Szlak Zamków Gotyckich: Kwidzyn - Nidzica - Olsztyn
REKLAMA
REKLAMA
Jak dojechać ?
REKLAMA
Z Wrocławia trasą 15 i E261 przez Trzebnicę, Krotoszyn, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Bydgoszcz, Grudziądz. Odległość jaką pokonamy do Kwidzyna to 379 km.
Z Warszawy trasą 10 przez Płońsk, Sierpc, Rypin, Brodnicę i Jabłonowo Pomorskie. Odległość do Kwidzyna równa jest 253 km.
Przebieg trasy
Kwidzyn znajduje się 39 kilometrów na południe od Malborka. To właśnie w tym mieście należącym do województwa pomorskiego rozpoczynamy trasę wiodącą Szlakiem Zamków Gotyckich. Największą atrakcją zamku jest wieża latrynowa zwana gdaniskiem, pochodząca z 1384 roku. Ustawiona jest 50 metrów przed zachodnim skrzydłem zamku. Z zamkiem łączy ją pięcioprzęsłowy ganek. Wejście do aktualnie znajdującego się tam Muzeum Zamkowego wyniesie nas siedem złotych. Bilet ulgowy będzie kosztował pięć złotych. Będziemy mogli skorzystać także z usług przewodnika za cenę 46 złotych. W sezonie muzeum czynne jest od 9 do 17 we wszystkie dni z wyjątkiem poniedziałku.
Zobacz też: Wyjazd do krainy win - samochodem do Burgundii i Szampanii
REKLAMA
Z Kwidzyna kierujemy się w stronę Iławy, drogą nr 521, następnie trasą nr 7 przez Ostródę do Nidzicy. Odcinek ten pokonamy orientacyjnie w 2,5 godziny. Przekraczając granicę miasta nazywanego „Bramą do Warmii i Mazur”, przekroczymy symboliczną granicę województwa pomorskiego z warmińsko-mazurskim. Zamek w Nidzicy to krzyżacka warownia, która poza muzealną ekspozycją mieści na swoim terenie centrum biznesu i rozrywki.
Oferta kulturalna jest tam nad wyraz bogata, do naszej dyspozycji będzie : Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego, pracownia rzeźby i biblioteka miejska. Z Zamkiem sąsiadują tereny okalane przez XIX-wieczny park.
Z Nidzicy kierujemy się trasą nr 7/E77 w kierunku północnym, aby po 56,9 km znaleźć się na ostatnim etapie podróży, Olsztynie. Znajdujący się nad Łyną zamek jest typowym przykładem architektury gotyckiej. Warto wiedzieć, że w latach 1516-1519 oraz 1520-1521 administratorem zamku był Mikołaj Kopernik.
Pozostałością po jego obecności jest tablica astronomiczna, przeznaczona do wskazywania równonocy wiosennej i jesiennej. Można ją obejrzeć na jednej ze ścian zamkowego krużganka. W muzealnej sali będziemy mogli obcować z historią w niekonwencjonalny sposób, czyli przywdziewając zbroję rycerską. Warunkiem jest pojawienie się w zamku w niedzielę, ponieważ tylko w ten dzień jest ku temu sposobność w ramach akcji „Niedziela w muzeum”.
Baza noclegowa
W Kwidzynie nie będziemy mogli narzekać na brak wolnych miejsc w hotelach czy pensjonatach. Jeśli po godzinach zwiedzania Zamku zapragniemy wypocząć w ciszy, to 8 km od Kwidzyna znajduje się hotel „Biały Dwór” . Pokój w zabytkowym dworku, uplasowanym w sąsiedztwie Szlaku Bursztynowego, kosztuje od 150 złotych za osobę. Na skrzyżowaniu dróg 524 i 521 w XVII-wiecznym dworku, za nocleg zapłacimy podobną sumę. Nidzica posiada miejsca noclegowe w hotelu „Gregorovius”, który znajduje się w jednej z części zamku.
Zobacz też: Kupujemy namiot
Dwuosobowy pokój to koszt 190 złotych za dobę. Dla bardzo wymagających podróżników istnieje możliwość wynajęcia „Komnaty Mistrza”, której koszt wynosi 210 zł/doba. Za pokój dwuosobowy w olsztyńskim „Hotelu pod Zamkiem” będziemy musieli zapłacić 200 zł. Hotele 3-gwiazdkowe kosztują już o średnio 100 złotych więcej w przypadku pokoi 1- oraz 2-osobowych. Jeśli podróżując trasą Zamków Gotyckich nie zależy nam na luksusach, to zachęcamy do skorzystania z oferty okolicznych pensjonatów, będą dużo tańsze, ale równie przytulne.
REKLAMA
REKLAMA