REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Okres próbny - prawo jazdy 2016

Adam Kret
Przez dwa lat od daty odebrania prawa jazdy, kierowca będzie w tzw. okresie próbnym.
Przez dwa lat od daty odebrania prawa jazdy, kierowca będzie w tzw. okresie próbnym.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza tzw. okres próbny dla „świeżo upieczonych” kierowców – w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy będą podlegać pewnym ograniczeniom. Okazuje się , że z problemem tym nie będą borykać się tylko młodzi kierowcy.

Czym jest okres próbny dla kierowców?

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami – począwszy od dnia jej wejścia w życie pojawia się nowa instytucja prawna dot. kierujących pojazdami – tj. okres próbny.

Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - każdy musi wymienić dokument

Trwa on dwa lata od dnia wydania po raz pierwszy dokumentu prawa jazdy kategorii B

W okresie próbnym kierowca będzie zobowiązany do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • odbycia na swój koszt,  pomiędzy 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy:
    • kursu dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (koszt: 100zł),
    • praktycznego szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym (koszt: 200zł);
  • przedstawienia staroście zaświadczenia o ukończeniu ww. szkolenia i kursu, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy;
  • kierowania wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego – przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu.

Zobacz też: Jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy?

Jednocześnie nie będzie także mógł:

  • przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;
  • podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B;
  • wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Zobacz też: Badania psychotechniczne dla kierowców

O ile powyższe ograniczenia nie są bardzo kłopotliwe (nie licząc oznakowania każdego pojazdu jakim porusza się kierowca – np. auta pożyczonego od znajomych, czy wypożyczonego) – okres próbny wiąże się z kilkoma poważnymi ograniczeniami w zakresie popełnionych wykroczeń drogowych:

1. wydłużenie okresu próbnego:

Przede wszystkim  - popełnienie w okresie próbnym 2 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (stwierdzonych mandatem lub wyrokiem sądu) – oznacza automatyczne wydłużenie okresu próbnego o kolejne dwa lata.

2. Badania psychologiczne kurs reedukacyjny:

W przypadku popełnienia dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – kierujący podczas okresu próbnego zostaje skierowany na badania psychologiczne – oraz na kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego

3. Łatwiejsza utrata uprawnień do kierowania pojazdem

Zobacz też: Kiedy kierowca musi poddać się badaniom psychologicznym?

Kierowcy w okresie próbnym (w tym także przedłużonym) zostają cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku:

  • popełnienia w okresie próbnych trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub
  • popełnienia jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji

Ustawa w tym zakresie jest bezwzględna – niezależnie od „kalibru” wykroczeń starosta jest obowiązany do wydania decyzji o cofnięciu uprawnień.

Zobacz też: Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Kto zostanie objęty okresem próbnym?

REKLAMA

Co do zasady – okresem próbnym (w pełnym znaczeni – tj. z obowiązkiem dodatkowych szkoleń oraz ograniczeniem dopuszczalnej prędkości i oznakowaniem samochodu ) – objęte są osoby, które uzyskają po raz pierwszy prawo jazdy kategorii B po dniu wejścia w życie ustawy.

Co to oznacza? Aby uniknąć okresu próbnego należy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny przed dniem 19.01.2013 r. (to jest przed wejściem w życie nowych przepisów) – zgodnie z normami przejściowymi zawartymi w ustawie nie można uznać, że ani rozpoczęcie kursu, ani podejście do egzaminów przed wskazaną datą, pozwoli uniknąć na uniknięcie objęcia nowymi przepisami.

Osoby, które uzyskały prawo jazdy w okresie dwóch lat przed wejściem w życie przepisów – nie będą związane okresem próbnym – ponieważ uzyskały pełne uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi pod rządami poprzedniej ustawy – prawo o ruchu drogowym – i zgodnie z nową ustawą – a także z zasadą ochrony praw nabytych nie mogą być w tym zakresie objęci nową ustawą – oprócz, sytuacji opisanych poniżej.

„Świeży kierowcy” to jednak nie jedyne osoby, które mogą liczyć się okresem próbnym (i negatywnymi konsekwencjami w przypadku popełnionych wykroczeń drogowych).

Otóż zgodnie z art. 91 ust. 5 ustawy o kierujących pojazdami, okresowi próbnemu będą podlegały osoby, którym uprzednio cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami objętymi kategorią B (np. z uwagi na ponowne przekroczenie limitu punktów, lub orzeczenie zakazu kierowania pojazdami na okres przekraczający rok i negatywne wynik egzaminu kompetencyjnego).

Zobacz też: Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?

Co to oznacza w praktyce – niezależnie od tego, kiedy dana osoba uzyskała prawo jazdy po raz pierwszy – po jego utracie pod rządami nowej ustawy i ponownym nabyciu uprawnień (łącznie z kursem na prawo jazdy oraz egzaminem teoretycznym i praktycznym) – musi liczyć się z okresem próbnym. Przy czym:

  •  nie musi przechodzić kursów w trakcie okresu próbnego
  •  nie musi oznaczać pojazdu zielonym liściem
  •  nie ma dodatkowych ograniczeń prędkości.

Zobacz też: Quadem i skuterem bez prawa jazdy nie pojedziesz

Jednakże – obowiązują go wszystkie regulacje związane ze skutkami popełnionych wykroczeń drogowych (tj. 2 wykroczenia – kurs reedukacyjny i badanie psychologiczne, 3 wykroczenia – cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami i konieczność ponownego uzyskania uprawnień – na zasadach, jakie dotyczą osób, które po raz pierwszy starają się o uzyskanie prawa jazdy (przez co należy rozumieć m.in. także obowiązek powtórnego odbycia kursu na prawo jazdy).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA