REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak działa fotoradar na skrzyżowaniu?

Jak działa fotoradar umieszczony przy skrzyżowaniu?
Jak działa fotoradar umieszczony przy skrzyżowaniu?
Yanosik

REKLAMA

REKLAMA

Fotoradary ustawiane na skrzyżowaniach mierzą nie tylko prędkość przejeżdżających pojazdów. Zrobią zdjęcie również jak ktoś przejedzie na czerwonym świetle. Skąd urządzenie wie, że ktoś złamał przepis?

Fotoradar z czujnikiem umieszczonym w asfalcie

Kierowcy jeżdżący zgodnie z ograniczeniami prędkości muszą się mieć na baczności. Fotoradary już od jakiegoś czasu nie rejestrują jedynie prędkości pojazdu, ale również to, czy jego kierowca stosuje się do świateł na sygnalizacji. Co to oznacza w praktyce? Każdorazowy przejazd na czerwonym świetle, na skrzyżowaniu gdzie zostało umieszczone takie urządzenie, zostanie uwieczniony na zdjęciu, a kierowca otrzyma mandat.

REKLAMA

Zobacz też: Pomiar prędkości „na oko” – czy Policja ma do tego prawo?

REKLAMA

Fotoradary tego typu działają dzięki zatopionym w asfalcie odpowiednim czujnikom. Auto przejeżdżające skrzyżowanie na czerwonym świetle automatycznie uruchamia migawkę aparatu. – Takie rozwiązanie zapewnia dużą skuteczność w łapaniu kierowców przejeżdżających na czerwonym. Wykonane zdjęcie natychmiast trafia do ogólnej bazy. – mówi J. Jędro, Yanosik.pl – Fotoradar na światłach może występować również w postaci kamery zamontowanej na bramownicy umieszczonej w okolicy skrzyżowania. W naszym systemie znajduje się około 30 lokalizacji takich urządzeń. – dodaje.  

Zdarza się, że fotoradar zrobi zdjęcie kierowcy, który nie przejechał skrzyżowania na czerwonym świetle, ale podczas hamowania przejechał przez czujnik zatopiony w asfalcie. Tego typu przypadki są rozpatrywane indywidualnie przez służby państwowe.

Zobacz też: Jak powinien być ustawiony fotoradar?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak działa wideorejestrator w nieoznakowanym radiowozie?

Główny Inspektorat Transportu Drogowego dysponuje nowymi specjalistycznymi samochodami do pomiaru prędkości na drodze. Niedawno do użytku trafiły auta marki Opel Insignia, Ford Focus oraz Peugeot Partner. – Samochody wyposażone są w nowoczesny sprzęt do dokonywania pomiaru prędkości oraz rejestrowania wykroczeń. Na swoim wyposażeniu posiadają kamerę do robienia zdjęć, głowicę fotoradaru, tablet do obsługi wszystkich urządzeń, komputer umieszczony w bagażniku oraz anteny na dachu do transmisji danych. – mówi Justyna Jędro z Yanosik.pl. 

Zobacz też: Szare fotoradary - czy mogą robić zdjęcia?

Osoba obsługująca urządzenia zamontowane w autach GITD przed uruchomieniem całej aparatury musi się zalogować do systemu. Pomiar prędkości dokonywany jest za pomocą głowicy fotoradaru umieszczonej
z przodu auta oraz na podstawie wykonanych zdjęć. Kamera rejestruje dwa zdjęcia, w minimum dziesięciosekundowym odstępie, a jej zasięg optyczny wynosi około 20 metrów. Obliczenia dotyczące prędkości dokonywane są za pomocą komputera znajdującego się w bagażniku i wysyłane bezpośrednio do bazy. Nieoznakowany patrol GITD niekoniecznie musi być w ruchu aby zarejestrować wykroczenie. Tak zwani  "tajniacy" mogą stać w dowolnym miejscu za znakiem odcinkowej kontroli prędkości, gdzie będą rejestrować wykroczenia.

Źródlo: Yanosik.pl


Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA