REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samochody chłodnie i nielegalnie wystawiane mandaty

Wiele wskazuje na to, że Inspekcja Transportu Drogowego oraz Służba Celna niesłusznie nakłada mandaty na kierowców chłodni, którzy przewożą artykuły szybko psujące się. Sprawa jest o tyle poważna, że taki proceder trwa od lat, a liczba pokrzywdzonych może być naprawdę duża.

Pożyczone auto bez polisy OC

Pożyczając auto koniecznie trzeba sprawdzić czy posiada ono aktualne ubezpieczenie OC. Jego brak może kosztować kierowcę setki tysięcy złotych!

Kasy fiskalne w warszatatach samochodowych

Ministerstwo Finansów zażądało wprowadzenia kas fiskalnych w warsztatach samochodowych. Co to oznacza dla ich klientów?

Oznaczenia przejazdów kolejowych

Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej wyróżnia wiele kategorii przejazdów kolejowych. O czym informuje krzyż św. Andrzeja i jak się zachować na przejazdach kolejowych?

REKLAMA

Wynająć samochód, czy kupić na własność?

Usługa wynajmu długoterminowego zdobywa na polskim rynku coraz większą popularność. 35% mikro i małych przedsiębiorstw deklaruje, że woli płacić za korzystanie z pojazdu niż kupować go na własność.

Cenowa mapa Polski ubezpieczeń OC

Gdzie w Polsce ubezpieczenie OC jest najtańsze? Jak duże różnice są w cenie polisy OC w zależności od miejsca jej zawarcia?

Czy uczestnicy stłuczki zawsze dmuchają w alkomat?

Czy uczestnicy kolizji w przypadku wezwania na miejsce zdarzenia policjantów obligatoryjnie zostaną poddani kontroli alkomatem? W jakich przypadkach policjanci muszą skontrolować trzeźwość uczestników zdarzenia?

Mandat za niewłaściwe zachowanie wobec nauki jazdy?

Czy przepisy ruchu drogowego określają, w jaki sposób powinni się zachowywać w ruchu drogowym kierowcy wobec kursantów nauki jazdy? Okazuje się, że tak.

REKLAMA

Mandat za niewłaściwe przewożenie psa w samochodzie

Mimo że przepisy ruchu drogowego nie określają w jaki sposób należy przewozić czworonogi w samochodzie za niewłaściwe przewożenie psa można dostać mandat.

Opłata z tytułu używania auta jako koszt uzyskania przychodu

Przedsiębiorcy często wykorzystują w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, który nie jest ich własnością (należy do osoby trzeciej). Używając pojazdów na potrzeby prowadzonej działalności, podatnicy ponoszą wydatki związane z czynszem najmu. W jaki sposób prawidłowo je zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu?

Obiad z klientem, a koszt uzyskania przychodu

Prawidłowa kwalifikacja wydatków poniesionych na reklamę czy reprezentację od dawna sprawia przedsiębiorcom trudności. Na tym tle coraz częściej dochodzi do sporów między podatnikami a organami podatkowymi, które praktycznie za każdym razem znajdują swój finał w sądzie.

Uchylenie prawomocnego mandatu - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie można pozbawiać osoby ukaranej mandatem prawa do odwołania się od niego, jeśli mandat ten został wystawiony na podstawie przepisu niezgodnego z konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową czy z ustawą.

CEPiK 2.0 czyli nowe funkcje systemu

System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców przejdzie kolejne przeobrażenia. Pojawią się nowe funkcje i zakres jego możliwości zostanie wyraźnie rozszerzony.

Kontrola stanu technicznego autobusu - "Bezpieczny autobus"

Od stanu technicznego autobusu zależy bezpieczeństwo osób nim podróżujących. Kierowca odpowiada za życie kilkudziesięciu osób, dlatego musi dysponować sprawnym pojazdem. Jak sprawdzić stan techniczny autokaru?

Strefy płatnego parkowania a mandaty

Opłaty parkingowe są obowiązkowe. Co się jednak stanie, jeśli ktoś zapomni wrzucić pięć złotych do parkomatu? Czy za nieopłacenie parkingu odpowie parkujący, czy właściciel pojazdu? Pracownik czy pracodawca? To pytania, na które każdy fleet manager powinien odpowiedzieć bez namysłu.

Parkowanie samochodu na zamkniętych osiedlach

Zarządcy terenów na osiedlach zamkniętych mają prawo do ustanawiania wszelkich zasad parkowania pojazdów. W określonych przypadkach mają też prawo odholować pojazd, gdy nie jest zaparkowany w konkretnym miejscu, a wcale nie utrudnia ruchu!

Zwiększona baza pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy

1 lipca 2014 roku poszerzono bazę pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Nowa lista zawiera ich nie 1800 a prawie 2500. Czy zakres materiału do nauki również się zwiększył?

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC i AC samochodu?

Wysokość składki ubezpieczeniowej za polisę OC lub AC zależy nie tylko od pojemności silnika czy bezszkodowej jazdy danego kierowcy, ale także od kilku innych czynników. Oto najważniejsze z nich.

Leasing auta a montaż instalacji LPG

Montaż instalacji LPG w leasingowanym samochodzie często nie jest możliwy bez zgody właściciela pojazdu. Dlaczego? Czy można temu zaradzić?

Sprawdzenie historii pojazdu

Sprawdzenie historii samochodu to w polskich realiach marzenie każdego nabywcy używanego modelu. Powoli to marzenie się urzeczywistnia.

Nowa baza pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy

Nowa lista pytań na egzamin teoretyczny na prawo jazdy ma być znacznie większa od obecnej. Czy nadal będzie skrywana w tajemnicy?

Zwyżka OC za wypadek - o ile droższe jest ubezpieczenie?

Wraz ze wzrostem liczby szkód powstałych z winy kierowcy rośnie cena ubezpieczenia OC jakie będzie musiał opłacić. O ile rośnie wysokość składki OC na skutek wypadku?

Czy możliwe jest zawarcie umowy na odległość?

Nie zawsze, aby umowa była wiążąca musi zostać zawarta na piśmie. W niektórych przypadkach można umowę zawrzeć ustnie i to na odległość, a i tak w świetle prawa będzie ważna.

Jak działa fotoradar na skrzyżowaniu?

Fotoradary ustawiane na skrzyżowaniach mierzą nie tylko prędkość przejeżdżających pojazdów. Zrobią zdjęcie również jak ktoś przejedzie na czerwonym świetle. Skąd urządzenie wie, że ktoś złamał przepis?

Dwie awarie i zwrot pieniędzy za samochód?

Druga awaria samochodu i prawo do zwrotu pieniędzy za pojazd. Oto nowy pomysł jaki ustawodawca chce przeforsować przy okazji implementacji dyrektywy konsumenckiej. Na czym polegałyby nowe prawa nabywcy towaru?

Pożyczka na auto, to się opłaca?

Uproszczona procedura, krótki okres oczekiwania na decyzję kredytową, niskie raty – Autopożyczka, to korzystne rozwiązanie sfinansowania samochodu.

Obowiązek noszenia odblasków przez pieszych po zmroku – zmiany od 2014 roku

Od sierpnia 2014 roku każdy pieszy będzie musiał posiadać element odblaskowy idąc po zmroku drogą poza terenem zabudowanym.

Zmiana pasa ruchu i wymuszanie pierwszeństwa - mandat

Wymuszanie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu bądź na skrzyżowaniu to częsty grzech wielu polskich kierowców. Co grozi za tego typu zachowania?

Mandat za wymuszanie pierwszeństwa

Wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, czy przyspieszanie w momencie wyprzedzania przez inny pojazd to tylko wierzchołek góry lodowej złośliwych przewinień z jakimi spotykają się podróżujący po Polsce. Warto przypomnieć, ze prawo przewiduje słone kary za wspomniane przewinienia.

Koniec z teoretycznym szkoleniem na kursach na prawo jazdy - komentarz

Zgodnie z poprawkami do projektu o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, osoby zamierzające przystąpić do egzaminu na prawo jazdy nie będą zmuszane do uczestnictwa w szkoleniu teoretycznym w ośrodkach szkolenia kierowców. Będą mogły nauczyć się teorii we własnym zakresie.

Kontrola drogowa w lesie - kto i za co może ukarać kierowcę mandatem?

Podróż autem do lasu może zakończyć się dotliwym mandatem. Jakie służby mogą kontrolować kierowcę na terenie lasu? Za jakie przewinienia mogą karać?

Spłata mandatu w ratach - jak przygotować wniosek?

Istnieje możliwość spłaty mandatu w ratach. Ważne jest jednak przygotowanie odpowiedniego wniosku. Oto wskazówki jak go napisać.

