Samochodem na weekend: Zielona Góra
REKLAMA
REKLAMA
Zielona Góra swoją nazwę zawdzięcza bujnej roślinności, u podnóża której w przeszłości powstała osada rolnicza. Obecnie na jej terenie możemy zobaczyć ponad 260 gatunków drzew i krzewów. Większość osiedli otoczonych jest „zielonymi terenami”. W oczy rzuci się nam także pagórkowate ukształtowanie terenu. Do najbardziej okazałych pomników przyrody zalicza się 800-letni cis przy ul. Kopernika.
REKLAMA
REKLAMA
Zielona Góra otrzymała prawa miejskie w 1323 roku. W średniowieczu miasto związane było z Dolnym Śląskiem. Od XIII wieku ten region przechodzi w ręce czeskie, a później niemieckie. Z XVII- i XVIII-wiecznych przekazów wynika, że w tym okresie ludność polska nosiła jeszcze polsko brzmiące nazwiska. Sytuacja diametralnie zmieniła się przed II wojną światową – liczba ludności spadła do 25 tysięcy. Po wojnie Zielona Góra administracyjnie została przyłączona do województwa poznańskiego.
W XX wieku terytorium Zielonej Góry zamieszkiwali głównie repatrianci zza wschodniej granicy oraz Wielkopolski. Dziś ten atrakcyjnie położony region kraju staje się ważnym ośrodkiem turystycznymi i kulturalnym Polski.
REKLAMA
REKLAMA