REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spłata mandatu w ratach - jak przygotować wniosek?

mandat Fot. Fotolia
mandat Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje możliwość spłaty mandatu w ratach. Ważne jest jednak przygotowanie odpowiedniego wniosku. Oto wskazówki jak go napisać.

Jak rozłożyć mandat na raty?

REKLAMA

Wystarczą dwa poważne wykroczenia na drodze by kwota mandatu błyskawicznie osiągnęła pułap 1000 zł. Dla osoby, która zarabia miesięcznie ok. 2000-2500 zł netto  taki wydatek bardzo często oznacza finansowe kłopoty. Na szczęście istnieje możliwość aby rozłożyć kwotę mandatu  na raty.

Wniosek o rozłożenie mandatu na raty

Aby móc skorzystać z ratalnego sytemu spłaty mandatu należy w pierwszej kolejności po prostu go przyjąć (nie przekazywać sprawy do sądu). Dysponując pokwitowaniem odbioru mandatu należy skierować wniosek do właściwego urzędu wojewódzkiego o rozłożenie kwoty kary na raty argumentując to swoją trudną sytuacją finansową. Jeśli rzeczywiście jest ona nie najlepsza, to szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku jest bardzo duża.

Zobacz też: Kto może przeprowadzać kontrolę drogową?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W niektórych urzędach petenci mają nawet przygotowane odpowiednie wnioski o rozłożenie grzywny na raty. Jeśli takiego nie ma, należy przygotować go własnoręcznie. Powinien zawierać on takie informacje jak:

- kwotę nałożonej grzywny;

- serię mandatu;

- liczbę rat o jaką wnioskujemy.

Dobrą praktyką w przypadku tego ostatniego podpunktu jest ograniczenie liczby rat do maksymalnie 10-ciu. Oczywiście jeśli kwota mandatu jest wysoka, a nasze możliwości co jego spłacenia małe, to warto wnioskować o zwiększenie okresu spłaty kary.

Zaświadczenie o zarobkach

Do wniosku kierowca powinien dołączyć zaświadczenie o zarobkach. W przypadku emeryta powinna być to kserokopia odpowiedniego zaświadczenia. Osoba ucząca się warto by dołączyła do wniosku kserokopię legitymacji uczniowskiej/studenckiej a bezrobotny zaświadczenie z urzędu pracy. W przypadku rolników potrzebny może być stosowany dokument z gminy a wojskowi powinni dostarczyć zaświadczenie ze swojej jednostki wojskowej.

Zobacz też: Nieustąpienie pierwszeństwa autobusowi - mandat

W przypadku mandatu wystawione przez Inspekcję Transportu Drogowego (ITD) wniosek ten należy przesłać do Głównej Inspekcji Transportu Drogowego.

Najważniejszą kwestią jest zachowanie  7-mio dniowego okresu na dostarczenie wniosku do odpowiedniego organu. Zaniechanie spłaty mandatu w ciągu tego okresu bądź nie przygotowanie odpowiedniego wniosku o rozłożenie go na raty sprawi, że postępowanie mandatowe trafi na drogę egzekucyjną.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA