REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlak Zamków Gotyckich: Lidzbark Warmiński – Kętrzyn – Ryn

Kajetan Puszek
Podziwiaj zamki w scenerii Wielkich Jezior Mazurskich. Fot. Hyundai
Podziwiaj zamki w scenerii Wielkich Jezior Mazurskich. Fot. Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

Trasę wycieczki objazdowej po Zamkach Gotyckich rozpoczynamy od Lidzbarka Warmińskiego, nazywanego „Wenecją Północy”. Następnie udamy się do Kętrzyna i Rynu, aby w scenerii Wielkich Jezior Mazurskich podziwiać piękno krzyżackich zamków.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Gdańska trasą E77 i 513 przez Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Pasłęk i Ornetę. Do Lidzbarka dojeżdżamy w niecałe 2 godziny i 40 minut. Z Katowic drogą E75 przez Częstochowę, Łódź, Płońsk, Mławę, Nidzicę, Olsztyn. Trasę pokonuje się w granicach 8 godzin.

Podróż

REKLAMA

Lidzbark Warmiński to miasto o bogatej faunie i florze. Położone jest w sercu województwa warmińsko-mazurskiego, w odległości 48 kilometrów od Olsztyna i ok. 30 km od północnej granicy państwa. W Dolinie rzeki Symsarny znajduje się park krajobrazowy, który stwarza możliwość skorzystania ze ścieżki turystycznej, wiodącej wzdłuż rzeki.

Zamek Lidzbarski wzniesiony w latach 1350-1401 związany jest z trzema wybitnymi nazwiskami. Najbardziej zasłużonym z tej trójcy jest Mikołaj Kopernik, który zamieszkiwał zamek w latach 1495-1496 i 1503-1510. To właśnie tutaj napisał zarys swojego dzieła "Komentarzyk o hipotezach ruchów niebieskich" oraz przełożył z greki na łacinę Teofilakta Symokattę - "Listy obyczajowe, sielskie i miłosne". Drugą osobistością związaną z zamkiem jest Stanisław Hozjusz – teolog i poplecznik papieża Piusa IV. To właśnie z okresu jego panowania pochodzi herb Medyceuszy i Hozjusza, który możemy współcześnie oglądać na zamkowych krużgankach. Trzecim nazwiskiem związanym z zamkiem w Lidzbarku jest poeta Ignacy Krasicki, który opuścił zamek w 1794 roku. Dla upamiętnienia poety w każdym roku odbywa się impreza pod hasłem „Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry”. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17 (1 czerwca-30 września). Od 1 października do 30 maja czynne jest od 10 do 16.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

REKLAMA

Z Lidzbarku kierujemy się do Kętrzyna. Najlepiej jest jechać trasą nr 51 i 592, wówczas dojedziemy na miejsce w 1, 10h. Kętrzyn położony jest na granicy Warmii i Mazur. Miasto stanowi świetną bazę wypadową do Węgorzewa, Mrągowa, Bartoszyc i Giżycka.

Zamek powstał w II poł. XIV wieku. Na przestrzeni wieków był przebudowywany. W obecnym wyglądzie zamku funkcjonuje Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego z interesującymi zbiorami regionalnymi. Na terenie muzeum można przyjrzeć się rzeźbie gotyckiej i barokowej, podziwiać kolekcję mebli oraz archiwum z zakresu historii regionu oraz zbiór publikacji poświęconych tematyce regionalnej. Można także zobaczyć Galerię Przyjaciół, która jest prezentacją polskiej sztuki współczesnej. Jeżeli odwiedzimy Kętrzyn w sezonie, to będziemy mogli zwiedzać powierzchnie muzealne od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17 oraz w poniedziałki 9-16. Poza sezonem muzeum funkcjonuje w godzinach 9-15 (poniedziałki), a od wtorku do niedzieli 9-16. 

Zobacz również: Śladami sommelierów: Winnica w Paczkowie

Ostatnim przystankiem trasy jest Ryn, na którego terenie rozciąga się zamek, wzniesiony XIV/ XV wieku. Jednym z pierwszych komturów zamku był Konrad Wallenrod, znany bohater z utworu A. Mickiewicza. Na zamku oprócz części muzealnej funkcjonuje czterogwiazdkowy hotel „Zamek Ryn” – jest tam 140 pokoi, z czego 20 o podwyższonym standardzie. W Rynie zachęcamy także do zwiedzenia wiatraku holenderskiego oraz młyna. Miasto jest końcowym przystankiem szlaku Zamków Gotyckich, prowadzącego od Bytowa, przez m.in. Malbork, Kwidzyn, Nidzicę. Jest to szlak samochodowy, który można penetrować w dowolnych konfiguracjach.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA