REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlak Zamków Gotyckich: Z Bytowa aż po Ryn cz. II

Kajetan Puszek
Podziwiaj bogatą faunę i florę Warmii i Mazur. Fot. Hyundai
Podziwiaj bogatą faunę i florę Warmii i Mazur. Fot. Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

II etap Szlaku Zamków Gotyckich będzie ciągnął się przez Sztum, Kwidzyn, Nidzicę, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn aż po Ryn. Owy odcinek to przeszło 360 kilometrów trasy pełnej zamków krzyżackich i bogatej fauny i flory Warmii i Mazur. Cały szlak Zamków Gotyckich rozpoczyna się w Bytowie w województwie pomorskim i mierzy 642 kilometry.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Warszawy DK 7/E77 przez Płońsk, Mławę, Nidzicę, Olsztynek, Ostródę i Dzierzgoń. Do miejscowości Sztum jest 306 kilometrów. Z Poznania E 261 przez Bydgoszcz, Grudziądz, Kwidzyn. Jest to odległość 264 km do miejscowości Sztum.

Atrakcje, fauna i flora

REKLAMA

Podróżując po miejscowości Sztum będziemy pod wrażeniem nie tylko średniowiecznej zabudowy Zamku i związanych z historią uroczystości, takich jak turnieje i pokazy rycerskich walk. Sztumska fauna i flora zrobi na nas ogromne wrażenie, a to za sprawą aż czterech znajdujących się tam rezerwatów, które cechują się niezniszczonymi lasami oraz dużą ilością zwierzyny łownej. Po zwiedzaniu zabytków można zrobić sobie przerwę na rekreacyjny spacer po lesie.

Kwidzyn przyciąga turystów charakterystyczną wieżą latrynową, pochodzącą z 1384 roku. Na jej terenie zorganizowane jest muzeum. W terenach usytuowanych w pobliżu zamku znajdziemy szereg restauracji i barów, np. „Biały Dwór”, ulokowany na ulicy Podzamcze, czy restauracja „Barbara”, umiejscowiona na ul. Chopina. Przejeżdżając „Bramę Warmii i Mazur” znajdziemy się na pograniczu Pojezierza Olsztyńskiego i Równiny Mazurskiej. Poza zamkiem Nidzickim warto poświęcić jeden dzień na eksplorację stanowisk archeologicznych w postaci cmentarzysk, kurhanów, wałów granicznych. Ponadto ważnym zabytkiem jest kościół św. Wojciecha, zbudowany w XIV wieku. Do bardziej niekonwencjonalnych zabytków zalicza się powstały w 1868 roku budynek browaru, którego pierwotna nazwa brzmiała "Schlossbrauerei Neidenburg".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Samochodem na weekend: okolice Torunia

REKLAMA

Niecałe dwa kilometry od centrum Nidzicy, we wsi Tatary, znajduje się kamień tatarski. Jest to wielki głaz narzutowy o obwodzie 1900 cm, długości 6,5m, szerokości 4 m i wysokości 1,8 m. Według legendy, kula tkwiąca w kamieniu śmiertelnie ugodziła tatarskiego wodza. Następny przystanek trasy to zamek w Olsztynie. Obejrzymy tam tablicę astronomiczną, którą wykonał Mikołaj Kopernik, będący administratorem zamku w latach 1516-1519 i 1520-1521. Muzeum zamkowe proponuje występy zespołu kameralnego „Pro Musica Antiqua", które odbywają się raz w miesiącu. To miasto położone nad jeziorem Ukiel cechuje się nieskażona przyrodą. Terytorium Olsztyna zalicza się do tzw. „Zielonych Płuc Polski”.

Na Zamku w Lidzbarku eksponowane są zbiory sztuki dawnej regionu oraz wybitne dzieła malarstwa polskiego XX w. Znajdują się tam dzieła takich malarzy jak: Ignacy Krasicki, Julian Fałat, Jan Stanisławski, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski. Ponadto w okolicach murów miejskich znajduje się Wysoka Brama i mury obronne, które są pozostałością po fortyfikacjach miejskich.

Kętrzyn usytuowany jest na skrzyżowaniu szlaków turystycznych prowadzących do Reszla czy Świętej Lipki. Jego lokalizacja pozwala na szybkie przemieszczenie się do Węgorzewa, Mikołajek, Giżycka. Poza Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego znajdują się tam pozostałości kwatery Hitlera – „Wilczy Szaniec”.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka

W Rynie uplasowany jest Zamek, którego jednym z pierwszych komturów był Konrad Wallenrod. 21 lipca 1723 roku Ryn otrzymał prawa miejskie nadane przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. W XI wieku zamek został przebudowany na więzienie. Stylowe kamieniczki miasta ściągają corocznie setki turystów i żeglarzy. Jezioro Ryńskie jest połączone z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Doskonale wypocząć można w licznych ośrodkach wypoczynkowych, na polach namiotowych oraz w portowych przystaniach. W obrębie gminy znajduje się pokrzyżacki kopiec sygnalizacyjny, którego należy szukać koło wsi Orło.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA