REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nauka jazdy z rodzicem

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje możliwość prowadzenia pojazdu z osobą towarzyszącą przed uzyskaniem wieku wymaganego do posiadania prawa jazdy.

Nowinka szkoleniowa

REKLAMA

Projekt ustawy o kierujących pojazdami (poza innymi zmianami dotyczącymiegzaminu i zasad karania kierowców - porównaj artykuły w ramcepo lewej stronie) przewiduje nową formę szkolenia praktycznego.

Podczas kursu szkoleniowego ustawa przewiduje możliwość kierowaniapojazdu przez kandydata na kierowcę, o ile będzie mu towarzyszyćkierowca o większym stażu.

Taforma szkolenia jest niezbędna w przypadku kandydatów, którzy ukończyli16 lat (do normalnego kursu mogą przystąpić 3 miesiące przedukończeniem 18 lat).

Zobacz również: Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki stawiane osobie towarzyszącej kursantowi oraz dotyczące samochodu

Ustawa przewiduje nie tylko określony wiek dla osoby towarzyszącej, ale także konieczność jazdy z osobą blisko spokrewnioną.

Kierowca towarzyszący kandydatowi musi być osobą:

  • w wieku od 28 do 65 lat;
  • pozostającą z osobą ubiegającą się o wydanie prawa jazdy w stosunkupokrewieństwa lub powinowactwa, do drugiego stopnia włącznie;
  • nie skazaną prawomocnym wyrokiem sądu za czyn stanowiącyprzestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji;
  • posiadającą w sposób udokumentowany pojazd samochodowy przez okres co najmniej 5 lat;
  • posiadającą prawo jazdy kategorii B przez okres co najmniej 7 lat;
  • która ukończyła odpowiednie zajęcia w ośrodku ruchu drogowego;
  • posiadającą zaświadczenie wydane przez ośrodek szkolenia kierowców o spełnianiu powyższych warunków.

Samochód, którym będą poruszać się kursant i osoba towarzysząca musi spełniać określone warunki:

  •  musi posiadać drugi komplet lusterek (wewnętrznych i zewnętrznych),
  •  zamontowany fabrycznie łatwo dostępny dla pasażera hamulec awaryjny,
  •  być oznaczony literą L (na zielonym tle) – z przodu i z tyłu.

Spełnianie powyższych warunków będzie musiało być  potwierdzone w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Przebieg szkolenia rozszerzonego

REKLAMA

Dojazdy z osobą towarzyszącą będzie mogło dojść dopiero po odbyciu kursupodstawowego i zaliczeniu egzaminu wewnętrznego. Kandydat otrzymawówczas zaświadczenie o dopuszczeniu do jazdy z osobą towarzyszącą(będzie niezbędne w przypadku kontroli drogowej).

Osobatowarzysząca poza spełnianiem wszystkich warunków m.in. wiekowych, będzie musiała równieżodbyć zajęcia przygotowawcze. Jej obowiązkiem także uczestnictwo w spotkaniach wyznaczonych w ośrodku szkolenia kierowców – w celuustalenia programu szkolenia.

Kandydatkierujący pojazdem z osobą towarzyszącą będzie podlegałograniczeniom w zakresie prowadzenia pojazdów. Nie będzie mógł:

  • wyjeżdżać poza granice Rzeczypospolitej Polskiej (prowadząc samochód);
  • ciągnąć przyczep;
  • poruszać się po autostradzie;
  • przekraczać prędkości:
    • 50 km/h na obszarze zabudowanym,
    • 80 km/h poza obszarem zabudowanym.

Pozakończeniu szkolenia rozszerzonego (trwającego minimum 1 rok) i poosiągnięciu wieku co najmniej 17 lat i 11 miesięcy, kandydat będziemógł przystąpić do egzaminu (dotyczy to kandydatów, którzy nie mieliwymaganego wieku podczas rozpoczęcia kursu).

Cel szkolenia

REKLAMA

Nowaforma szkolenia w założeniu jest całkiem ciekawa i przypomina zasady,które obowiązują m.in. w Stanach Zjednoczonych. Tam kandydat możekierować samochodem jednego z rodziców, jeśli matka lub ojciec siedzą obok. Co ważne, rodzic nie jest zobowiązany do uczestnictwa w żadnymkursie. Nie jest również wymagane dodatkowe wyposażanie samochodu - ani w komplet lusterek,ani tym bardziej w oznaczenia graficzne.

Według polskiego ustawodawcy przepis pozostanie zapewne martwy. Wynikato przede wszystkim z koniecznością przystosowania samochodu, któryprzecież nie musi i zazwyczaj nie będzie służył jedynie szkoleniusyna lub córki. Przepisem zmniejszającym prawdopodobieństwo korzystania z opisanego rozwiązania jest także konieczność odbywania dodatkowych kursów przez osobętowarzyszącą. Nowa regulacja zamiast usprawnić szkolenie kierowców, wprowadzimożliwość, z której mało kto będzie chciał skorzystać z uwagi nakoszty i pozostałe niedogodności.

Zobacz również: Wymiana oleju w skrzyni biegów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA