REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza nowe zasady uzyskania prawa jazdy na motocykl. Najważniejszymi rozwiązaniami są: podwyższenie minimalnego wieku ubiegania się o prawo jazdy na motocykl do 24 lat oraz wprowadzenie nowej kategorii AM.

Jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy?

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza liczne ograniczenia dla młodych kierowców. Poza wprowadzeniem dwuletniego okresu próbnego, obowiązkiem oznaczenia samochodu zielonym listkiem, ustawa przewiduje także limit 50 km/h w obszarze zabudowanym, który będzie obowiązywał młodego kierowcę także w nocy.

Kiedy kierowca przechodzi badanie psychologiczne?

Niekiedy, oprócz badań lekarskich kierowca poddawany jest badaniom psychologicznym. W jakich sytuacjach ma to miejsce? Na czym polegają tego typu badania?Kto podlega badaniom psychologicznym?

Kto może kierować tramwajem?

Aby zostać motorniczym niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Kto może się o nie ubiegać? Jak długą drogę musi przejść osoba, która chce kierować tramwajem?

REKLAMA

Jak uzyskać prawo jazdy?

Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych określonej kategorii. Aby je uzyskać, należy odbyć odpowiedni kurs i zdać egzamin teoretyczny (test komputerowy) oraz praktyczny. Należy również spełnić warunki dotyczące wieku, stanu zdrowia oraz karalności.

Kategoria T

Kategoria T umożliwia kierowanie ciągnikiem lub innym pojazdem wolnobieżnym.

Kategoria D

Kategoria D umożliwia kierowanie autobusem.

Kategoria D1

Kategoria D1 umożliwia jazdę autobusem przeznaczonym do przewozu maksymalnie 17 osób.

REKLAMA

Kategoria C

Kategoria C umożliwia kierowanie pojazdem samochodowym o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.

Kategoria C1

Kategoria C1 upoważnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu.

Kategoria B

Prawo jazdy kategorii B upoważnia do kierowania samochodu, samochodu z przyczepą, zespołem pojazdów oraz pojazdami kategorii AM.

Kto może kontrolować szkoły nauki jazdy?

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza dodatkowe wymagania dla instruktorów nauki jazdy, a także uprawnia starostów do kontrolowania szkół nauki jazdy. Regulacje te wejdą w Zycie 10 lutego 2012 roku.

Jake uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A?

Ustawa o kierujących pojazdami podwyższa minimalny wiek osoby ubiegającej się o prawo jazdy kategorii A z 18 na 24 lata. Co więcej, wprowadza 15-letni termin ważności prawa jazdy. Co będzie to oznaczało w praktyce?

Kategoria B1

Prawo jazdy kategorii B1 upoważnia do kierowania czterokołowcem oraz pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Kto może otrzymać prawo jazdy?


O uprawnienia do kierowania pojazdami, czyli o prawo jazdy, ubiegać się może osoba, która osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek oraz uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.

Czy można odwołać się od wyniku egzaminu?

Wielu kursantów po nieudanym egzaminie czuło się skrzywdzonych. Mało kto jednak wie, że od wyniku nie zdanego egzaminu możemy się odwoływać.

Kategoria A

Prawo jazdy kategorii A uprawnia do kierowania motocyklem oraz pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Kategoria A2

Kategoria A2 uprawnia również do poruszania się pojazdami kategorii AM.

Kategoria A1

Kategoria A1 upoważnia do kierowania motocyklem, motocyklem trójkołowym oraz pojazdami z kategorii AM.

Kategoria AM

Kategoria AM upoważnia do kierowania motorowerem oraz czterokołowcem lekkim.

Poznaj nowe pytania na prawo jazdy 2011 r.

Od 3 stycznia 2011r. zmieniły się pytania dla osób zdających egzamin na prawo jazdy. Zmiany spowodowane są zarówno dodaniem nowych pytań jak i zmianami w ustawie prawo o ruchu drogowym. Zapoznaj się z nowymi pytaniami na prawo jazdy.

Kiedy prawo jazdy może być cofnięte?

Punkty karne to zmora każdego kierowcy. Przekroczenie limitu wiąże się bowiem z nieciekawymi konsekwencjami, z których tą ostateczną jest cofnięcie prawa jazdy. Kiedy tak się stanie? Czy cofnięte uprawnienia można przywrócić?

Kiedy policja zatrzyma prawo jazdy?

Mandat i punkty karne, to nie jedyne konsekwencje naruszenia przepisów ruchu drogowego. Policjant, po ich stwierdzeniu, może również zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem? Kiedy tak się stanie?

Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Dokonując kontroli, policjant jest uprawniony do zatrzymania naszego dowodu rejestracyjnego. W jakich przypadkach jest to możliwe? Jakie dokumenty należy złożyć, aby odzyskać zatrzymany dowód?

Kiedy kierowca musi przejść badanie lekarskie?

Jednym z dokumentów niezbędnych do ubiegania się o wydanie prawa jazdy jest orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

Jakie wyróżniamy kategorie prawa jazdy?

Od tego jaką kategorię prawa jazdy posiadamy zależy to, jakim pojazdem możemy, zgodnie z prawem, kierować. Jakie kategorie wyróżniamy?

Wydanie wtórnika prawa jazdy

Czasem może zdarzyć się tak, że nasze prawo jazdy zostanie skradzione, zgubione lub ulegnie zniszczeniu. Czy trzeba wówczas wyrabiać nowy dokument? Nie. Wystarczy złożyć w urzędzie rejestrującym wniosek o wydanie tzw. wtórnika.

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy

Kodeks ruchu drogowego przewiduje kilka zdarzeń, które powodują, że policjant odbierze nam prawo jazdy. W jakich sytuacjach będzie to miało miejsce? Jakie formalności należy dopełnić, aby odzyskać utracone prawo jazdy?

Łagodne prawo dla piratów drogowych

Rząd przygotował projekt zmian w prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z nim kierowcy utracą prawo jazdy dopiero po przekroczeniu 48 punktów karnych. Czy złagodzenie przepisów w tej materii przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa na drodze?

Wada wzroku a prawo jazdy


Osoby, które mają wadę wzroku mogą ubiegać się o prawo jazdy każdej kategorii. Jedyne utrudnienie, jakie napotykają to to, że zawsze podczas jazdy będą musieli stosować szkła korekcyjne.

Prawo jazdy kategorii B a przyczepa


Posiadanie prawa jazdy kategorii B upoważnia nas do kierowania zespołem pojazdów, czyli samochodem z przyczepą. Nie może to być dowolna przyczepa, warto wiedzieć, na co pozwalają nam przepisy.

Jak odzyskać odebrane prawo jazdy?


Na skutek różnych wydarzeń, policja może odebrać kierowcy uprawnienia do kierowania danym rodzajem pojazdów lub wszystkimi pojazdami. Po upływie czasu, na który prawo jazdy zostało odebrane, możemy ubiegać się o jego zwrot.

Badania psychotechniczne dla kierowców


Kierowcy zawodowi w regularnych odstępach czasu muszą być poddawani badaniom psychotechnicznym, które sprawdzają ich sprawność i zdolność do prowadzenia pojazdów. Również kierowcy, którzy z różnych przyczyn stracili prawo jazdy lub spowodowali wypadek, zostają skierowani na takie badania.

Czy na quada potrzebne jest prawo jazdy?

Quady są w naszym kraju coraz popularniejsze. Znakomita większość właścicieli tych pojazdów eksploatuje je na drogach niepublicznych bądź zdecydowanie w terenie.

Kursant nauki jazdy może dostać mandat

Kandydaci na kierowców przygotowujący się do egzaminu na prawo jazdy mogą zostać ukarani mandatem. Jazdy samochodem zwanym popularnie „L” mogą rozpocząć się dopiero po przeprowadzeniu zajęć teoretycznych.

Co robić po kradzieży prawa jazdy?

Może prowadzić do popełnienia wykroczenia, jakim jest jazda bez dokumentu, który do tego uprawnia. Choć wydaje się to oczywiste, wcale nierzadko kierowcy dają się na to złapać.

