REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zapowiadają się duże zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Projekt ustawy o kierujących pojazdami zakłada dużą ilość zmian w przebiegu egzaminu (zwłaszcza teoretycznego), jak również pierwszych lat prowadzenia pojazdu przez młodych kierowców. Fot. Fotolia
Projekt ustawy o kierujących pojazdami zakłada dużą ilość zmian w przebiegu egzaminu (zwłaszcza teoretycznego), jak również pierwszych lat prowadzenia pojazdu przez młodych kierowców. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o kierujących pojazdami zakłada dużą ilość zmian w przebiegu egzaminu (zwłaszcza teoretycznego), jak również pierwszych lat prowadzenia pojazdu przez młodych kierowców.

Zmiany w egzaminie

REKLAMA

Najważniejsza zmiana w egzaminie teoretycznym dotyczy samych pytań testowych. W chwili obecnej każdy można mieć wgląd w pytania - kompletny zestaw jest umieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury. Możliwe jest nawet nauczenie się całości na pamięć (choć przy ok. 490 pytaniach na kategorię B nie jest to wcale takie proste).

Nowa ustawa przewiduje pytania generowane w czasie rzeczywistym (cokolwiek to miało by znaczyć) z jedną poprawną odpowiedzią (co akurat jest ułatwieniem w stosunku do obecnego testu wielokrotnego wyboru). Co najważniejsze, na odpowiedź na każde pytanie kandydat będzie miał określoną ilość czasu. Po jego upływie, lub udzieleniu odpowiedzi do pytania nie można będzie wrócić.

Najistotniejszą kwestią jest utajnienie zestawu pytań, którego nie można będzie publikować ani wykorzystywać (w tym do przeprowadzenia szkolenia).

Dokument tymczasowy i nowocześniejszy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmieni się również dokument prawa jazdy – będzie przypominał kartę chipową, mocniej zabezpieczoną niż do tej pory, będącą również nośnikiem informacji zapisanych cyfrowo. Dokument będzie również ZAWSZE wydawany czasowo - maksymalnie na okres 15 lat. Po tym czasie niezależnie od stanu zdrowia konieczne będzie przebycie badań lekarskich.

Pierwsze lata po uzyskaniu prawa jazdy

Młodzi kierowcy poddani będą zdecydowanie większemu rygorowi niż do tej pory.

„Młody” kierowca podlega przez pierwsze 2 lata okresowi próbnemu, podczas którego nie może popełnić 3 wykroczeń drogowych. Jeśli je popełni, starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień, które można odzyskać po ponownym zdaniu egzaminu państwowego.

Po popełnieniu 2 wykroczeń, okres próbny przedłuża się o kolejne 2 lata. Podobnie sprawa wygląda w sytuacji uzyskania uprawnień innej kategorii we wspomnianym okresie.

Zobacz również: Nowe prawo jazdy dla motocyklistów.

Pierwsze 7 miesięcy

Po pierwsze - zielony listek. Bardzo możliwe, że rozwiązanie to (znane co niektórym z okresu PRL) powróci i co najważniejsze będzie obowiązkowe. W każdym pojeździe, którym będzie poruszał się młody kierowca musi znaleźć się wspomniane oznaczenie, czyli pożyczając samochód lub np. odwożąc pijanego kierowcę jego samochodem, musimy mieć przygotowane naklejki z liściem klonowym.

Ograniczenie prędkości:

Przez pierwsze 7 miesięcy kierowca będzie mógł poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h w terenie niezabudowanym – niezależnie od tego czy jedzie np. autostradą.

Obowiązkowy kurs

Pomiędzy 5 a 7 miesiącem okresu próbnego kierowca musi udać się na szkolenie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego (podobnie jak po 2 wykroczeniach), w tym przypadku za darmo. Z zaświadczeniem o odbytym kursie musi pójść do starostwa. Dopiero po odbyciu kursu może m.in. usunąć zielony listek.

Starszy kierowca

Po upływie 2 lat, możemy się uznać za doświadczonych kierowców, którzy nie podlegają wspomnianym ograniczeniom. I tu jest pozytywna niespodzianka. Po przekroczeniu 24 punktów nie stracimy prawa jazdy – będziemy musieli jednak odbyć kurs „reedukacyjny” i badania psychologiczne. Dopiero po ponownym przekroczeniu 24 punktów (w okresie 5 lat od skierowania na kurs i badania) stracimy uprawnienia do kierowania pojazdem, a co co się z tym wiąże ponownie będziemy musieli zdać egzamin państwowy i przetrwać okres próbny.

Wejście w życie przepisów

Nie wiadomo kiedy przepisy wejdą w życie, ani czy wejdą w formie zaprezentowanej w niniejszym artykule. Ustawa jest nadal w fazie projektu i nie została jeszcze skierowana pod obrady Sejmu. Z uwagi na długie vacatio legis, przepisy na pewno nie wejdą w tym roku. Jest więc czas na uzyskanie prawa jazdy według dotychczasowych przepisów. Przybliżony rachunek pozwala stwierdzić, że przepisy te nie wejdą w życie w pierwszej połowie 2010 roku (vacatio legis wynosi co najmniej rok, przy czym część przepisów wchodzi w życie jeszcze później).

Zobacz również: Jak wygląda egzamin teoretyczny?

Oznacza to, że na zdanie egzaminy na starych zasadach mamy jeszcze ok. 1,5 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA