Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy i jaki mandat może nałożyć policjant ?
REKLAMA
Kierujący pojazdem zawsze może odmówić przyjęcia mandatu. Informację o tej możliwości, oraz jej ewentualnych skutkach powinien przedstawić mu kontrolujący go policjant.
Nie powinien natomiast nawet próbować wystawiania mandatu, jeśli sytuacja będąca przyczyną zatrzymania jest niejednoznaczna. Jeśli w danej sprawie istnieją niedające się usunąć istotne wątpliwości natury faktycznej lub prawnej - mandatu stosować nie wolno.
Zobacz również: Jak wygląda policyjne postępowanie mandatowe?
W takiej sytuacji po sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji sprawa jest przekazywana do właściwej jednostki Policji w celu przeprowadzenia dalszych czynności wyjaśniających (art. 54 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).
Wystawiane mandaty są obecnie mandatami kredytowymi - policjant nie może przyjąć żadnych pieniędzy od zatrzymanego kierowcy (nie dotyczy to obcokrajowców i innych osób nie mających stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski).
Kiedy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu ?
Generalnie zawsze. Warunkiem nałożenia mandatu za każde wykroczenie jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgody na jego przyjęcie.
Policjant, który nakłada na kierującego grzywnę w drodze mandatu karnego, ma obowiązek poinformować go o prawie odmowy jego przyjęcia, a także o liczbie punktów karnych, które zostaną wpisane na jego konto do policyjnej ewidencji (informacja o punktach jest wpisywana na odcinku mandatu karnego wręczanego sprawcy wykroczenia).
Jakie są skutki odmowy przyjęcia mandatu ?
W przypadku gdy sprawca wykroczenia skorzysta z prawa odmowy przyjęcia mandatu karnego, sprawa jest kierowana do sądu grodzkiego, który orzeka, czy rację miał policjant czy też osoba, która odmówiła przyjęcia mandatu.
Zobacz również: Jakie są uprawnienia funkcjonariusza Straży Miejskiej?
Film rejestrowany na kasecie wideo rejestratora, zdjęcia zarejestrowane przez fotoradar oraz udokumentowane inne ustalenia służą jako materiał dowodowy w ewentualnym postępowaniu sądowym.
Postępowanie przed sądem grodzki generuje dodatkowe koszty: zarówno prawne (koszty postępowania sądowego), jak i faktyczne - np. dojazd do sądu, konieczność zwolnienia się w dniu rozprawy z pracy.
Jeśli wiesz, że jesteś ewidentnie winny wykroczenia, przyjęcie mandatu jest rozwiązaniem tańszym i szybszym. Jeśli co do zajścia są poważne wątpliwości- lub kwestionujesz podstawę wymierzenia kary- rozprawa może pomóc ci oczyścić się z zarzutu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.