Egzamin własnym autem na razie niemożliwy

Zła informacja dla tych kandydatów na kierowców, którzy mieli nadzieję, że będą mogli zdawać egzamin własnym pojazdem, na swój koszt oraz wniosek. Pomysł taki zdecydowanie odrzucili nasi parlamentarzyści.

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Choć szkół nauki jazdy jest w Polsce wiele, tylko nieliczne z nich oferują osobom niepełnosprawnym możliwość przeszkolenia wymaganego do zdobycia prawa jazdy. A prawo jazdy, to dla wielu osób z dysfunkcją narządów ruchu, często jest niezbędne do życia.

Co zrobić, kiedy zgubimy prawo jazdy i dowód rejestracyjny auta?

Zdarza się, że z jakichś przyczyn, np. kradzieży lub zaginięcia, pozbawieni zostajemy naszego dokumentu prawa jazdy. Giną także dowody rejestracyjne aut. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

Egzamin na prawo jazdy w warszawskim WORDzie

Kandydaci na kierowców z Warszawy i okolic egzamin na prawo jazdy mogą zdawać w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Warszawie, który mieści się na ul. Odlewniczej 8 w dzielnicy Białołęka.

W jakim przypadku egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy?

Przystępując do egzaminu musimy wiedzieć, w jakim przypadku egzaminator może przerwać nasz praktyczny egzamin. Zdecydowanie są to sytuacje, w których stwarzamy zagrożenie. Podpowiadamy więc, na co szczególnie uważać.

Odebranie prawa jazdy po zdanym egzaminie

Odebranie prawa jazdy zazwyczaj oznacza wielką radość. Podpowiadamy, co należy przygotować i na jakie koszty się nastawić, aby odebrać swój nowy dokument.

Na czym polega teoretyczny egzamin na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy to test komputerowy, mający na celu sprawdzenie, czy przepisy o ruchu drogowym są nam znane na tyle dobrze, że możemy poruszać się po drogach publicznych. Podpowiadamy, jak wygląda taki test.

Manewry podczas egzaminu na prawo jazdy

Podczas egzaminu na prawo jazdy sprawdzana jest nasza umiejętność manewrowania. Kiedyś manewry sprawdzano na placu w ośrodku egzaminacyjnym, teraz są one testowane na mieście, w naturalnych warunkach.

Jak wygląda wstęp do praktycznego egzaminu na prawo jazdy?

Praktyczny egzamin na prawo jazdy to nie tylko bezbłędna jazda po mieście. Sprawdza on także różne inne, przydatne kierowcy umiejętności. Podpowiadamy, jak będzie wyglądał prawidłowo przebiegający egzamin.

Jak wygląda kurs nauki jazdy?

Aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, musimy ukończyć kurs przygotowujący nas do samodzielnego kierowania pojazdem. Przybliżamy, jak taki kurs wygląda.

Jak wygląda egzamin praktyczny z jazdy samochodem?

Każdy egzamin to wyzwanie i sytuacja stresująca. Egzamin na prawo jazdy również jest takim testem, podpowiadamy więc, jak wygląda sprawdzian naszych umiejętności podczas jazdy.

Punkty karne a utrata prawa jazdy


Pozyskanie prawa jazdy nie jest łatwe. Najpierw trzeba ukończyć drogi kurs, a następnie zdać trudny egzamin. Dokument ten można też szybko stracić. Jak do tego nie dopuścić?

Jak odzyskać prawo jazdy?

W dobie licznych kontroli drogowych nie problem utracić prawo jazdy na skutek przekroczenia limitu punktów karnych, przyznawanych kierowcy za większość wykroczeń drogowych.

Odpowiedzialność kursanta nauki jazdy

Kandydat na kierowcę ponosi odpowiedzialność za spowodowanie wypadku lub kolizji. O jego winie orzeka sąd biorąc pod uwagę okoliczności zdarzenia, zaniedbania instruktora oraz przygotowanie kursanta do jazdy.

REKLAMA