REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wygaśnięcie prawa jazdy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W określonych przypadkach prawo jazdy jest wydawane na czas określony. Terminowe prawo jazdy wygasa i musi być wyrabiane powtórnie po przedstawieniu badań lekarskich.

Kogo dotyczy terminowe prawo jazdy?

Terminowe prawo jazdy wydawane jest w przypadku takiej wady zdrowotnej, co do której lekarz ma uzasadnione wątpliwości w zakresie możliwości jej pogłębienia się. Jeśli np. kandydat na kierowcę ma wadę wzroku przekraczającą 0,5 dioptrii – lekarz może założyć, że wada będzie się pogłębiać, z czasem zmuszając kierowcę do kierowania w okularach (co też jest odnotowywane na prawie jazdy).

REKLAMA

W związku z powyższym wskazuje w zaświadczeniu o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem – konieczność odbycia badań kontrolnych w określonym terminie. Ten termin będzie jednocześnie terminem ważności prawa jazdy. Zaświadczenie lekarskie zostaje bowiem skierowane do starostwa.

Zobacz również: Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. A.

Co zrobić, kiedy termin ważności niedługo wygaśnie?

Wraz z upływem terminu ważności prawo jazdy wygasa. Aby móc legalnie kierować pojazdami, na które mamy uprawnienia, musimy udać się do lekarza specjalisty w terminie wskazanym przez niego w poprzednim badaniu.

Z kolejnym zaświadczeniem należy udać się do starostwa powiatowego w celu wyrobienia nowego prawa jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy prawo jazdy zawsze będzie terminowe

Terminowość prawa jazdy ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeśli lekarz ma wątpliwości co do stanu zdrowia kandydata na kierowcę, licząc się z możliwością jego pogorszenia, powinien okresowo go sprawdzać.

Możliwe jest, że po pierwszym badaniu okresowym lekarz nie dopatrzy się pogorszenia stanu zdrowia – może wówczas stwierdzić, że kolejne badanie nie będzie konieczne.
Nie ma również obowiązku udawać się do tego samego lekarza – zawsze można zasięgnąć opinii innej osoby.

Zobacz również: Jak uzyskać wtórnik prawa jazdy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA