REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich sytuacjach prawo jazdy zostanie zatrzymane?

A.P.
policja, fot. Fotolia
policja, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Policja może zatrzymać prawo jazdy m.in. w przypadku przekroczenia dozwolonej liczby punktów karnych, nieczytelności dokumenty, czy nietrzeźwości kierowcy. W zależności od sytuacji dokument zostanie przekazany staroście, prokuratorowi lub sądowi.

Zatrzymanie dokumentu

Przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym określają sytuacje, w których Policja może zatrzymać prawo jazdy za wydaniem pokwitowania. Zgodnie z art. 135 ustawy dochodzi w razie:

REKLAMA

  • - uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • - stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
  • - podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
  • - gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
  • - gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,
  • - przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
  • - przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;

Ponadto Policja może zatrzymać prawo jazdy w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za którego może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdu.

Policja zatrzymała pojazd z kierowcą, co do którego istnieje podejrzenie, iż uczestniczył w wypadku, z którego miejsca kierowca zbiegł.

Zobacz: Czy można wykupić punkty karne?

Pokwitowanie

REKLAMA

Zatrzymanie prawa jazdy przez Policję następuje za jednoczesnym wydaniem pokwitowania. Samo zatrzymanie przez Policję dokumentu jest tylko czynnością fizyczną. Zgodnie z przepisami prawa Policja ma obowiązek przekazania dokumentu właściwemu organowi niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrzymanie prawa jazdy nie oznacza, że automatycznie w zawieszeniu pozostaje nasze uprawnienie prowadzenia pojazdów mechanicznych. W określonych sytuacjach takim uprawnieniem będzie wydane przez Policję pokwitowanie.

Zobacz: Czym jest szkolenie podstawowe i dodatkowe?

Zgodnie z art. 135 par. 2 Prawa o ruchu drogowym taka sytuacja jest możliwa w przypadku, gdy przyczyną zatrzymania  było stwierdzenie zniszczenia dokumentu, podejrzenie jego podrobienia lub przerobienia a także utrata jego ważności.

W takich sytuacjach pokwitowanie będzie uprawniać do prowadzenia pojazdów przez okres 7 dni od daty zatrzymania dokumentu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA