REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mandaty i punkty karne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można oszukać policyjny alkomat?

Policyjne alkomaty to nie zabawki, jakie można kupić w internecie. Guma do żucia czy płyn do płukania ust nie zmylą takiego testera. Jeśli zatem kogoś nie przekonuje argument bezpieczeństwa, może przekona go fakt nieuniknionej kary za jazdę na gazie...

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej?

Policyjne kontrole na drodze nie należą do przyjemnych zdarzeń. Policja najczęściej zatrzymuje pojazdy z jakiegoś powodu, którym zwykle jest wykroczenie lub podejrzane zachowanie. Do rzadkości należą kontrole profilaktyczne, prowadzone przez policjantów dla wykrycia np, nietrzeźwych w okolicy przydrożnych pijalni alkoholu.

Co się stanie gdy nie zapłacimy mandatu? Jakie będą konsekwencje?


Płacenie mandatów to nie powód do dumy, ale jeśli już na niego zasłużyliśmy... wtedy nie ma co liczyć, że uda się wymigać, że policja zapomni. Sprawy niezapłaconych na czas mandatów trafiają do urzędów skarbowych, a te mogą zablokować konto, a nawet umówić nas na spotkanie z komornikiem.

Mandaty na drogach osiedlowych i parkingach

Do niedawna w przypadku popełnienia wykroczenia na parkingu hipermarketu czy też na drodze osiedlowej Policja była bezbronna wobec niesubordynowanego kierowcy. Wprowadzone we wrześniu 2011 r. przepisy pozwalają na interwencję.

REKLAMA

Jak powinna wyglądać kontrola drogowa? Co może policjant, co kierowca?


Prędzej czy później każdego kierowcę czeka spotkanie z policjantem z drogówki. Niekoniecznie może to być spowodowane złamaniem przepisów. Policja może nas zatrzymać chociażby do rutynowej kontroli. Jak zachowywać się po zatrzymaniu, co może policjant, a co kierowca?

Jak zmienił się taryfikator mandatów?

Nowy taryfikator obowiązuje od 20 stycznia 2011 toku. Przewiduje on kary nie tylko dla kierowców samochodu osobowego, którzy przewożą więcej pasażerów niż limit wskazany w dowodzie rejestracyjnym, ale również dla kierowców autokarów, którzy zabierają więcej pasażerów niż jest miejsc siedzących.

Jak sprawdzić stan punktów karnych? – policyjne zaświadczenie to za mało

Chcesz wiedzieć ile punktów karnych wlepiła ci policja i kiedy się one niwelują. W takim razie lepiej prowadź własny dzienniczek. Policja przez przestarzałe procedury nie wie ile kierowcy mają punktów karnych na koncie. Opóźnienia w uzupełnianiu bazy danych sięgają około 5 dni.

Sprawdź jak zmienił się taryfikator mandatów

Od końca roku obowiązuje nowy taryfikator za przekroczenie dozwolonej prędkości. Nowy taryfikator uniemożliwia policjantom nakładanie mandatów według własnego uznania. Nowy taryfikator precyzyjniej określa wysokość kar pieniężnych, jakimi mogą zostać ukarani sprawcy za przekroczenie dozwolonej prędkości.

REKLAMA

Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Każdy kierowca, łamiący przepisy na drodze, musi liczyć się z tym, że zostanie ukarany mandatem oraz punktami karnymi, wpisywanymi do ewidencji. Kto prowadzi ewidencję punktów karnych? Gdzie się udać, by sprawdzić ich liczbę? Kiedy punkty karne są kasowane?

Co grozi za handel punktami karnymi?

Handel punktami karnymi w internecie kwitnie. Coraz więcej jest ofert w rodzaju: „Kupię 15 punktów karnych. 200 zł za każdy”. Wydawałoby się – dobry biznes, bo nie brakuje chętnych ani do kupna, ani do sprzedaży… Ale dość ryzykowny – za poświadczenie nieprawdy grozi bowiem od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Zachowanie kierowcy podczas kontroli drogowej

Widząc policjanta machającego lizakiem lub dającego nam sygnały do zatrzymania, powinniśmy się do nich zastosować. Podczas kontroli drogowej powinniśmy także zachowywać się w określony sposób. Nie wszyscy wiedzą np., że nie wolno wysiadać z auta bez żądania tego przez policjanta.

Na czym polega kontrola kierowcy

Kontrola kierowcy może zostać przeprowadzone przez uprawnione do tego organa takie jak: policja, straż miejska lub gminna, straż graniczna, straż leśna a nawet przez strażników parków. Jak powinna przebiegać kontrola kierowcy? Jakie uprawnienia ma policja?

Jakie są skutki odmowy przyjęcia mandatu?

Zostałem ukarany mandatem. Moim zdaniem niesłusznie. Policjant poinformował mnie, że jeżeli nie przyjmę mandatu to skieruje sprawę do sądu. Czy zawsze odmawiając przyjęcia mandatu sprawa trafia do sądu?

Brak badań technicznych auta – czym skutkuje?

Kiedy zostaniemy zatrzymani przez policję i kontrola wykaże brak przeprowadzonego badania technicznego, policjant zatrzyma nam dowód rejestracyjny.

„Krokodyle” będą mogli zatrzymywać nie tylko ciężarówki

Dużo zmian wniesie po nowym roku znowelizowana ustawa prawa o ruchu drogowym. Co ważne dotyczyć będzie wszystkich pojazdów poruszających się po drogach.

Unia Europejska weźmie się za piratów drogowych

Popełniłeś przestępstwo drogowe u naszych zachodnich lub południowych sąsiadów? Możesz mieć poważne kłopoty. Wysocy rangą policjanci drogówki z całej Europy wezwali bowiem UE, by ta przyjęła przepisy, które pozwolą na karanie kierowców za wykroczenia popełnione za granicą.

Masz punkty? Lepiej szybko się ich pozbądź!

Masz punkty karne i chcesz się ich pozbyć? Lepiej zrób to teraz, gdyż w 2011 r. będzie trudniej. W nowym roku wejdzie bowiem w życie nowy kurs reedukacyjny dla kierowców, którym nazbierało się dużo punktów karnych.

Jak sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych?

Liczbę punktów karnych można sprawdzić zgłaszając się na komendę policji właściwej dla miejsca naszego zameldowania. Policja prowadzi ewidencję kierowców, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego.

Taryfikator policyjny: za co grozi nam mandat? Poradnik

Na drodze publicznej ruchu strzegą Policjanci i straż miejska lub gminna. Jeśli popełnimy wykroczenie drogowe, zostaniemy ukarani mandatem wg obowiązującego taryfikatora. Podpowiadamy, co nam grozi za dane wykroczenia.

Kto może nas zatrzymać do kontroli?

Kontrola drogowa kojarzy się nieodzownie z policją drogową. Jednak nie tylko policjanci mogą zatrzymać nas do kontroli. Może to zrobić także: inspektor transportu drogowego, żołnierz, leśnik czy strażnik miejski, gminny lub funkcjonariusz straży granicznej.

Szkolenie „Punkty karne”

Policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, obliguje ich do tego Kodeks Drogowy. Otrzymane i zewidencjonowane punkty karne usuwane są po upływie roku od dnia naruszenia.

Kiedy włączyć halogeny bez ryzyka otrzymania mandatu?

Wielu kierowców uważa, że w nocy przednie światła przeciwmgielne pomagają oświetlić pobocze, zauważyć dziury w drogach czy nieoświetlonych rowerzystów. Niewielu wie, kiedy można z nich korzystać zgodnie z prawem.

Czy za używanie CB-radia można dostać mandat?

CB radio jest urządzeniem służącym do komunikacji między kierowcami. Niegdyś mało popularne i stosowane głownie przez kierowców zawodowych w dzisiejszych czasach zyskało niezwykłą popularność.

Koniec z redukowaniem punktów karnych?

W dobie olbrzymiej liczby fotoradarów i patroli policji nietrudno zbliżyć się do granicy 24 punktów karnych, po przekroczeniu których kierowca kierowany jest na egzamin kontrolny.

Czy podwójny mandat w strefie płatnego parkowania jest legalny?

W obecnie obowiązującym systemie prawnym dopuszczona jest możliwość nałożenia podwójnej kary za zaparkowanie pojazdu w strefie płatnego parkowania bez uiszczenia wymaganej opłaty.

Jak wygląda policyjne postępowanie mandatowe?

Policyjna kontrola i mandat może spotkać każdego z nas. Powinniśmy być świadomi konsekwencji, a także swoich praw. Przybliżamy więc działanie policyjnego postępowania mandatowego.

Jakie są uprawnienia funkcjonariusza Straży Miejskiej?

W przeprowadzonej niedawno nowelizacji rozszerzono w znacznym stopniu uprawnienia Straży Miejskiej. Są one już bliższe kompetencjom funkcjonariuszy policji, ale nadal dość ograniczone.

Jakie są uprawnienia funkcjonariuszy Policji?

Głównym organem uprawnionym do kierowania ruchem drogowym jest Policja. W związku z tym funkcjonariusze posiadają szereg kompetencji dających im możliwość realizowania swoich zadań związanych z ruchem drogowym.

Pijany rowerzysta odpowiada jak kierowca

Jadąc na rowerze po spożyciu alkoholu odpowiada się jak za prowadzenie samochodu "na podwójnym gazie".

Czy wyprzedzając inny samochód można przekroczyć dopuszczalną prędkość?

Czy jeśli chcąc wyprzedzić samochód poruszający się przede mną, muszę przekroczyć dopuszczalną prędkość naruszam przepisy kodeksu drogowego?

Nie zapłaciłeś mandatu- nie zdziw się mniejszym zwrotem podatku

Pierwszy kwartał roku to okres rozliczeń z urzędem skarbowym. Nie zdziwmy się jednak jeśli kwota uzyskanego zwrotu będzie mniejsza niż wynika to z wyliczeń… mniejsza o wartość nie zapłaconego mandatu.

Jak przedawniają się punkty karne?

Zbliżam się do granicy 24 punktów karnych - słyszałem jednak że przedawniają się po roku - czy to znaczy, że w przyszłym roku będę miał czyste konto?

Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu

Kierowca może odmówić przyjęcia mandatu - o czym powinien go pouczyć zatrzymujący go policjant. Odmowa przyjęcia wiąże się jednak ze wszczęciem postępowania przed sądem grodzkim.

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Kierowcy ze stażem dłuższym niż 1 rok mogą zmniejszyć liczbę punktów karnych biorąc udział w kursie, który pozwoli im usunąć 6 punktów.

Jak przebiega kontrola kierowców?

Policjant, w celu przeprowadzenia kontroli kierowcy i samochodu, ma prawo wydawać polecenia i sygnały. Te polecenia i sygnały może wydawać policjant: pieszy; znajdujący się w pojeździe lub na pojeździe; jadący wierzchem lub rowerem czy też ten znajdujący się w helikopterze.

REKLAMA