REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Okres próbny - prawo jazdy 2016

Adam Kret
Przez dwa lat od daty odebrania prawa jazdy, kierowca będzie w tzw. okresie próbnym.
Przez dwa lat od daty odebrania prawa jazdy, kierowca będzie w tzw. okresie próbnym.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza tzw. okres próbny dla „świeżo upieczonych” kierowców – w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy będą podlegać pewnym ograniczeniom. Okazuje się , że z problemem tym nie będą borykać się tylko młodzi kierowcy.

Czym jest okres próbny dla kierowców?

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami – począwszy od dnia jej wejścia w życie pojawia się nowa instytucja prawna dot. kierujących pojazdami – tj. okres próbny.

Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - każdy musi wymienić dokument

Trwa on dwa lata od dnia wydania po raz pierwszy dokumentu prawa jazdy kategorii B

W okresie próbnym kierowca będzie zobowiązany do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • odbycia na swój koszt,  pomiędzy 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy:
    • kursu dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (koszt: 100zł),
    • praktycznego szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym (koszt: 200zł);
  • przedstawienia staroście zaświadczenia o ukończeniu ww. szkolenia i kursu, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy;
  • kierowania wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego – przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu.

Zobacz też: Jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy?

Jednocześnie nie będzie także mógł:

  • przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;
  • podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B;
  • wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Zobacz też: Badania psychotechniczne dla kierowców

O ile powyższe ograniczenia nie są bardzo kłopotliwe (nie licząc oznakowania każdego pojazdu jakim porusza się kierowca – np. auta pożyczonego od znajomych, czy wypożyczonego) – okres próbny wiąże się z kilkoma poważnymi ograniczeniami w zakresie popełnionych wykroczeń drogowych:

1. wydłużenie okresu próbnego:

Przede wszystkim  - popełnienie w okresie próbnym 2 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (stwierdzonych mandatem lub wyrokiem sądu) – oznacza automatyczne wydłużenie okresu próbnego o kolejne dwa lata.

2. Badania psychologiczne kurs reedukacyjny:

W przypadku popełnienia dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – kierujący podczas okresu próbnego zostaje skierowany na badania psychologiczne – oraz na kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego

3. Łatwiejsza utrata uprawnień do kierowania pojazdem

Zobacz też: Kiedy kierowca musi poddać się badaniom psychologicznym?

Kierowcy w okresie próbnym (w tym także przedłużonym) zostają cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku:

  • popełnienia w okresie próbnych trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub
  • popełnienia jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji

Ustawa w tym zakresie jest bezwzględna – niezależnie od „kalibru” wykroczeń starosta jest obowiązany do wydania decyzji o cofnięciu uprawnień.

Zobacz też: Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Kto zostanie objęty okresem próbnym?

REKLAMA

Co do zasady – okresem próbnym (w pełnym znaczeni – tj. z obowiązkiem dodatkowych szkoleń oraz ograniczeniem dopuszczalnej prędkości i oznakowaniem samochodu ) – objęte są osoby, które uzyskają po raz pierwszy prawo jazdy kategorii B po dniu wejścia w życie ustawy.

Co to oznacza? Aby uniknąć okresu próbnego należy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny przed dniem 19.01.2013 r. (to jest przed wejściem w życie nowych przepisów) – zgodnie z normami przejściowymi zawartymi w ustawie nie można uznać, że ani rozpoczęcie kursu, ani podejście do egzaminów przed wskazaną datą, pozwoli uniknąć na uniknięcie objęcia nowymi przepisami.

Osoby, które uzyskały prawo jazdy w okresie dwóch lat przed wejściem w życie przepisów – nie będą związane okresem próbnym – ponieważ uzyskały pełne uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi pod rządami poprzedniej ustawy – prawo o ruchu drogowym – i zgodnie z nową ustawą – a także z zasadą ochrony praw nabytych nie mogą być w tym zakresie objęci nową ustawą – oprócz, sytuacji opisanych poniżej.

„Świeży kierowcy” to jednak nie jedyne osoby, które mogą liczyć się okresem próbnym (i negatywnymi konsekwencjami w przypadku popełnionych wykroczeń drogowych).

Otóż zgodnie z art. 91 ust. 5 ustawy o kierujących pojazdami, okresowi próbnemu będą podlegały osoby, którym uprzednio cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami objętymi kategorią B (np. z uwagi na ponowne przekroczenie limitu punktów, lub orzeczenie zakazu kierowania pojazdami na okres przekraczający rok i negatywne wynik egzaminu kompetencyjnego).

Zobacz też: Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?

Co to oznacza w praktyce – niezależnie od tego, kiedy dana osoba uzyskała prawo jazdy po raz pierwszy – po jego utracie pod rządami nowej ustawy i ponownym nabyciu uprawnień (łącznie z kursem na prawo jazdy oraz egzaminem teoretycznym i praktycznym) – musi liczyć się z okresem próbnym. Przy czym:

  •  nie musi przechodzić kursów w trakcie okresu próbnego
  •  nie musi oznaczać pojazdu zielonym liściem
  •  nie ma dodatkowych ograniczeń prędkości.

Zobacz też: Quadem i skuterem bez prawa jazdy nie pojedziesz

Jednakże – obowiązują go wszystkie regulacje związane ze skutkami popełnionych wykroczeń drogowych (tj. 2 wykroczenia – kurs reedukacyjny i badanie psychologiczne, 3 wykroczenia – cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami i konieczność ponownego uzyskania uprawnień – na zasadach, jakie dotyczą osób, które po raz pierwszy starają się o uzyskanie prawa jazdy (przez co należy rozumieć m.in. także obowiązek powtórnego odbycia kursu na prawo jazdy).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA