REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jedzenie w czasie jazdy grozi mandatem

Picie czy jedzenie w trakcie jazdy również może być ukarane mandatem. Jeśli jest to koniecznie, poczekajmy aż staniemy autem na światłach bądź zjedźmy na chwilę na pobocze.
Picie czy jedzenie w trakcie jazdy również może być ukarane mandatem. Jeśli jest to koniecznie, poczekajmy aż staniemy autem na światłach bądź zjedźmy na chwilę na pobocze.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z pozoru błaha czynność jaką jest spożywanie pokarmów w trakcie prowadzenia pojazdu, może zakończyć się mandatem. Podobnie jest w przypadku palenia papierosów. Po co wymyślono te zakazy?

Długa droga przed podróżującymi kierowcami nie sprzyja żołądkowi. Czynność prowadzenia auta to wysiłek fizyczny, ale i psychiczny. Naturalnym tego następstwem jest zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na określoną ilość energii, która pochodzi z dostarczanego pokarmu. Co zrobić, kiedy obiad zjedzony dwie godziny temu już nie wystarcza, a nasze ciało domaga się źródła węglowodanów, objawiając to sennością
i zmęczeniem?

REKLAMA

Drugie śniadanie w samodzie

W większości wypadków kierowcy przewidują taką ewentualność i zabierają ze sobą na drogę kanapkę czy niedużą przekąskę lub kupują coś na stacji benzynowej. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji kiedy osoba prowadząca samochód w tym samym czasie spożywa pokarm, a czynność kierowania pojazdem wykonuje zawodowo (np. kierowca autokaru lub kierowca podróżujący ze współpasażerem), jest to uznawane
za wykroczenie.

Zobacz też: Mandat za nieodśnieżony samochód

Picie napojów i palenie papierosów w aucie

Jak tego typu sytuacja przedstawia się w przypadku picia napojów podczas prowadzenia pojazdu? Zamieszczony w taryfikatorze zapis o zakazie spożywania pokarmów można odnieść również do napojów jako elementów rozpraszających podczas jazdy tak samo jak posiłki. Pragnienie nie musi jednak oznaczać jedynie potrzeby uzupełniania płynów w organizmie. Inny rodzaj pragnienia, odczuwany przez część osób regularnie, spowodowany jest brakiem nikotyny. Kierowca będący nałogowym palaczem jest bardziej narażony na ewentualność otrzymania mandatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kara za stosowanie antyradaru

Dlaczego nie można jeść w trakcie prowadzenia auta?

Wprowadzenie ograniczeń dotyczących podejmowanych czynności przez prowadzących auta jest odpowiedzią ustawodawcy na rosnącą liczbę wypadków spowodowanych rozproszeniem uwagi kierowcy. Wystarczy tylko chwilowa utrata skupienia na jeździe, a sytuacja przed maską auta może ulec diametralnej zmianie. Schylenie się po kanapkę może spowodować niezauważenie wyskakującej sarny z lasu, a odpalenie papierosa może doprowadzić do zjechania na przeciwległy pas ruchu. Wszystkie podane wykroczenia podlegają jednemu punktowi w aktualnym taryfikatorze: "Naruszenie zakazu palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy" z przypisanym mandatem w wysokości 50 zł.

Zobacz też: Mandat za zbyt głośne słuchanie muzyki w samochodzie!

Sposób na uniknięcie mandatu

Najprostsze rozwiązanie jest najlepsze. Należy unikać wykonywania tego typu czynności podczas prowadzenia samochodu. Kiedy kierowcę dopada głód, pragnienie lub po prostu ma ochotę zapalić papierosa, powinien zatrzymać się na postoju. Przepisy o których mowa, dotyczą głównie kierowców zawodowych, pracujących dla większych i mniejszych przedsiębiorców. Jaki wpływ na kulturę jazdy
i właściwe zachowania pracowników za kółkiem może mieć pracodawca? Osoba zatrudniająca kierowców do przewozu osób może wyznaczyć swoim pracownikom określone normy postojów i kontrolować za pomocą monitoringu GPS. - Zainstalowana aplikacja na telefonach pracowników floty pozwala na pełną kontrolę przebiegu ich trasy oraz postojów. Dane zbierane są na bieżąco i zostają przedstawione osobie monitorującej - mówi Dawid Nowicki z firmy Neptis S.A., producenta FlotisMobile. Takie rozwiązanie może ustrzec prowadzących auta przed niepotrzebnymi mandatami i zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

Źródło: materiały prasowe FlotisMobile.pl

Picie w trakcie jazdy również może być ukarane mandatem.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA