Straż miejska może wystawiać mandaty z fotoradarów

REKLAMA
REKLAMA
Uprawnienia straży miejskiej do używania fotoradarów
O całej sprawie pisaliśmy kilka miesięcy temu (przeczytaj). Zdaniem Prokuratora Generalnego ( i nie tylko jego) przepisy Ustawy o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku wyraźnie mówią, że strażnicy miejscy nie mogą posługiwać się fotoradarami stacjonarnymi:
REKLAMA
Art. 129b ust. 4 Strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji.
Zobacz też: Szare fotoradary - czy mogą robić zdjęcia?
Uprawnienia ITD do używania fotoradarów stacjonarnych
Art. 129g. ust.1. Ujawnianie za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pasie drogowym dróg publicznych następujących naruszeń przepisów ruchu drogowego:
a) przekraczania dopuszczalnej prędkości,
b) niestosowania się do sygnałów świetlnych
– z zastrzeżeniem art. 129b ust. 3 pkt 3, należy do Inspekcji Transportu Drogowego.
Zobacz też: Brak punktów karnych za zdjęcie z fotoradaru i wyższe mandaty - oto zmiany jakie proponuje PO
Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie fotoradarów i straży miejskiej
REKLAMA
Okazuje się jednak, że Sąd Najwyższy nieco inaczej interpretuje ww. zapisy ustawy. Przedstawiając najważniejsze, ustne motywy rozstrzygnięcia uznał on, że regulacje jednoznacznie wskazują, że strażnicy gminni (miejscy) w ramach wykonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego są uprawnieni do korzystania z urządzeń rejestrujących. Zdaniem sądu aktualne brzmienie przepisu art. 129b ust. 2 i 3 w zestawieniu z ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym - po zmianach z 2010 r., które nadały szereg uprawnień Inspekcji Transportu Drogowego - nie uprawnia do wniosku, że doszło do zlikwidowania uprawnień straży gminnych (miejskich) do korzystania ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących.
Wyrok sądu nie jest dla wszystkich jednak przekonujący. Zmiany, które przeprowadzono w ustawie Prawo o ruchu drogowym określają wyraźnie służby, które mogą się posługiwać danymi rodzajami urządzeń rejestrujących. Wszelkie nadinterpretacje zapisów ustawy świadczyć mogą o błędach w przepisach prawa i konieczności ich wyeliminowania.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA