W jakich sytuacjach prawo jazdy zostanie zatrzymane?
REKLAMA
REKLAMA
Zatrzymanie dokumentu
Przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym określają sytuacje, w których Policja może zatrzymać prawo jazdy za wydaniem pokwitowania. Zgodnie z art. 135 ustawy dochodzi w razie:
REKLAMA
- - uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
- - stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
- - podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
- - gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
- - gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,
- - przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
- - przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;
Ponadto Policja może zatrzymać prawo jazdy w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za którego może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdu.
Policja zatrzymała pojazd z kierowcą, co do którego istnieje podejrzenie, iż uczestniczył w wypadku, z którego miejsca kierowca zbiegł.
Zobacz: Czy można wykupić punkty karne?
Pokwitowanie
REKLAMA
Zatrzymanie prawa jazdy przez Policję następuje za jednoczesnym wydaniem pokwitowania. Samo zatrzymanie przez Policję dokumentu jest tylko czynnością fizyczną. Zgodnie z przepisami prawa Policja ma obowiązek przekazania dokumentu właściwemu organowi niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni.
Zatrzymanie prawa jazdy nie oznacza, że automatycznie w zawieszeniu pozostaje nasze uprawnienie prowadzenia pojazdów mechanicznych. W określonych sytuacjach takim uprawnieniem będzie wydane przez Policję pokwitowanie.
Zobacz: Czym jest szkolenie podstawowe i dodatkowe?
Zgodnie z art. 135 par. 2 Prawa o ruchu drogowym taka sytuacja jest możliwa w przypadku, gdy przyczyną zatrzymania było stwierdzenie zniszczenia dokumentu, podejrzenie jego podrobienia lub przerobienia a także utrata jego ważności.
W takich sytuacjach pokwitowanie będzie uprawniać do prowadzenia pojazdów przez okres 7 dni od daty zatrzymania dokumentu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.