Jak powinien być ustawiony fotoradar?

Źle ustawiony fotoradar ma tendencje do zawyżania zmierzonej prędkości. Niestety problem ten jest bardzo powszechny. Jak zatem powinien być on ustawiony?

Mandat za brak kultury na drodze

Czy można zostać ukaranym mandatem za brak kultury na drodze? Można, bo w wyniku bezinteresownego chamstwa często przyczyniamy się do zwiększenia zagrożenia w ruchu drogowym.

Kto kontroluje działania straży miejskiej w Polsce?

Kontrole straży miejskiej są coraz częstsze, ale czy można się od nich jakoś odwołać? Kto kontroluje działania straży miejskiej? Czy jest ona bezkarna?

Mandat za zawracanie w niedozwolonym miejscu

Wielu kierowców bagatelizuje znak zakazu zawracania i zawraca w miejscach niedozwolonych. Tymczasem takie przewinienie może słono kosztować.

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Oświadczenie sprawcy kolizji jest często najszybszym sposobem na rozwiązanie problemu dotyczącego zdarzenia drogowego. Jak poprawnie napisać takie oświadczenie? Co powinno ono zawierać?

Zasady używania świateł przeciwmgłowych

W jakich sytuacjach kierowca może włączyć światła przeciwmgłowe? Czy kierujący pojazdami są zobligowani do użycia świateł przeciwmgłowych tylko w przypadkach, gdy poruszają się we mgle?

Strzeżony przejazd kolejowy - za co grozi mandat?

Strzeżony przejazd kolejowy wbrew pozorom nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Jak zachować się zbliżając się do niego?

Jak odliczyć 100% VAT po pierwszym kwietnia?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług od pierwszego kwietnia 2014 r. odliczenie pełnej kwoty VAT od zakupu samochodu będzie możliwe tylko w przypadku, gdy pojazd będzie wykorzystywany jedynie w celach służbowych. Jak udowodnić fiskusowi, że nie korzystamy z auta w celach prywatnych?

Tanie mandaty - za co kierowcy zapłacą najmniej?

Zróżnicowanie w wysokości mandatów nie powinno dziwić. Które wykroczenia są najlżej traktowane?

Co daje assistance?

Co daje ubezpieczenie assistance? Okazuje się, że wbrew obiegowym opiniom ubezpieczenie assistance nie zawsze chroni przed nieprzewidzianymi zdarzeniami np. w podróży. Na co zwrócić uwagę przed wykupem assistance?

Jakie są korzyści z finansowania floty?

Stałe, miesięczne koszty użytkowania, flota w rękach specjalistów, a klient pod opieką profesjonalnego doradcy – czyli dlaczego warto skorzystać z usług CFM.

Indywidualne tablice rejestracyjne – zalety i wady

Aby wyróżnić auto spośród innych pojazdów można pokusić się o wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych. Jakie są ich zalety i wady?

Zarządzanie samochodami w małej firmie - 3 sposoby

Zakup auta do firmy do ogromne koszty. Są jednak sposoby na rozszerzenie czy wymianę aut floty w nieco łatwiejszy sposób.

Motorower - czy można jeździć nim bez prawa jazdy?

Przełom wiosny i lata to okres wzmożonej aktywności motorowerzystów na drogach. Jakie trzeba mieć uprawnienia aby prowadzić motorower? Jakie jest niezbędne jego wyposażenie? Czym jest motorower?

Przejście (bezpieczne) dla pieszych?

Przejścia dla pieszych, tak zwane zebry, zostały stworzone z myślą o bezpiecznym przechodzeniu pieszych przez jezdnię. Jednak jak wykazują policyjne statystyki: na przejściach dla pieszych dochodzi do wielu wypadków. Czy wina zawsze leży po stronie kierującego pojazdem?

Kara za używanie niebieskiego koguta na dachu

Do używania sygnałów błyskowych w tym m.in. niebieskiego koguta, upoważnione są jedynie pojazdy uprzywilejowane. Osoby nieuprawnione, które używają urządzeń emitujących takie sygnały dopuszczają się wykroczenia i tym samym narażają się na grzywnę.

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe – czy dotyczy on także autobusów?

Czy zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe dotyczy także autobusów ? Co z samochodami zarejestrowanymi jako pojazdy ciężarowe?

Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?

Jazda rowerem po chodniku jest zgodna z przepisami tylko w określonych sytuacjach. Warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na konsekwencje karne.

REKLAMA