REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlak Zamków Gotyckich: Kwidzyn - Nidzica - Olsztyn

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Szlak Zamków Gotyckich: Kwidzyn - Nidzica - Olsztyn.
Szlak Zamków Gotyckich: Kwidzyn - Nidzica - Olsztyn.

REKLAMA

REKLAMA

Proponowana trasa prowadzi z Kwidzyna do Olsztyna. Po drodze zatrzymamy się w Nidzicy, która nie bez powodu nazywana jest „Bramą Warmii i Mazur”. Odcinek Szlaku Zamków Gotyckich pokaże nam dwa oblicza województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Przejazd malowniczą trasą zajmie nam ok. 3,5 godziny.

Jak dojechać ?

REKLAMA

Z Wrocławia trasą 15 i E261 przez Trzebnicę, Krotoszyn, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Bydgoszcz, Grudziądz. Odległość jaką pokonamy do Kwidzyna to 379 km.

Z Warszawy trasą 10 przez Płońsk, Sierpc, Rypin, Brodnicę i Jabłonowo Pomorskie. Odległość do Kwidzyna równa jest 253 km.

Przebieg trasy

Kwidzyn znajduje się 39 kilometrów na południe od Malborka. To właśnie w tym mieście należącym do województwa pomorskiego rozpoczynamy trasę wiodącą Szlakiem Zamków Gotyckich. Największą atrakcją zamku jest wieża latrynowa zwana gdaniskiem, pochodząca z 1384 roku. Ustawiona jest 50 metrów przed zachodnim skrzydłem zamku. Z zamkiem łączy ją pięcioprzęsłowy ganek. Wejście do aktualnie znajdującego się tam Muzeum Zamkowego wyniesie nas siedem złotych. Bilet ulgowy będzie kosztował pięć złotych. Będziemy mogli skorzystać także z usług przewodnika za cenę 46 złotych. W sezonie muzeum czynne jest od 9 do 17 we wszystkie dni z wyjątkiem poniedziałku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Wyjazd do krainy win - samochodem do Burgundii i Szampanii

REKLAMA

Z Kwidzyna kierujemy się w stronę Iławy, drogą nr 521, następnie trasą nr 7 przez Ostródę do Nidzicy. Odcinek ten pokonamy orientacyjnie w 2,5 godziny. Przekraczając granicę miasta nazywanego „Bramą do Warmii i Mazur”, przekroczymy symboliczną granicę województwa pomorskiego z warmińsko-mazurskim. Zamek w Nidzicy to krzyżacka warownia, która poza muzealną ekspozycją mieści na swoim terenie centrum biznesu i rozrywki.

Oferta kulturalna jest tam nad wyraz bogata, do naszej dyspozycji będzie : Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego, pracownia rzeźby i biblioteka miejska. Z Zamkiem sąsiadują tereny okalane przez XIX-wieczny park.

Z Nidzicy kierujemy się trasą nr 7/E77 w kierunku północnym, aby po 56,9 km znaleźć się na ostatnim etapie podróży, Olsztynie. Znajdujący się nad Łyną zamek jest typowym przykładem architektury gotyckiej. Warto wiedzieć, że w latach 1516-1519 oraz 1520-1521 administratorem zamku był Mikołaj Kopernik.

Pozostałością po jego obecności jest tablica astronomiczna, przeznaczona do wskazywania równonocy wiosennej i jesiennej. Można ją obejrzeć na jednej ze ścian zamkowego krużganka. W muzealnej sali będziemy mogli obcować z historią w niekonwencjonalny sposób, czyli przywdziewając zbroję rycerską. Warunkiem jest pojawienie się w zamku w niedzielę, ponieważ tylko w ten dzień jest ku temu sposobność w ramach akcji „Niedziela w muzeum”.

Baza noclegowa

W Kwidzynie nie będziemy mogli narzekać na brak wolnych miejsc w hotelach czy pensjonatach. Jeśli po godzinach zwiedzania Zamku zapragniemy wypocząć w ciszy, to 8 km od Kwidzyna znajduje się hotel „Biały Dwór” . Pokój w zabytkowym dworku, uplasowanym w sąsiedztwie Szlaku Bursztynowego, kosztuje od 150 złotych za osobę. Na skrzyżowaniu dróg 524 i 521 w XVII-wiecznym dworku, za nocleg zapłacimy podobną sumę. Nidzica posiada miejsca noclegowe w hotelu „Gregorovius”, który znajduje się w jednej z części zamku.

Zobacz też: Kupujemy namiot

Dwuosobowy pokój to koszt 190 złotych za dobę. Dla bardzo wymagających podróżników istnieje możliwość wynajęcia „Komnaty Mistrza”, której koszt wynosi 210 zł/doba. Za pokój dwuosobowy w olsztyńskim „Hotelu pod Zamkiem” będziemy musieli zapłacić 200 zł. Hotele 3-gwiazdkowe kosztują już o średnio 100 złotych więcej w przypadku pokoi 1- oraz 2-osobowych. Jeśli podróżując trasą Zamków Gotyckich nie zależy nam na luksusach, to zachęcamy do skorzystania z oferty okolicznych pensjonatów, będą dużo tańsze, ale równie przytulne.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA