REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pożyczka na auto, to się opłaca?

Uproszczona procedura, krótki okres oczekiwania na decyzję kredytową, niskie raty – Autopożyczka, to korzystne rozwiązanie sfinansowania samochodu.

Obowiązek noszenia odblasków przez pieszych po zmroku – zmiany od 2014 roku

Od sierpnia 2014 roku każdy pieszy będzie musiał posiadać element odblaskowy idąc po zmroku drogą poza terenem zabudowanym.

Zmiana pasa ruchu i wymuszanie pierwszeństwa - mandat

Wymuszanie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu bądź na skrzyżowaniu to częsty grzech wielu polskich kierowców. Co grozi za tego typu zachowania?

Mandat za wymuszanie pierwszeństwa

Wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, czy przyspieszanie w momencie wyprzedzania przez inny pojazd to tylko wierzchołek góry lodowej złośliwych przewinień z jakimi spotykają się podróżujący po Polsce. Warto przypomnieć, ze prawo przewiduje słone kary za wspomniane przewinienia.

REKLAMA

Koniec z teoretycznym szkoleniem na kursach na prawo jazdy - komentarz

Zgodnie z poprawkami do projektu o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, osoby zamierzające przystąpić do egzaminu na prawo jazdy nie będą zmuszane do uczestnictwa w szkoleniu teoretycznym w ośrodkach szkolenia kierowców. Będą mogły nauczyć się teorii we własnym zakresie.

Kontrola drogowa w lesie - kto i za co może ukarać kierowcę mandatem?

Podróż autem do lasu może zakończyć się dotliwym mandatem. Jakie służby mogą kontrolować kierowcę na terenie lasu? Za jakie przewinienia mogą karać?

Spłata mandatu w ratach - jak przygotować wniosek?

Istnieje możliwość spłaty mandatu w ratach. Ważne jest jednak przygotowanie odpowiedniego wniosku. Oto wskazówki jak go napisać.

Jak powinien być ustawiony fotoradar?

Źle ustawiony fotoradar ma tendencje do zawyżania zmierzonej prędkości. Niestety problem ten jest bardzo powszechny. Jak zatem powinien być on ustawiony?

REKLAMA

Mandat za brak kultury na drodze

Czy można zostać ukaranym mandatem za brak kultury na drodze? Można, bo w wyniku bezinteresownego chamstwa często przyczyniamy się do zwiększenia zagrożenia w ruchu drogowym.

Kto kontroluje działania straży miejskiej w Polsce?

Kontrole straży miejskiej są coraz częstsze, ale czy można się od nich jakoś odwołać? Kto kontroluje działania straży miejskiej? Czy jest ona bezkarna?

Mandat za zawracanie w niedozwolonym miejscu

Wielu kierowców bagatelizuje znak zakazu zawracania i zawraca w miejscach niedozwolonych. Tymczasem takie przewinienie może słono kosztować.

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Oświadczenie sprawcy kolizji jest często najszybszym sposobem na rozwiązanie problemu dotyczącego zdarzenia drogowego. Jak poprawnie napisać takie oświadczenie? Co powinno ono zawierać?

Zasady używania świateł przeciwmgłowych

W jakich sytuacjach kierowca może włączyć światła przeciwmgłowe? Czy kierujący pojazdami są zobligowani do użycia świateł przeciwmgłowych tylko w przypadkach, gdy poruszają się we mgle?

Strzeżony przejazd kolejowy - za co grozi mandat?

Strzeżony przejazd kolejowy wbrew pozorom nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Jak zachować się zbliżając się do niego?

Jak odliczyć 100% VAT po pierwszym kwietnia?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług od pierwszego kwietnia 2014 r. odliczenie pełnej kwoty VAT od zakupu samochodu będzie możliwe tylko w przypadku, gdy pojazd będzie wykorzystywany jedynie w celach służbowych. Jak udowodnić fiskusowi, że nie korzystamy z auta w celach prywatnych?

Tanie mandaty - za co kierowcy zapłacą najmniej?

Zróżnicowanie w wysokości mandatów nie powinno dziwić. Które wykroczenia są najlżej traktowane?

Co daje assistance?

Co daje ubezpieczenie assistance? Okazuje się, że wbrew obiegowym opiniom ubezpieczenie assistance nie zawsze chroni przed nieprzewidzianymi zdarzeniami np. w podróży. Na co zwrócić uwagę przed wykupem assistance?

Jakie są korzyści z finansowania floty?

Stałe, miesięczne koszty użytkowania, flota w rękach specjalistów, a klient pod opieką profesjonalnego doradcy – czyli dlaczego warto skorzystać z usług CFM.

Indywidualne tablice rejestracyjne – zalety i wady

Aby wyróżnić auto spośród innych pojazdów można pokusić się o wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych. Jakie są ich zalety i wady?

Zarządzanie samochodami w małej firmie - 3 sposoby

Zakup auta do firmy do ogromne koszty. Są jednak sposoby na rozszerzenie czy wymianę aut floty w nieco łatwiejszy sposób.

Motorower - czy można jeździć nim bez prawa jazdy?

Przełom wiosny i lata to okres wzmożonej aktywności motorowerzystów na drogach. Jakie trzeba mieć uprawnienia aby prowadzić motorower? Jakie jest niezbędne jego wyposażenie? Czym jest motorower?

Przejście (bezpieczne) dla pieszych?

Przejścia dla pieszych, tak zwane zebry, zostały stworzone z myślą o bezpiecznym przechodzeniu pieszych przez jezdnię. Jednak jak wykazują policyjne statystyki: na przejściach dla pieszych dochodzi do wielu wypadków. Czy wina zawsze leży po stronie kierującego pojazdem?

Kara za używanie niebieskiego koguta na dachu

Do używania sygnałów błyskowych w tym m.in. niebieskiego koguta, upoważnione są jedynie pojazdy uprzywilejowane. Osoby nieuprawnione, które używają urządzeń emitujących takie sygnały dopuszczają się wykroczenia i tym samym narażają się na grzywnę.

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe – czy dotyczy on także autobusów?

Czy zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe dotyczy także autobusów ? Co z samochodami zarejestrowanymi jako pojazdy ciężarowe?

Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?

Jazda rowerem po chodniku jest zgodna z przepisami tylko w określonych sytuacjach. Warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na konsekwencje karne.

Jakie pojazdy są uprzywilejowane na drodze?

Pojazdy uprzywilejowane to nie tylko karetka, wóz strażacki czy radiowóz policji. Zobacz jakie służby posługują się pojazdami uprzywilejowanymi.

Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny uznał, że kierowanie wniosku do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z konstytucją. To oznacza, że środek ten może być nadal stosowany w celu egzekwowania obowiązków alimentacyjnych pozwanych.

Spoilery, wloty powietrza na masce, światła błyskowe - czego nie wolno umieszczać na aucie?

Kierowca, który wyposażył auto w efektowne ospojlerowanie albo upodobnił do karetki czy radiowozu policyjnego musi się liczyć z mandatem karnym. Za jakie modyfikacje lub wyposażenie samochodu jego właściciel może otrzymać karę?

Parkowanie na chodniku - wyłącznie przodem!

Parkowanie na chodniku tyłem jest zabronione. Jak się okazuje przepis ten jest prawie nieznany kierowcom. Dlaczego?

Zawracanie na lewoskręcie - sygnalizator S-3e

Sygnalizator kierunkowy S-3 nakazujący skręt w lewo zabrania kierowcom zawracania na skrzyżowaniu. Jak się okazuje mało osób zdaje sobie z tego sprawę.

Nowe przepisy dotyczące rozliczania podatku VAT od samochodów firmowych

Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów zakupionych na firmę.

Wjazd samochodem w strefę zamieszkania - obowiązki kierowcy

Strefa zamieszkania to prawdziwy "azyl" dla pieszych. Zobacz o czym musi pamiętać kierowca poruszając na jej obszarze.

Ucieczka po zarysowaniu zderzaka

Według doniesień ubezpieczycieli ucieczki po zarysowaniu komuś samochodu zdarzają się zaskakująco często. Co grozi kierowcy, który zarysował komuś zaparkowany pojazd i uciekł z miejsca zdarzenia?

Zły stan techniczny auta: mandat

Zbyt głośny wydech, nadmierna emisja spalin, uszkodzona szyba - to jedne z typowych mankamentów aut, za które Policja najczęściej odbiera dowody rejestracyjne kierowcom. Zobacz na co jeszcze może zwrócić uwagę.

Uprawnienia straży miejskiej wobec kierowców

Czy straż miejska może używać fotoradarów? Jakie ma uprawnienia w zakresie kontroli drogowej?

Podpisanie mandatu - konsekwencje

Jeśli kierowca nie zgadza się z decyzją policjanta dotyczącą mandatu może odmówić jego przyjęcia. Podpisanie mandatu to przyznanie się do winy.

Obszar zabudowany: dopuszczalna prędkość i miejsce postoju

Warto regularnie odświeżać sobie przepisy ruchu drogowego aby uniknąć niepotrzebnych mandatów i kłótni na drodze. Zwracamy uwagę na najczęściej łamane przepisy ruchu drogowego na obszarze zabudowanym.

Jakie ubezpieczenie samochodu najchętniej wybierają Polacy?

Najlepiej ocenianym przez Polaków ubezpieczeniem jest assistance. Co sprawia, że zbiera ono tak pochlebne opinie?

Za co odpowiada kierowca w firmie?

Używanie pojazdu służbowego niesie za sobą pewne obowiązki. Za co odpowiada kierowca służbowego samochodu? Czy za mandaty może płacić właściciel firmy i auta?

Prawo jazdy - koniec nauki teorii przez internet?

Według propozycji zmian do ustawy o kierujących pojazdami, prawo do zdalnego (za pośrednictwem internetu) odbycia kursu teoretycznego na prawo jazdy miałyby tylko osoby niepełnosprawne. Pozostali kandydaci na kierowców nie mogliby przygotowywać się do egzaminu teoretycznego przez internet. To absurd.

Jazda po pijanemu na terenie prywatnym

Za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu kierowcę może spotkać surowa kara. Ale czy powyższe przepisy obowiązują wszędzie? Co z jazdą pod wpływem alkoholu po prywatnym terenie?

Kiedy firma będzie mogła odliczyć pełen podatek VAT od samochodu?

Ministerstwo Finansów spieszy aby jak najszybciej wprowadzić w życie nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od pojazdów użytkowanych w przedsiębiorstwach. Zobacz kto będzie mógł skorzystać z ulgi.

Jak wybrać dobre AC?

Na rynku jest wiele polis AC, które mogą znacznie się różnić zakresem i warunkami. Ważne, by wybrać produkt, który odzwierciedla nasze potrzeby. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie tego ubezpieczenia.

Niecierpliwy kierowca ryzukje mandatem

Kara za zbytni pośpiech na drodze może mieć swoje źródło nie tylko w szybkiej jeździe, ale i nerwowych zachowaniu kierowcy. Oto czego należy się wystrzegać aby nie otrzymać mandatu.

Najsurowsze kary dla kierowców - ranking

Przekroczenie prędkości czy jazda w stanie nietrzeźwości nie są zagrożone najsurowszymi karami. Okazuje się, że kierowca swoim nieroztropnym zachowaniem może na siebie sprowadzić jeszcze gorsze problemy.

Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem - mandat

Jaki mandat grozi kierowcy, który odśnieżając samochód, pozostawi włączony silnik? Przepisy zakazują postoju z pracującym silnikiem auta przekraczającego jedną minutę. Za szczególną emisję spalin podczas postoju można zapłacić nawet 300 złotych... Zakaz nie obejmuje postoju na terenie prywatnym, gdzie może jednakże stanowić o zakłóceniu spokoju.

Mandat z fotoradaru bez punktów karnych! Legalna forma łapówki?

Wedle nowych przepisów zniknąć mają punkty karne za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary. Czy to aby nie powrót do sytuacji sprzed wprowadzenia taryfikatora mandatów i punktów karnych?

Droga ekspresowa - za co grozi mandat?

Mandat na drodze ekspresowej może zostać nałożony nie tylko za jazdę z nadmierną prędkością. Wachlarz kar jest szeroki.

Samochód został odholowany - dlaczego?

Zanim zgłosisz na Policję kradzież auta, zastanów się czy nie mogło zostać one odholowane. Kierowcy często nie zdają sobie bowiem sprawy, że zaparkowali w niedozwolonym miejscu.

Zasady używania świateł mijania i świateł do jazdy dziennej

Czy podczas opadów atmosferycznych w ciągu dnia można stosować światła do jazdy dziennej zamiast świateł mijania? A jakich świateł używać w tunelu?

REKLAMA