Kiedy prawo jazdy może być cofnięte?
REKLAMA
REKLAMA
Młody kierowca
REKLAMA
W zależności od tego, czy jesteśmy kierowcą początkującym czy z paroletnim stażem, nieco inaczej kształtuje się nasza sytuacja, odnoście punktów karnych. Jeżeli od dnia odebrania prawa jazdy nie minął jeszcze rok, to taka osoba jest kierowcą początkującym. Jej sytuacja przedstawia się zdecydowanie mniej korzystnie, niż kierowcy bardziej doświadczonego.
Po pierwsze, limit punktów karnych wynosi 20 (a nie 24, jak w przypadku pozostałych kierowców). Po drugie, młody kierowca nie może udać się na szkolenie, w celu zredukowania liczby posiadanych punktów karnych. Po trzecie wreszcie, po przekroczeniu limitu punktów karnych, prawo jazdy zostaje automatycznie cofnięte, co wiąże się z koniecznością przejścia całej drogi od początku (kurs oraz egzaminy).
Cofnięcie prawa jazdy
Przekroczenie limitu punktów karnych przez młodego kierowcę, nie jest oczywiście jedyną przyczyną cofnięcie kierowcy prawa jazdy. Decyzję taką wydaje starosta również w przypadku:
• stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem (w tym również negatywny wynik badania psychologicznego, na które kierowany jest kierowca po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych);
• utraty przez kierowcę kwalifikacji, co stwierdza się na podstawie wyniku egzaminu państwowego;
• niepoddania się: kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji, badaniu lekarskiemu (na który kierowana jest m.in. osoba, która prowadziła pojazd w stanie nietrzeźwości) lub badaniu psychologicznemu.
Zobacz serwis: Wykroczenie
Przywrócenie prawa jazdy
Zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym, przywrócenie prawa jazdy jest możliwe po ustaniu przyczyn, które spowodowały jego cofnięcie. Jakie dokumenty trzeba przedstawić?
Po pierwsze, wniosek o przywrócenie prawa jazdy (najczęściej można go pobrać albo w Urzędzie Miasta albo w jego odpowiedniej delegaturze). Ponadto może być wymagane przedstawienie:
• aktualnego zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez lekarza uprawnionego do badań kierowców;
• zaświadczenia o pozytywnym wyniku z egzaminu sprawdzającego kwalifikacje (jeżeli cofnięcie uprawnień trwało dłużej niż rok lub było wynikiem negatywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji);
• dowodu osobistego.
Zobacz serwis: Auto i prawo
Dokumenty potrzebne do przywrócenia prawa jazdy mogą się jednak różnić, dlatego zawsze należy najpierw upewnić się, które są wymagane w danym Urzędzie Miasta.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.