REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nauka jazdy z rodzicem

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje możliwość prowadzenia pojazdu z osobą towarzyszącą przed uzyskaniem wieku wymaganego do posiadania prawa jazdy.

Nowinka szkoleniowa

REKLAMA

Projekt ustawy o kierujących pojazdami (poza innymi zmianami dotyczącymiegzaminu i zasad karania kierowców - porównaj artykuły w ramcepo lewej stronie) przewiduje nową formę szkolenia praktycznego.

Podczas kursu szkoleniowego ustawa przewiduje możliwość kierowaniapojazdu przez kandydata na kierowcę, o ile będzie mu towarzyszyćkierowca o większym stażu.

Taforma szkolenia jest niezbędna w przypadku kandydatów, którzy ukończyli16 lat (do normalnego kursu mogą przystąpić 3 miesiące przedukończeniem 18 lat).

Zobacz również: Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki stawiane osobie towarzyszącej kursantowi oraz dotyczące samochodu

Ustawa przewiduje nie tylko określony wiek dla osoby towarzyszącej, ale także konieczność jazdy z osobą blisko spokrewnioną.

Kierowca towarzyszący kandydatowi musi być osobą:

 • w wieku od 28 do 65 lat;
 • pozostającą z osobą ubiegającą się o wydanie prawa jazdy w stosunkupokrewieństwa lub powinowactwa, do drugiego stopnia włącznie;
 • nie skazaną prawomocnym wyrokiem sądu za czyn stanowiącyprzestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji;
 • posiadającą w sposób udokumentowany pojazd samochodowy przez okres co najmniej 5 lat;
 • posiadającą prawo jazdy kategorii B przez okres co najmniej 7 lat;
 • która ukończyła odpowiednie zajęcia w ośrodku ruchu drogowego;
 • posiadającą zaświadczenie wydane przez ośrodek szkolenia kierowców o spełnianiu powyższych warunków.

Samochód, którym będą poruszać się kursant i osoba towarzysząca musi spełniać określone warunki:

 •  musi posiadać drugi komplet lusterek (wewnętrznych i zewnętrznych),
 •  zamontowany fabrycznie łatwo dostępny dla pasażera hamulec awaryjny,
 •  być oznaczony literą L (na zielonym tle) – z przodu i z tyłu.

Spełnianie powyższych warunków będzie musiało być  potwierdzone w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Przebieg szkolenia rozszerzonego

REKLAMA

Dojazdy z osobą towarzyszącą będzie mogło dojść dopiero po odbyciu kursupodstawowego i zaliczeniu egzaminu wewnętrznego. Kandydat otrzymawówczas zaświadczenie o dopuszczeniu do jazdy z osobą towarzyszącą(będzie niezbędne w przypadku kontroli drogowej).

Osobatowarzysząca poza spełnianiem wszystkich warunków m.in. wiekowych, będzie musiała równieżodbyć zajęcia przygotowawcze. Jej obowiązkiem także uczestnictwo w spotkaniach wyznaczonych w ośrodku szkolenia kierowców – w celuustalenia programu szkolenia.

Kandydatkierujący pojazdem z osobą towarzyszącą będzie podlegałograniczeniom w zakresie prowadzenia pojazdów. Nie będzie mógł:

 • wyjeżdżać poza granice Rzeczypospolitej Polskiej (prowadząc samochód);
 • ciągnąć przyczep;
 • poruszać się po autostradzie;
 • przekraczać prędkości:
  • 50 km/h na obszarze zabudowanym,
  • 80 km/h poza obszarem zabudowanym.

Pozakończeniu szkolenia rozszerzonego (trwającego minimum 1 rok) i poosiągnięciu wieku co najmniej 17 lat i 11 miesięcy, kandydat będziemógł przystąpić do egzaminu (dotyczy to kandydatów, którzy nie mieliwymaganego wieku podczas rozpoczęcia kursu).

Cel szkolenia

REKLAMA

Nowaforma szkolenia w założeniu jest całkiem ciekawa i przypomina zasady,które obowiązują m.in. w Stanach Zjednoczonych. Tam kandydat możekierować samochodem jednego z rodziców, jeśli matka lub ojciec siedzą obok. Co ważne, rodzic nie jest zobowiązany do uczestnictwa w żadnymkursie. Nie jest również wymagane dodatkowe wyposażanie samochodu - ani w komplet lusterek,ani tym bardziej w oznaczenia graficzne.

Według polskiego ustawodawcy przepis pozostanie zapewne martwy. Wynikato przede wszystkim z koniecznością przystosowania samochodu, któryprzecież nie musi i zazwyczaj nie będzie służył jedynie szkoleniusyna lub córki. Przepisem zmniejszającym prawdopodobieństwo korzystania z opisanego rozwiązania jest także konieczność odbywania dodatkowych kursów przez osobętowarzyszącą. Nowa regulacja zamiast usprawnić szkolenie kierowców, wprowadzimożliwość, z której mało kto będzie chciał skorzystać z uwagi nakoszty i pozostałe niedogodności.

Zobacz również: Wymiana oleju w skrzyni biegów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

REKLAMA

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

REKLAMA