w miejskim herbie.

Beskid Mały: Magurka Wilkowicka

Wypoczywając na Magurce Wilkowickiej w Beskidzie Małym będziemy mogli zatrzymać się w schronisku. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na Baranią Górę, Skrzyczne czy Grupę Klimczoka.

Województwo łódzkie: Zgierz


W Zgierzu k. Łodzi możemy delektować się zróżnicowaną rzeźbą terenu. Podróżując samochodem po jego regionie dostrzeżemy piękno Wysoczyzny Łódzkiej. Dla spragnionych mocnych wrażeń miasto oferuje park linowy.

Województwo łódzkie: Przedbórz

W Województwie Łódzkim mamy wiele ciekawych miejsc pokroju Łowicza tudzież Zgierza. Do tej listy należy dopisać także Przedbórz – miejsce wartościowe pod względem przyrodniczym i historycznym.

Województwo łódzkie: Łowicz


Łowicz usytuowany jest w południowo-zachodniej części kotliny Warszawskiej. Jest to region znany nie tylko z produkcji popularnych dżemów. Na jego terenie mieści się skansen Kultury Łowickiej.

Województwo łódzkie: Aleksandrów Łódzki


Wycieczka krajoznawcza po Aleksandrowie Łódzkim będzie wiązać się z historią powstania Łódzkiego Okręgu Przemysłowego. Na jego terenie będziemy mogli podziwiać m.in Domy Tkaczy, które doskonale odzwierciedlają charakter regionu.  

Kujawsko – pomorskie: Kruszwica


Jedną z pereł województwa kujawsko-pomorskiego jest bez wątpienia Kruszwica, która rozciąga się nad zachodnią częścią jeziora Gopło.

REKLAMA