REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat za brak kultury na drodze

Mandat za brak kultury na dordze.
Mandat za brak kultury na dordze.
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czy można zostać ukaranym mandatem za brak kultury na drodze? Można, bo w wyniku bezinteresownego chamstwa często przyczyniamy się do zwiększenia zagrożenia w ruchu drogowym.

Kilka lat temu znajomy mieszkający na stałe w Niemczech opowiedział anegdotę o tym, jak o mały włos nie stracił prawa jazdy i przy okazji zapłacił słoną grzywnę (sięgającą około 2 tys. euro) za agresywne zachowanie na drodze. Jadąc po mieście zirytował go poruszający się w żółwim tempie kierowca jadący przed nim. Nieszczęśnik nie dość, że poruszał się z prędkością roweru to jeszcze dość dziarsko wjechał z podporządkowanej przed krewkiego znajomego. Ten zirytowany postanowił wyprzedzić zawalidrogę i ostentacyjnie przyhamować, żeby dać upust swojej irytacji. Pech chciał, że zauważył to przejeżdżający w pobliżu policjant. Sprawa zakończyła się w sądzie. Policjant skierował sprawę do sędziego i zaznaczając, że takie agresywne zachowanie względem innego uczestnika ruchu powinno skutkować odebraniem prawa jazdy. Trudno zaprzeczyć, że miał rację.

REKLAMA

Zobacz też: Mandat za zawracanie w niedozwolonym miejscu

Brak kultury na drogach może objawiać się takimi praktykami jak: wymuszanie pierwszeństwa, przyśpieszanie podczas wykonywania manewru wyprzedzania przez inne auto, czy nieposzanowaniem przepisów ze szkodą dla innych kierowców i użytkowników drogi. Oczywiście lista wykroczeń związanych z kulturą jazdy jest o wiele dłuższa i dotyczy nie tylko zachowań w stosunku do innych kierowców, ale również w stosunku do pieszych, czy rowerzystów. Część tych złych praktyk podlega karze w formie mandatu. 

Zobacz też: Kara za używanie niebieskiego koguta na dachu

Mandat za przyspieszanie, gdy inny pojazd nas wyprzedza

REKLAMA

Niektórym kierowcom wydaje się, że podczas zmiany kolorów w sygnalizacji świetlnej zdążą jeszcze przejechać na zielonym lub pomarańczowym świetle, a w rzeczywistości przecinają skrzyżowanie na czerwonym. Taka praktyka jest sytuacją bardzo niebezpieczną oraz wyrazem braku szacunku dla innych użytkowników ruchu drogowego. Auta jadące z prawej lub lewej strony, mające już zielone światło muszą ustąpić takiemu pojazdowi. – Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandat za takie wykroczenie wynosi od 300 do 500 zł oraz 6 punktów karnych. – komentuje Agnieszka Kaźmierczak, operator systemu Yanosik.

Sytuacją równie niebezpieczną jest manewr wyprzedzania, podczas którego kierowca auta wyprzedzanego  postanawia przyspieszyć. Takie zachowanie może zakończyć się przykrym obrotem sprawy dla osób znajdujących się w obydwu autach. Z naprzeciwka może jechać pojazd, który nie zdąży wyhamować i doprowadzi to do groźnego w skutkach wypadku. Czyn tego typu karany jest mandatem w wysokości 350 złotych oraz przyznaniem 3 punktów karnych.

Zobacz też: Droga ekspresowa - za co grozi mandat?

Mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Kierowcy bardzo często zapominają o prawach pieszego na drodze, nie wspominając już o uprzejmości w stosunku do niego. Według statystyk, wiele wypadków miało miejsce z udziałem pieszych, co może wynikać z nieostrożnego zachowania kierowców. Nie jest to jedynie kwesta kultury, ale praw jakie pieszym przysługują, aby umożliwić im swobodne poruszanie się w obrębie drogi, czy na pasach.

Kierowca, który będzie wyprzedzał przed przejściem dla pieszych w sytuacji, kiedy inny samochód się zatrzymał, aby przepuścić przechodniów otrzyma mandat w wysokości 500 złotych. Surowe kary przewidziane są również dla osób, które nie ustąpiły pierwszeństwa pieszemu podczas wjeżdżania na posesję przed którą znajduje się chodnik.

Zobacz też: Zły stan techniczny auta: mandat

Mandat za brak zachowania odstępu podczas wyprzedzania rowerzysty

REKLAMA

Rowerzyści są równoprawnymi użytkownikami ruchu drogowego, o czym bardzo często zapominają kierowcy aut, mylnie sądząc, że droga należy jedynie do nich. Jednym z przewinień użytkowników samochodów w stosunku do rowerzystów jest brak z ich strony zachowania odpowiedniego odstępu od wyprzedzanego jednośladu. Podczas takiego manewru przy dużej prędkości auta może powstać podmuch, który przewróci rower i doprowadzi do nieszczęśliwego wypadku.

Kierowcy mogą tłumaczyć swoje niekulturalne zachowanie tym, że rowerzysta może jechać chodnikiem jeśli nie została wyznaczona droga rowerowa. Jest to jednak błędne przekonanie użytkowników aut. – Rowerzysta nie ma prawa wjechać na chodnik jeśli jest on węższy niż dwa metry. W takiej sytuacji zostaje zmuszony do poruszania się po jezdni. Należy pamiętać, że za niezachowanie odpowiedniej odległości od wyprzedzanego użytkownika ruchu grozi mandat w wysokości 300 zł. – dodaje A. Kaźmierczak, Yanosik.pl.

Źródło: Creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    REKLAMA