REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlak Zamków Gotyckich: Z Bytowa aż po Ryn cz. II

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Podziwiaj bogatą faunę i florę Warmii i Mazur. Fot. Hyundai
Podziwiaj bogatą faunę i florę Warmii i Mazur. Fot. Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

II etap Szlaku Zamków Gotyckich będzie ciągnął się przez Sztum, Kwidzyn, Nidzicę, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn aż po Ryn. Owy odcinek to przeszło 360 kilometrów trasy pełnej zamków krzyżackich i bogatej fauny i flory Warmii i Mazur. Cały szlak Zamków Gotyckich rozpoczyna się w Bytowie w województwie pomorskim i mierzy 642 kilometry.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Warszawy DK 7/E77 przez Płońsk, Mławę, Nidzicę, Olsztynek, Ostródę i Dzierzgoń. Do miejscowości Sztum jest 306 kilometrów. Z Poznania E 261 przez Bydgoszcz, Grudziądz, Kwidzyn. Jest to odległość 264 km do miejscowości Sztum.

Atrakcje, fauna i flora

REKLAMA

Podróżując po miejscowości Sztum będziemy pod wrażeniem nie tylko średniowiecznej zabudowy Zamku i związanych z historią uroczystości, takich jak turnieje i pokazy rycerskich walk. Sztumska fauna i flora zrobi na nas ogromne wrażenie, a to za sprawą aż czterech znajdujących się tam rezerwatów, które cechują się niezniszczonymi lasami oraz dużą ilością zwierzyny łownej. Po zwiedzaniu zabytków można zrobić sobie przerwę na rekreacyjny spacer po lesie.

Kwidzyn przyciąga turystów charakterystyczną wieżą latrynową, pochodzącą z 1384 roku. Na jej terenie zorganizowane jest muzeum. W terenach usytuowanych w pobliżu zamku znajdziemy szereg restauracji i barów, np. „Biały Dwór”, ulokowany na ulicy Podzamcze, czy restauracja „Barbara”, umiejscowiona na ul. Chopina. Przejeżdżając „Bramę Warmii i Mazur” znajdziemy się na pograniczu Pojezierza Olsztyńskiego i Równiny Mazurskiej. Poza zamkiem Nidzickim warto poświęcić jeden dzień na eksplorację stanowisk archeologicznych w postaci cmentarzysk, kurhanów, wałów granicznych. Ponadto ważnym zabytkiem jest kościół św. Wojciecha, zbudowany w XIV wieku. Do bardziej niekonwencjonalnych zabytków zalicza się powstały w 1868 roku budynek browaru, którego pierwotna nazwa brzmiała "Schlossbrauerei Neidenburg".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Samochodem na weekend: okolice Torunia

REKLAMA

Niecałe dwa kilometry od centrum Nidzicy, we wsi Tatary, znajduje się kamień tatarski. Jest to wielki głaz narzutowy o obwodzie 1900 cm, długości 6,5m, szerokości 4 m i wysokości 1,8 m. Według legendy, kula tkwiąca w kamieniu śmiertelnie ugodziła tatarskiego wodza. Następny przystanek trasy to zamek w Olsztynie. Obejrzymy tam tablicę astronomiczną, którą wykonał Mikołaj Kopernik, będący administratorem zamku w latach 1516-1519 i 1520-1521. Muzeum zamkowe proponuje występy zespołu kameralnego „Pro Musica Antiqua", które odbywają się raz w miesiącu. To miasto położone nad jeziorem Ukiel cechuje się nieskażona przyrodą. Terytorium Olsztyna zalicza się do tzw. „Zielonych Płuc Polski”.

Na Zamku w Lidzbarku eksponowane są zbiory sztuki dawnej regionu oraz wybitne dzieła malarstwa polskiego XX w. Znajdują się tam dzieła takich malarzy jak: Ignacy Krasicki, Julian Fałat, Jan Stanisławski, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski. Ponadto w okolicach murów miejskich znajduje się Wysoka Brama i mury obronne, które są pozostałością po fortyfikacjach miejskich.

Kętrzyn usytuowany jest na skrzyżowaniu szlaków turystycznych prowadzących do Reszla czy Świętej Lipki. Jego lokalizacja pozwala na szybkie przemieszczenie się do Węgorzewa, Mikołajek, Giżycka. Poza Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego znajdują się tam pozostałości kwatery Hitlera – „Wilczy Szaniec”.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka

W Rynie uplasowany jest Zamek, którego jednym z pierwszych komturów był Konrad Wallenrod. 21 lipca 1723 roku Ryn otrzymał prawa miejskie nadane przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. W XI wieku zamek został przebudowany na więzienie. Stylowe kamieniczki miasta ściągają corocznie setki turystów i żeglarzy. Jezioro Ryńskie jest połączone z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Doskonale wypocząć można w licznych ośrodkach wypoczynkowych, na polach namiotowych oraz w portowych przystaniach. W obrębie gminy znajduje się pokrzyżacki kopiec sygnalizacyjny, którego należy szukać koło wsi Orło.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA