Okres próbny - prawo jazdy 2016
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest okres próbny dla kierowców?
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami – począwszy od dnia jej wejścia w życie pojawia się nowa instytucja prawna dot. kierujących pojazdami – tj. okres próbny.
Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - każdy musi wymienić dokument
Trwa on dwa lata od dnia wydania po raz pierwszy dokumentu prawa jazdy kategorii B
W okresie próbnym kierowca będzie zobowiązany do:
- odbycia na swój koszt, pomiędzy 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy:
- kursu dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (koszt: 100zł),
- praktycznego szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym (koszt: 200zł);
- przedstawienia staroście zaświadczenia o ukończeniu ww. szkolenia i kursu, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy;
- kierowania wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego – przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu.
Zobacz też: Jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy?
Jednocześnie nie będzie także mógł:
- przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;
- podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B;
- wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.
Zobacz też: Badania psychotechniczne dla kierowców
O ile powyższe ograniczenia nie są bardzo kłopotliwe (nie licząc oznakowania każdego pojazdu jakim porusza się kierowca – np. auta pożyczonego od znajomych, czy wypożyczonego) – okres próbny wiąże się z kilkoma poważnymi ograniczeniami w zakresie popełnionych wykroczeń drogowych:
1. wydłużenie okresu próbnego:
Przede wszystkim - popełnienie w okresie próbnym 2 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (stwierdzonych mandatem lub wyrokiem sądu) – oznacza automatyczne wydłużenie okresu próbnego o kolejne dwa lata.
2. Badania psychologiczne kurs reedukacyjny:
W przypadku popełnienia dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – kierujący podczas okresu próbnego zostaje skierowany na badania psychologiczne – oraz na kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego
3. Łatwiejsza utrata uprawnień do kierowania pojazdem
Zobacz też: Kiedy kierowca musi poddać się badaniom psychologicznym?
Kierowcy w okresie próbnym (w tym także przedłużonym) zostają cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku:
- popełnienia w okresie próbnych trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub
- popełnienia jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji
Ustawa w tym zakresie jest bezwzględna – niezależnie od „kalibru” wykroczeń starosta jest obowiązany do wydania decyzji o cofnięciu uprawnień.
Zobacz też: Prawo jazdy dla niepełnosprawnych
Kto zostanie objęty okresem próbnym?
REKLAMA
Co do zasady – okresem próbnym (w pełnym znaczeni – tj. z obowiązkiem dodatkowych szkoleń oraz ograniczeniem dopuszczalnej prędkości i oznakowaniem samochodu ) – objęte są osoby, które uzyskają po raz pierwszy prawo jazdy kategorii B po dniu wejścia w życie ustawy.
Co to oznacza? Aby uniknąć okresu próbnego należy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny przed dniem 19.01.2013 r. (to jest przed wejściem w życie nowych przepisów) – zgodnie z normami przejściowymi zawartymi w ustawie nie można uznać, że ani rozpoczęcie kursu, ani podejście do egzaminów przed wskazaną datą, pozwoli uniknąć na uniknięcie objęcia nowymi przepisami.
Osoby, które uzyskały prawo jazdy w okresie dwóch lat przed wejściem w życie przepisów – nie będą związane okresem próbnym – ponieważ uzyskały pełne uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi pod rządami poprzedniej ustawy – prawo o ruchu drogowym – i zgodnie z nową ustawą – a także z zasadą ochrony praw nabytych nie mogą być w tym zakresie objęci nową ustawą – oprócz, sytuacji opisanych poniżej.
„Świeży kierowcy” to jednak nie jedyne osoby, które mogą liczyć się okresem próbnym (i negatywnymi konsekwencjami w przypadku popełnionych wykroczeń drogowych).
Otóż zgodnie z art. 91 ust. 5 ustawy o kierujących pojazdami, okresowi próbnemu będą podlegały osoby, którym uprzednio cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami objętymi kategorią B (np. z uwagi na ponowne przekroczenie limitu punktów, lub orzeczenie zakazu kierowania pojazdami na okres przekraczający rok i negatywne wynik egzaminu kompetencyjnego).
Zobacz też: Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?
Co to oznacza w praktyce – niezależnie od tego, kiedy dana osoba uzyskała prawo jazdy po raz pierwszy – po jego utracie pod rządami nowej ustawy i ponownym nabyciu uprawnień (łącznie z kursem na prawo jazdy oraz egzaminem teoretycznym i praktycznym) – musi liczyć się z okresem próbnym. Przy czym:
- nie musi przechodzić kursów w trakcie okresu próbnego
- nie musi oznaczać pojazdu zielonym liściem
- nie ma dodatkowych ograniczeń prędkości.
Zobacz też: Quadem i skuterem bez prawa jazdy nie pojedziesz
Jednakże – obowiązują go wszystkie regulacje związane ze skutkami popełnionych wykroczeń drogowych (tj. 2 wykroczenia – kurs reedukacyjny i badanie psychologiczne, 3 wykroczenia – cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami i konieczność ponownego uzyskania uprawnień – na zasadach, jakie dotyczą osób, które po raz pierwszy starają się o uzyskanie prawa jazdy (przez co należy rozumieć m.in. także obowiązek powtórnego odbycia kursu na prawo jazdy).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.