REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Będzie łatwiej zdać na prawo jazdy?

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu zmieni się rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów. Zmianom ulegnie, w pewnym zakresie, egzamin praktyczny.

Krótszy egzamin

REKLAMA

Pierwszą, najistotniejszą zmianą jest możliwość skrócenia egzaminu praktycznego do 25 minut. Może się tak stać, o ile w tym czasie kandydat wykona wszystkie przewidziane zadania. Jest to modyfikacja o tyle praktyczna, że zmniejsza szansę na popełnienie błędu. Jeżdżąc (obowiązkowo) przez 40 minut, zestresowany kursant ma większą szansę na popełnienie błędu skutkującego „oblaniem” egzaminu. Może więc zaistnieć szansa na niezdanie egzaminu mimo wcześniejszego zaliczenia wszystkich zadań.

Od strony organizacji egzaminu – pozwoli to na przeprowadzenie większej ilości egzaminów w ciągu dnia – tym samym zmniejszając czas oczekiwania na poprawkę lub pierwszy egzamin.

Co więcej – zgodnie z do tej pory obowiązującymi przepisami- egzamin trwający krócej niż 40 minut (przy dobrej woli egzaminatora) może być unieważniony.

Zobacz również: Nowe prawo jazdy dla motocyklistów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana zasad przystępowania do egzaminu

Do tej pory podchodzący ponownie do egzaminu musieli mieć termin wyznaczony w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Oznaczało to, z uwagi na dużą liczbę poprawek, że osoby przystępujące po raz pierwszy do egzaminu wyznaczane miały odległy termin. W uzasadnieniu projektu rozporządzenia ministerstwo zwróciło uwagę na negatywny aspekt tej regulacji.

Długi czas oczekiwania na pierwszy egzamin powoduje, że osoby, które ukończyły kurs i są odpowiednio przygotowane do egzaminu zapominają nabytych umiejętności.

Z praktyki wynika, że osoby takie przed kolejnym egzaminem zawsze pobierają dodatkowe lekcje teoretyczne lub praktyczne, co powoduje, że mogą dostosować się do wyznaczonego terminu egzaminu. Po zmianie – 30dniowy czas na wyznaczenie egzaminu będzie dotyczył jedynie osób podchodzących do egzaminu po raz pierwszy. Osoby powtarzające egzamin – będą kierowane na pierwszy wolny termin (stąd okres może się wydłużyć).

Zobacz również: Nauka jazdy z rodzicem.

Patrząc na uzasadnienie i nową regulację nie sposób się z nią zgodzić. Odsetek osób zdających za pierwszym razem nie jest duży – większość osób zdaje kilkukrotnie. Tym samym osoby te będą poszkodowane, ponieważ proces zdawania na prawo jazdy może się w takim wypadku dodatkowo wydłużyć. Wskazana zmiana jest kosmetyczna i spowoduje jedynie to, że więcej osób będzie musiało korzystać z jazd doszkalających, a tym samym wzrosną również koszty. Zamiast przestawiać zasady pierwszeństwa egzaminu, ministerstwo powinno zastanowić się nad zwiększeniem liczby ośrodków egzaminacyjnych. To zapewne zmniejszyłoby kolejki i okres oczekiwania.

Zmiany w zasadach egzaminu

Rozporządzenie przedstawia również kilka zmian w samym egzaminie praktycznym.

REKLAMA

Przykładowo:
- kursant będzie losował jedynie dwa elementy wyposażenia samochodu, które będzie musiał wskazać (zamiast wszystkich wybranych przez egzaminatora).
- błędem skutkującym przerwaniem egzaminu będzie najechanie na obszar na drodze wyłączony z ruchu (np. wysepka na rondzie).
- egzaminator będzie musiał przerwać egzamin jeśli kandydat wykona manewr skutkujący niezaliczeniem egzaminu. Egzamin będzie wówczas kończony przed czasem.

Pamiętaj, że egzaminator nie może wydać polecenia, które jest sprzeczne z zasadami ruchu drogowego (np. nakazać zawrócić, czy skręcić w miejscu niedozwolonym). Egzaminatorzy potrafią jednak w ten sposób wprowadzić kandydata „na minę”.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA