Prawo jazdy 2013 - każdy musi wymienić dokument
REKLAMA
REKLAMA
Jak będzie wyglądać nowe prawo jazdy od 2013 roku?
REKLAMA
Zgodnie z treścią rozporządzenia – wzór nowego prawa jazdy będzie prezentował się następująco:
Kliknij tutaj aby zobaczyć nowy wzór prawa jazdy
Jak widać nowe prawo jazdy – oprócz odświeżonej szaty graficznej (m.in. zniknęła najwyraźniej druga fotografia kierowcy) – zawiera także nowe kategorie uprawnień(AM, A2) wprowadzone ustawą o kierujących pojazdami (wchodzi ona w życie 19.01.2013r. – tak samo jak rozporządzenie).
Polecamy: PITY 2015 z płytą CD
Biorąc pod uwagę, iż artykuł oparty jest o projekt rozporządzenia niektóre elementy mogą zmienić się do dnia jego wejścia w życie (np. termin wprowadzenia).
Zobacz też: Okres próbny - prawo jazdy 2013
Kiedy wprowadzone będą nowe dokumenty prawa jazdy i czy trzeba będzie wymienić stare?
Jak wspomnieliśmy – rozporządzenie wejdzie w życie wraz z ustawą, na której podstawie zostało wydane – do tego czasu (do 18.01.2013r.) nadal będą wydawane stare dokumenty – łącznie z tymi (o czym później), które nie posiadają daty końcowej ważności dokumentu (prawo jazdy bezterminowe).
Od dnia 19.01.2013r. wydawane będą jedynie nowe dokumenty prawa jazdy.
Zobacz galerię: Bugatti Super Sport - najszybszy samochód świata
Ustawa o kierujących pojazdami nie przewiduje bezterminowego prawa jazdy – wszystkie „nowe” dokumenty będą posiadały termin ważności (maksymalnie 15 lat).
Zobacz też: Prawo jazdy kategorii B a przyczepa
Jeśli chodzi o obowiązek wymiany prawa jazdy – ten dotknie każdego posiadacza starych dokumentów (podobnie jak miało to miejsce w przypadku starych, papierowych dokumentów).
Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami – wymiana dokumentów następować będzie stopniowo w terminie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. (dokładne terminy zostaną wskazane w rozporządzeniu – którego na dzień sporządzenia artykułu, z uwagi na odległy termin jeszcze wydano).
Jednakże, nowe prawa jazdy będą wydawane wcześniej na wniosek kierującego – co będzie miało z reguły miejsce w przypadku:
- zmiany danych znajdujących się w prawie jazdy (nazwisko, adres, nowe uprawnienia)
- upływu terminu na jaki zostało wydane prawo jazdy
Jak widać obowiązkowa wymiana prawa jazdy nastąpi najwcześniej za 15 lat (czyli w okresie maksymalnej ważności nowych praw jazdy).
Zobacz też: Prawo jazdy dla niepełnosprawnych
Każda wymiana prawa jazdy po wejściu w życie nowych przepisów – będzie wymianą na nowy – terminowy – dokument.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.