Nauka jazdy z rodzicem
REKLAMA
REKLAMA
Nowinka szkoleniowa
REKLAMA
Projekt ustawy o kierujących pojazdami (poza innymi zmianami dotyczącymiegzaminu i zasad karania kierowców - porównaj artykuły w ramcepo lewej stronie) przewiduje nową formę szkolenia praktycznego.
Podczas kursu szkoleniowego ustawa przewiduje możliwość kierowaniapojazdu przez kandydata na kierowcę, o ile będzie mu towarzyszyćkierowca o większym stażu.
Taforma szkolenia jest niezbędna w przypadku kandydatów, którzy ukończyli16 lat (do normalnego kursu mogą przystąpić 3 miesiące przedukończeniem 18 lat).
Zobacz również: Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?
Warunki stawiane osobie towarzyszącej kursantowi oraz dotyczące samochodu
Ustawa przewiduje nie tylko określony wiek dla osoby towarzyszącej, ale także konieczność jazdy z osobą blisko spokrewnioną.
Kierowca towarzyszący kandydatowi musi być osobą:
- w wieku od 28 do 65 lat;
- pozostającą z osobą ubiegającą się o wydanie prawa jazdy w stosunkupokrewieństwa lub powinowactwa, do drugiego stopnia włącznie;
- nie skazaną prawomocnym wyrokiem sądu za czyn stanowiącyprzestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji;
- posiadającą w sposób udokumentowany pojazd samochodowy przez okres co najmniej 5 lat;
- posiadającą prawo jazdy kategorii B przez okres co najmniej 7 lat;
- która ukończyła odpowiednie zajęcia w ośrodku ruchu drogowego;
- posiadającą zaświadczenie wydane przez ośrodek szkolenia kierowców o spełnianiu powyższych warunków.
Samochód, którym będą poruszać się kursant i osoba towarzysząca musi spełniać określone warunki:
- musi posiadać drugi komplet lusterek (wewnętrznych i zewnętrznych),
- zamontowany fabrycznie łatwo dostępny dla pasażera hamulec awaryjny,
- być oznaczony literą L (na zielonym tle) – z przodu i z tyłu.
Spełnianie powyższych warunków będzie musiało być potwierdzone w dowodzie rejestracyjnym samochodu.
Przebieg szkolenia rozszerzonego
REKLAMA
Dojazdy z osobą towarzyszącą będzie mogło dojść dopiero po odbyciu kursupodstawowego i zaliczeniu egzaminu wewnętrznego. Kandydat otrzymawówczas zaświadczenie o dopuszczeniu do jazdy z osobą towarzyszącą(będzie niezbędne w przypadku kontroli drogowej).
Osobatowarzysząca poza spełnianiem wszystkich warunków m.in. wiekowych, będzie musiała równieżodbyć zajęcia przygotowawcze. Jej obowiązkiem także uczestnictwo w spotkaniach wyznaczonych w ośrodku szkolenia kierowców – w celuustalenia programu szkolenia.
Kandydatkierujący pojazdem z osobą towarzyszącą będzie podlegałograniczeniom w zakresie prowadzenia pojazdów. Nie będzie mógł:
- wyjeżdżać poza granice Rzeczypospolitej Polskiej (prowadząc samochód);
- ciągnąć przyczep;
- poruszać się po autostradzie;
- przekraczać prędkości:
- 50 km/h na obszarze zabudowanym,
- 80 km/h poza obszarem zabudowanym.
Pozakończeniu szkolenia rozszerzonego (trwającego minimum 1 rok) i poosiągnięciu wieku co najmniej 17 lat i 11 miesięcy, kandydat będziemógł przystąpić do egzaminu (dotyczy to kandydatów, którzy nie mieliwymaganego wieku podczas rozpoczęcia kursu).
Cel szkolenia
REKLAMA
Nowaforma szkolenia w założeniu jest całkiem ciekawa i przypomina zasady,które obowiązują m.in. w Stanach Zjednoczonych. Tam kandydat możekierować samochodem jednego z rodziców, jeśli matka lub ojciec siedzą obok. Co ważne, rodzic nie jest zobowiązany do uczestnictwa w żadnymkursie. Nie jest również wymagane dodatkowe wyposażanie samochodu - ani w komplet lusterek,ani tym bardziej w oznaczenia graficzne.
Według polskiego ustawodawcy przepis pozostanie zapewne martwy. Wynikato przede wszystkim z koniecznością przystosowania samochodu, któryprzecież nie musi i zazwyczaj nie będzie służył jedynie szkoleniusyna lub córki. Przepisem zmniejszającym prawdopodobieństwo korzystania z opisanego rozwiązania jest także konieczność odbywania dodatkowych kursów przez osobętowarzyszącą. Nowa regulacja zamiast usprawnić szkolenie kierowców, wprowadzimożliwość, z której mało kto będzie chciał skorzystać z uwagi nakoszty i pozostałe niedogodności.
Zobacz również: Wymiana oleju w skrzyni biegów.
REKLAMA
REKLAMA